Ayrıkotu olmanın gücüne dair: Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? filminin oyuncuları ile röportaj

‘Sen hiç ateşböceği gördün mü?’ sorusu, Türkiye’de yaşayan bizler için yalnızca bir soru olmaktan çıkalı yıllar oldu. İlk olarak 1999 yılında sahneye konan Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?, yıllarca kapalı gişe oynayıp 1 milyonu aşkın seyirciye ulaşmıştı. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği oyun, üstün zekalı Gülseren’in, farklı olmakla başa çıkma yöntemlerini, Türkiye gündemiyle paralel olarak anlatıyordu. Bu aralar esen nostalji rüzgarı bu kült hikayeyi de etkiledi ve oyun bu kez film olarak Netflix’te seyirciyle buluşuyor. Senaryosu Yılmaz Erdoğan’a ait olan filmin yönetmen koltuğu da Misafir, Her Şey Aşktan ve Acı Tatlı Ekşi filmleriyle tanıdığımız Andaç Haznedaroğlu’ya emanet. Modernize etme kaygısına kapılmadan aslına sadık kalınarak anlatılan hikaye, Gülseren’in ve tüm yaşadıklarının hala güncelliğini koruduğunu savunuyor. Başına buyruk Gülseren rolünde de Demet Akbağ’dan bayrağı devralan Ecem Erkek’i izliyoruz.

Kalabalık bir konakta, bambaşka görüşlerden birçok insanla iç içe yaşayan Gülseren, çocukluğundan beri hissettiği yalnızlığıyla başa çıkmak için kendine bir dünya kuruyor. Bu dünya bazen ateş böcekleri olarak, bazen de mizah üzerinden kendini gösteriyor. Kimi zaman babası, kimi zaman da kısa süreliğine hayatına giren bir erkek ona eşlik etse de, günün sonunda Gülseren kendiyle baş başa ve anlaşılmamaktan muzdarip. Bu kişisel hikayenin arka planında da Türkiye’nin farklı dönemleri ve değişimlerinin birer birer aile fertleri üzerindeki etkilerini izliyoruz. Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü? farklılıklarımızla bir arada varolmanın mümkün olduğu zamanları hatırlatmaya çalışıyor ve bazen ayrıkotu olmaktan sandığımız kadar uzak olmadığımızı söylüyor.

Biz de filmin Gülseren’i Ecem Erkek ve annesi İclal rolündeki Devrim Yakut’la bir araya gelip tüm bu kafamızdakileri konuşma fırsatı bulduk. Bunun her şeyden önce bir kadın hikayesi olduğunu söyleyen oyuncular, Gülseren’e daha dikkatle bakmanın neden faydalı olabileceğini anlattılar. Kadınlık, ayrıkotu olmak ve tabii ateş böcekleri üzerinden, birey olabilme özgürlüğüne ve gerekliliğine uzanan bir sohbet oldu. 9 Nisan itibariyle yayına giren filmi, oyuncularından dinlemek isterseniz, böyle buyrun:

Video edit: Alperen Tuğrul Yılmaz