Ve karşımızda Michael C. Hall ve indie trio’su Princess Goes to the Butterfly Museum

Bir şeyi de elinden kaçır, bir şeyi de iyi yapma be adam!

Daha David Bowie aramızdan ayrılmamış, yüreğimiz dağlanmamıştı.

Blackstar adlı yeni albümünü sabırsızlıkla beklerken, şu video yayıldı semalara.

David Bowie ve yazar Enda Welsh’in ortak yarattığı Lazarus adlı müzikalde Thomas Jerome Newton rolüyle arz-ı endam ediyordu zaten Michael C. Hall. Ama yine de Kasım 2015’te prömiyerini yapan bu müzikaldeki performanslara dair pek bir bilgimiz yoktu. Michael C. Hall’un yakıp yıkan sahne performansını, Stephen Colbert’in şovuna katılınca izleyebildik biz faniler.

David Bowie’nin son albümü Blackstar’ın aslında bir nevi tanıtımı niteliğindeydi bu performans. Bowie artık sahneye çıkamadığı için, birkaç hafta sonra yayınlanacak albümde de yer alan Lazarus adlı parçayı, Michael C. Hall seslendiriyordu sahnede. David Bowie’nin sağlık durumunun habercisi olan bu durum çok feci şekilde can sıkabilirdi. Ki sıktı da. Ama karşımızda Michael C. Hall ve her an karanlık tarafa geçmeye meyilli olduğunu gösteren mimikleri vardı. Aklımız kolayca dağılıverdi.

Michael C. Hall şimdi de farklı bir müzik projesiyle karşımızda. Yanına Peter Yanowitz ve Matt Katz-Bohen’in de katılmasıyla çılgın bir üçlü çıkmış ortaya: Princess Goes to the Butterfly Museum. Evet, grubun adı bu.

Üçlünün ilk kısaçalarını 2020 baharında yayınlayacağı açıklandı. Ama öncesinde Michael C. Hall’un yine kusursuz oyunculuğuyla kendini gösterdiği bir klip ve yepyeni bir parça geldi.

Parçanın adı Ketamine.

Michael C. Hall etkisi midir bilinmez, o tekinsiz his Ketamine’in de her anına sinmiş gibi. Video ise…

Of tam bu noktada Michael C. Hall’a deliler gibi övgüler yağdırmamak için kendimizi frenlememiz gerekiyor. Bizi karmaşık hislere sürükleyen ve seri katiller üzerine neredeyse tez yazacak kadar uzman hale getiren (ama finaliyle feci şekilde üzen) Dexter’la tanıdı tüm dünya onu. Tek bir mimikle bile çok şey anlatmayı başarabildiğini görmüş ve hakkını vermiştik.

Ondan çok önce gelen (ve bence tüm zamanların EN İYİ dizisi) Six Feet Under’da ise Dexter’ın yanından bile geçmeyen ama yine onun gibi bazı arıza tarafları olabilen, toplumun genel geçer kurallarıyla mücadele etmeye çalışan bir karakteri canlandırıyordu. Ve yine rolünün muhteşem bir şekilde altından kalkıyordu. (Ve Dexter’ın tersine bunun finali EPİKTİ.)

Benim faniler kendisini sahnede görme şansına erişememiş olsalar da, Michael C. Hall’un sahne performansına övgüler yağdıran da çok. Hedwig and the Angry Inch’teki performansı mesela, kariyerindeki zirve noktalarından biri olarak gösteriliyor.

Şimdi ise sırada Princess Goes to the Butterfly Museum olarak verecekleri konserler, yeni kısaçalar ve söylentisi dolaşmaya başlayan bir dizi var: Amazon’un politik diyarlarda gezinecek yeni dizisi The Report’ta, Adam Driver ve Annette Bening ile birlikte Michael C. Hall’un da yer alacağı söyleniyor. Üfff, yalnız bu çok iyi olabilir…