Ayağımıza kadar gelmişken dadanmamak olmaz: Cold Cave bu akşam Babylon’da

Ruh halinin karanlık yönleri müziğinde sık sık karşımıza çıksa da Wesley Eisold’un Cold Cave adıyla kaydettiği şarkıların depresyona sürüklemek gibi bir derdi yok. Onun amacı zihnindekileri dış dünyaya doğru salıvermek. Röportajlarında sıkça tekrarladığı üzere, müziği hayattaki tek varoluş sebebi olarak gördüğünü açıklayan Eisold, bu sayede soyutlanmaktan kurtulup kendini bir birey gibi hissedebildiğini söylüyor.

2009 yılında Love Comes Close adlı ilk albümüyle çıkageldiğinde Eisold’un yanında Xiu Xiu’dan Caralee McElroy ve Hatebreed’den Sean Martin de vardı. Sonrasında ise Cold Cave bir tür solo proje haline geldi ve Eisold ile birebir iletişim kurmamızı sağladı. Onun kasvetli sözlerinin eşliğinde hareketli ritimlere doğru depar attık.

Cold Cave şimdilerde bir turnede ve bu yıl içerisinde yeni albümü Sunflower’ı yayınlamaya hazırlanıyor. Kayıtlarını evde tamamladığı albümün yine minimal, yine çiğ ve yine pek bir sert olacağını tahmin etmek güç değil.

Bu akşam Babylon’da vereceği konserde bu albümden parçalara da yer vereceğine neredeyse adamın kendisiyle konuşmuşçasına eminiz de… Bakalım…

Cold Cave mevzusu açıldı mı gevezelik edesimiz geldi, o yüzden birkaç şarkıya dadanarak akşamki konser için zihinleri açalım.

Bu parça ilk albüm Love Comes Close’dan… Bu arada Cold Cave albüm kapaklarının bizzat Eisold’un elinden çıkıyor olduğu bilgisini de verelim.

Yazının başından beri tekrarlayıp durduğumuz “karanlıklar” sözcüğünün kafanızda bu parçayla birlikte somutlaşabilmesi dileğiyle… 

Bu da geçtiğimiz yılın incilerinden bir Cold Cave single’ı