“Baba” filmlerinden gündelik hayatta da uygulanabilecek bazı yöntemler

Yazı: Esen Mestan

Eğer bir film (aslında “üçleme” demek daha doğru olur) 25 kere Oscar’a aday olmuş, 2 kere en iyi film dahil olmak üzere toplam 9 kere de Oscar ödülünü kazanmışsa, ben o filmden hayat dersi çıkarırım arkadaş! 

İş arkadaşlarımdan biriyle bir problemim mi var mesela, hemen kendinden büyük 2 abisi olmasına rağmen, şöyle ya da böyle bütün Corleone imparatorluğunu, babasını manipüle ederek üstüne geçiren Michael Corleone taktiklerini kullanırım. Evet, kendisi tehdit olmaya devam etmesin diye kardeşini oldurtmuş adam! Ben demiyorum ki gidip iş arkadaşınızı öldürün (ki bazen biliyorum dayanılmaz bir istek duyuluyor) ama buradan çıkarılacak ders şu: Sakinliğinizi koruyun, hatta karşınızdakinin sizi saf sanması için arada ona “sheepish” (ya da “melül”) Michael Corleone bakışları atın (örnek için Baba 2 açılış sahnesi), hiç beklemediği bir anda, bir toplantıda bir açığını bulduğunuzda basın üstüne! Unutmayalım… İntikam soğuk yenen bir yemektir….

Yani tamam, "melül" değil belki ama donuk, anlamsız, çok başarılı... Of Allah başımızdan eksik etmesin Al Pacino'yu...

Yani tamam, “melül” değil belki ama donuk, anlamsız, çok başarılı… Of Allah başımızdan eksik etmesin Al Pacino’yu…

Diyelim eşinizle mi problem; bu durumda örnek alınması gereken kişi Tom Hagen… Mesela dır dır vır vır, bir konuda sürekli başınızda mı bitiyor, Tom Hagen gibi hiiiiç cool’luğunuzu bozmayın. Ne derse “Evet” deyin. Tom Hagen bu yöntemle ilk iki Baba filminde özellikle o yerden bitme Michael Corleone’yi az sinir etmedi. Adamın consigliere’liğini (bu sözcüğün anlamını bilmeyenler üstüne link koyduk!) elinden aldılar, çoluğu çocuğu ve metresi ile Nevada’ya gönderdiler de bir gık etmedi, o yerden bitme Michael de öldü öfkesinden! Hırslı bir şekilde sürekli üste çıkmaya çalışan partneri bundan daha iyi bir “sinirden kudurtma” yöntemi olabilir mi?

Tom Hagen abimiz... Kritik bir an...

Tom Hagen abimiz… Kritik bir an…

Son olarak trafikten yakınanlara bir öneri: Mesela kırmızı ışıkta duruyorsun, daha yeşil yanmadan arkadan korna çalıyorlar… (Onlara ayrıca İsmail YK’dan Allah Belanı Versin klibini yolluyoruz.) Ya da tıkalı trafikte makas ata ata gidenler… İşte onlara karşı harekete geçerken örnek alman gereken kişi Santiono Corleone… Hatta daha da spesifik olmak gerekirse birinci filmdeki, Santiono Carleone ve kayınbiraderi Carlo Rizzi’nin olduğu sahne… Vuracaksın tekmeyi, çakacaksın yumruğu, tam kalkmaya çalışacak çöp tenekesinin kapağıyla bir daha bir daha vuracaksın… Eeeeh yeter be sakin sakin nereye kadar!

(Ay bakanın bile canı acıyor!)