1983 yılından bir Türkan Şoray filmine dadanmak

Birazdan göreceğiniz video, 1983’de Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı baş rollerini Türkan Şoray ile Cihan Ünal’ın paylaştığı “Seni Seviyorum”  filminden bir parça ancak sözünü ettiğim bu videoyu hala niye koymak istediğimi kestiremedim.

Yazı: Merve Boz

Bir yakınımın şarkıyı geçenlerde bana yollamasıyla birlikte zihnim arama ve kurtarma çalışmasına başlamıştı bile.  Anneannemle geceleri oturup uzun saatler boyunca “Afat ölümü gelsin inşallah”, “Adamın bülüğü çatlayacak Merve hahaha” yorumları eşliğinde izlediğim onca türk filmi arasından bir tanesine takıldım. Benim hatırladığım aynı film mi emin değilim çünkü benim o olduğunu sandığım filmde kırmızı loş renge bulanan öyle bir Türkan Şoray erotizmi vardı ki anneannemle aynı şeye tanık olmaktan böyle diş gıcırtısına benzeyen bir çekingenlik duyduğumu hatırlıyorum. Öyle olmasa bile Türkan Şoray’ın Seni Seviyorum’da rol arkadaşının müstakbel eşi Cihan Ünal olmasının konforuyla sık sık tam bir leydi gibi öpüştüğünü söyleyebilirim.

Dadandığım şey tam bu leydilere yaraşır şırfıntılık olabilir pekala. O cart pembe, kötü ama cilveli kostüm, o alındaki anlamsız pespembe düğün çiçeği, Türkan’ın filmdeki adıyla Selma’nın veya orospu Aygül’ün belindeki o yersiz mahalle dekoltesi;  bir yandan “Neredesin Ey Talih” gibi dertlere gebe arabesk bir şarkıya eşlik ederkenki yüzünün yarısını kaplayan o aşırı gülümseme ve tabii ki sahne üzerinde gidip geldiği süre boyunca poposunu bir o yana bir bu yana şıkır şıkır sallayışı. Tezatlık gerçek bir dadanma nedeni olabilir sanki? Bakalım siz neye dadancaksınız sevgili dadanistler?

Son bir söz söyleyecek de olursam: “Yaaa öyle bakarsın işte Ahmet Abi.”

Son ve son bir söz daha: Aranızda hayatını tüm keşmekeşin içinde, radarına aldığı sinekleri öldürebilmenin verdiği garip bir zafer hissiyle neşe içinde geçirmek isteyenler, Serra Yılmaz’ı da ayrıca bir ziyaret edin derim.