2018’in en moda filmleri

“Moda” olmuş değil, gerçekten moda dünyasının tam ortasından çıkıp gelen filmler…

Bir yılı bir konuya sığdırabilir miyiz? Denemekten kimseye zarar gelmez. Konu aralığımızı daraltıp 2018’de yayınlanan moda filmlerine odaklanalım.

Programda neler olduğunu merak ediyorsanız spoiler’dan uzak bir giriş menüsünden bahsedebiliriz. Başlangıçta markaların reklam kampanyalarını göreceksiniz. Devamında ise markalara ait belgesellere rastlayacaksınız. Tatlı olarak ise moda iştahınızı kabartacak gişe filmleri var.

The Everything

Marka: Kenzo

Yönetmen: Humberto Leon

Kimler var? Milla Jovovich, Alexandra Shipp, Kodi Smit-McPhee, Sasha Frolova, Jay Ellis

Dünyanın sonunda zombilere karşı savaşmakta zorluk çekmeyen Milla Jovovich, alışılmadık süper güçlere sahip bir grup ergeni idare edebilecek mi? Cevabı tahmin ettiğinizden daha komplike olabilir.


Close Your Eyes and Think of Christmas

Marka: Burberry

Yönetmen:  Juno Calypso

Kimler var? Matt Smith, M.I.A., Kristin Scott Thomas, Naomi Campbell ve Valerie Morris-Campbell

Fotoğrafçı Juno Calypso’nun gerçek ile hayal dünyasının sınırlarını ortadan kaldırdığı alternatif bir zaman dilimindesiniz. İngiltere’de Noel’e girmek üzere olduğunuzu anlamak içinse başlat tuşuna basmanız yeterli.


The Clans of Versace / It’s Versace not Versachee

Marka: Versace

Kimler var? Gigi Hadid, Bella Hadid, Kaia Gerber

Versace’nin Sonbahar / Kış 2018 sezonu için hazırladığı reklam kampanyasında büyük bir gizem perdesi aralanıyor: Markanın adı nasıl okunuyor? “Versaçe” mi yoksa “versaçi” mi? Filmin sonunu merakla bekleyeceğiniz aşikar. Sonucu öğrendikten sonra kulaktan kulağa yaymaya devam edebilirsiniz.

 

Dear Louis

Marka: Louis Vuitton

Yönetmen: Tamas Sabo

Kimler var? Marta Pawlowska

22 yaşında emekliye ayrılan eski influencer Marie ile tanışın. Geride bıraktığımız yıl boyunca Queen Elisabeth 2 isimli bir gemiyle okyanusta seyahat ediyor ve zaman zaman normal insanların olup olmadığını sorguluyor. Gerisi mi?

 

Code Coco Society

Marka: Chanel

Kimler var? Alma Jodorowsky, Nozomi Iijima, Soo Joo Park and Alice Dellal

Ritz’in mutfağında gazete okuyorsunuz. Hayır, oda servisini karşılıyorsunuz. Bir saniye… Yoksa lobinin yerinde oturmuş, bir kitabın sayfalarını mı karıştırıyorsunuz? Belki de havuzda yüzüyorsunuz. Ve en sonunda arkadaşlarınıza rastlıyorsunuz. Ve tabii saatinize bakıyorsunuz. Neden mi? Nedeni belli olsa da hemen ekleyelim; Chanel’in Code Coco saatini bileğinizde taşıyorsunuz.

 

Westwood: Punk. Icon. Activist.

Yönetmen: Gary Ross

Kimler var? Kate Moss, Christina Hendricks, Vivienne Westwood

Punk rocker. Kraliçe. İsyankar. İkon. Aktivist. Vivienne Westwood’un alt benliklerini tanımak için Westwood: Punk. Icon. Activist. belgeseline buyrun. 40 yılı aşkın bir süredir İngiliz modasına yön veren, punk akımını şekillendiren Vivienne Westwood’a ait ilk belgeselin fragmanı aşağıda.

 

McQueen

Yönetmen: Ian Bonhote, Peter Ettedgui

Kimler var? Bernard Arnault, Joseph Bennet, Detmar Blow, Jodie Kidd, Kate Moss, Grace Jones, Naomi Campbell, Alexander McQueen

Moda kariyerine terzi olarak başlayan Alexander McQueen’in hikayesini kendisinden daha iyi kim anlatabilir? McQueen belgeselinin arkasındaki isimler Ian Bonhote ve Peter Ettedgui’ye göre McQueen’in ta kendisi. Tasarımcının arşiv görüntülerini derleyen ve bu arşiv görüntüleri sayesinde tasarımcının hayat hikayesini olduğu gibi anlatan ikili, gerçek McQueen ile tanışmanızı istiyorlar.

 

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Bu yıl Altın Küre Ödül Töreni’nde en çok kategoride aday gösterilen yapımlardan olan The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story’i moda filmleri arasında göstermek bir suç mu? Hiç sanmıyoruz.

American Crime Story ilk sezonunda O.J. Simpson davasına odaklanmıştı. İkinci sezonda ise tasarımcı Gianni Versace’nin cinayetini irdeliyor.

Yönetmen: Ryan Murphy

Kimler var? Penelope Cruz, Darren Criss, Ricky Martin, Edgar Ramirez

 

Ocean’s Eight

Yönemen: Gary Ross

Kimler var? Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter.

Met Gala’da sergilenen mücevherleri çalmak ister misiniz? Cevabınızı tahmin ediyoruz. Esas soru ise, “nasıl”? Ekibinize Oscar ödüllü oyuncuları dahil ederseniz her şey mümkün. Cartier’ye ait 150 milyon dolarlık bir kolye çalmak da buna dahil.

Ah bu arada, Netflix’in bir Chanel belgeseli üzerinde çalıştığından bahsetmiş miydik? Daha doğrusu Netflix’in üzerinde çalıştığı 7 Days Out adlı belgeselin bölümlerinden biri Chanel’i konu alıyor. Daha fazla bilgi kırıntısı içinse beklemedeyiz.