28. Saraybosna Film Festivali’nde sona geldik!

12-19 Ağustos tarihlerinde 28. kez gerçekleşen Saraybosna Film Festivali’nde artık sona geldik! Ödüller dün akşam sahipleriyle buluştu. Festivalde o ünlü senin bu ünlü benim koşturmacasında helakımız çıktı. Bir yandan filmlere koşturmak ama kıyıda kenarda ünlü avcısı gibi dolanmak çok zormuş 😂 Neyse ne… O kola imza atıldıysa artık her şey tamam. Bir imzanın insanı bu denli hop hop etmesi de mümkünmüş. Resmen kalp atışı dakikada 120. Buradan canımız Robin Campillo’ya da selam olsun.

Festivalin beşinci gününde, 16 Ağustos’ta epeydir gördüğümüz, karşımıza çıkan ve çok merak ettiğimiz Maryna Er Gorbach’ın filmi “Klondike”a dadandık. Minnoş kalbimiz hüzünlü Saraybosna’da daha ne kadar kırılabilir derken Klondike bizi Rusya-Ukrayna çatışması altındaki sınır bölgesi Donbass’a götürdü 😰 Festivalde Ana Yarışma seçkisinde gösterilen film, çatışma ortamında bir kadının perspektifine hikayesinde yoğun olarak yer verirken, başrol oyuncusu Oxana Cherkashyna’nın performansıyla da öne çıkıyor. Savaşın açtığı yarığı bir duvarda oluşan dev bir boşluktan ustaca izleyiciyle paylaşan film, devamında kadın karakterin erkeklerin alanı terk etmesine bir tepki olarak alanda kalmasıyla olay örgüsünü örüyor.

Okuma önerisi – 28. Saraybosna Film Festivali’ne dadanıyoruz!

Aynı gün akşamında yetmezmiş gibi Dardenne kardeşlerin son filmi “Tori ve Lokita” festival alanındaydı. Altın Palmiye için yarışan film mahvetti bizi 😰 Bir mülteci hayatta kalmak için neler yapabilir? Daha doğrusu neler yaptırılabilir? Yasa dışı olarak işaret edilen insanlar yasa dışı olanı dağıtmakla görevlendirilir. Dardenne kardeşlerin sinematografisinde bu son film ne yazık ki favorimiz değil hatta en zayıf halkalardan biri bile olabilir çünkü hikaye alametifarikası zaten başından belli olan bir matematik üzerinden ilerliyor. Filmin muazzam şekilde örülmüş ters köşe ahlak çatışması bu bizi hoşnutsuz eden matematik içinde en güzel şey oldu: Karakterlerden birinin sevgisiyle karmaşaya sürüklenen hikayede, saygın ve zengin insanların daha ucuza almak istedikleri şeyler esas yasadışı olan piyasa kontrolü ve piyasa gücünü yaratır işte…

Yönetmen Noémi Veronika Szakonyi’nin “Six Weeks”i Dünya prömiyerini Ana Yarışma’da Saraybosna’da yaptı. Paraya ihtiyacı olan genç bir kadının taşıyıcı annelik yapması ve doğumun ardından devam eden birkaç haftayı merkeze alan film, hikayede başladığı ritmi ne yazık ki devamında getiremiyor. Filmin lise hayatı ve sporla kurduğu ilişki, karakterin spor ile bir yerlere gelmek için bedenini inanılmaz zorlaması… Keşke hikaye buralarda kalsaydı. Karakterin bir anda çocuk aşkıyla bütün bunları bir kenara itmesi, karakter açısından bir gerilim yaratıyor değil aksine kadın karaktere uygun görülen, değişmez ve stereotip bir anlayışı izleyiciye sunuyor. Filmin görüntü yönetiminde yer alan Zoltán Dévényi’yi ise listemize not aldık. Demişken ünlü avımız yetmezmiş gibi bizi ünlüler geçidine sokan ve tarihi bir rollercoaster içine fırlatan “Dreaming Walls: Inside The Chelsea Hotel” muazzam bir fikrin hayata geçme örneği! Bir dönemin hareketli otelinde şimdilerde neler oluyor? Martin Scorsese’nin de yapımcıları arasında yer aldığı belgesel otelde yaşanan değişime rağmen otel içinde hala yaşamaya devam eden sakinlerin hayatına sokuluyor. Belgeseli keyifli ve iyi kılan şey binbir yüzlü olasılıklar havuzunda kaybolmaması ve geçmiş ile şimdiyi birbirinin önüne geçmeyecek şekilde ele almasında yatıyor. Lütfen not alın ve bulduğunuz anda yumulun. Festivali keşke Maya Duverdier ve Amélie van Elmbt’in belgesiyle bıraksaydık 😂 Festivalin son filmi yönetmen Juraj Lerotic’in “Safe Place”i Locarno’da da öne çıkan bir ilk film. 24 saat ve bir intihar girişimini merkeze alan bu film, fikir olarak gerçekten o fikrin peşinden gideceğimiz bir büyüye sahip. Ancak ne var ki bu fikir hikayeyi kurtarmaya yetmiyor: İki kardeş arasındaki ilişki karakterlere ilişkin perspektiflerin belirsiz oluşuyla savruldukça savruluyor.

Festival dün akşam -19 Ağustos 2022- kapanış ve ödül töreniyle sona ererken aklımızda filmler, hayalimizde bir an için beliren hikayelerden kesitler var. Her şeye rağmen Saraybosna Film Festivali ışıl ışıl parlıyor ❤️‍🔥 Ödüllerin tam listesine ise buradan erişebilirsiniz.