Müzik ve gençlik ateşiyle: Bi’Sahne, Bi’Sohbet’te buluşuyoruz

Müzik ve sohbetin iç içe geçtiği, genç müzisyenleri bir araya getiren Bi’ Sahne, Bi’ Sohbet için geri sayımı başlattık! Kundura Sahne’nin Bir Baba Indie ile güçleri birleştirerek başlattığı sohbetli müzik programı Bi’Sahne, Bi’Sohbet 22 Mayıs’ta müzik severlerle buluşacak. Biz de “Genciz, güzeliz; her şeyi halledebiliriz” diyor ve içimizdeki gençlik coşkusuyla İstanbul’un sanat hayatına farklı bir soluk getiren Kundura Sahne’nin programına dadanıyoruz.

Bol bol sohbet ederken bir yandan da kendimizi müziğin kollarına bırakacağız. Bi’Sahne, Bi’Sohbet’in bizi en heyecanlandıran yönü de bu açıkçası. Severek dinlediğimiz ve hikayelerine ortak olduğumuz söz ve müzik yazarı genç müzisyenlerin sevilen şarkılarını akustik versiyonlarıyla dinlerken; bir yandan da onları daha yakından tanıma ve hikayelerine ortak olma şansı yakalayacağız. Bu sohbetler, kent ozanların üretim süreçlerini, ilham kaynaklarını ve hayallerini öğrenmemize vesile olacak. Kim bilir, severek dinlediğimiz şarkılara artık daha farklı yaklaşıp bambaşka anlamlar yükleyerek kulak vereceğiz belki de. 

Uzun yıllardır farklı disiplinlerden pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Beykoz Kundura, bir hafıza merkezi olma yönündeki çalışmalarıyla da uzun süredir radarımızda. Zaten Beykoz Kundura’nın kendisi de Osmanlı dönemine uzanan 200 yılı aşkın zengin bir geçmişle yaşayan bir hafıza merkezi… Bi’Sahne, Bi’Sohbet etkinliği de genç müzisyenlerin ilham verici hikayelerini derleyip dinleyicilerle buluştururken bir yandan da güncel bir Türkçe müzik belleği yaratmaya da katkı sağlayacak aslında. Gelecekte, “Ah o günlerin müzikleri…” diyeceğimiz dönemler için epey sağlam bir arşivimiz olacak anlayacağınız.

22 Mayıs’ta sohbet ve müzikle dolu geçecek bu “tanışıp kaynaşma” seansı için sabırsızlanıyoruz biz de. Baştan söyleyelim, dolu dolu bir program var karşımızda. 

Cihad Satıroğlu ile Ahsen Çamlıca’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek ilk program severek dinlediğimiz müzisyenleri ve hikayeleriyle buluşturacak bizi. Böylece biz dinleyiciler de her zaman fırsat bulamadığımız bir deneyim yaşayacağız.

İlk programın konuklarından biri Eren Alıcı, nam-ı diğer Evdeki Saat. Alıcı, 2014’te YouTube’da yayınladığı “Biraz Olsun” adlı şarkısı ile radarımıza girmiş, 2017’de çıkardığı ilk solo albümü “Bizi Orada Arama”nın yanı sıra “Dibi Ne Kadar”, “Hiç Uyanmasam”, “Sarmaşık” ve özellikle fenomene dönüşmüş “Uzunlar” gibi çok dinlenen teklilileriyle müzik listelerimizdeki yerini almıştı.

Programın bir diğer konuğu ise trompeti ve güçlü vokaliyle dikkat çeken, multi-enstrümantalist, şarkıcı ve şarkı yazarı Dilan Balkay. Dolu Kadehi Ters Tut, Evrencan Gündüz, Can Ozan gibi yerli sahneden birçok grup ve müzisyene eşlik eden Balkay, 2019’da “Bizi Bir Ettim” ve “Derken” adlı teklileriyle başlayan solo kariyerinde “Parçalanmadan”, “Hepsi Kafamda”, “Zor” ve eleştirmenlerce 2021’in en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen “Kuyu” gibi özgün projeler üretmişti. 

Bu yıl yayınladığı EP’si “Sensus” ve teklisi “Kadın” ile başarısını sürdürmüş Melis Karaduman da Bi’Sahne, Bi’Sohbet’in ilham veren ilk bölüm konukları arasında yer alacak. Karaduman, ilk kez 2021’de yayınladığı “Anda”, “Zamansız”, “Maske” gibi solo çalışmaları kadar Canay Doğan, Veys Çolak, Yaşar Görkem Arslan, Metehan gibi müzisyenlerle birlikte yaptığı R&B tarzında şarkıları ve güçlü vokali ile merak uyandırmıştı.

Tabii, “Beykoz Kundura’ya gitmiş, Boğaz havasını da arkamıza almışken başka neler yapabiliriz?” diye düşünenler de vardır aranızda. İlham verebilecek birkaç önerimiz var. Beykoz Kundura bu sohbetli müzik etkinliğinin yanı sıra iki ücretsiz film gösterimiyle de gençliğimizi “kutluyor.” Şu anda da devam eden ücretiz Müşterek Sinema programından “Remake, Remix, Ripoff” ve “Majub’un Yolculuğu” filmleri de konser öncesine sinemada izlenebilecek.

Genç ozanlar, gençlik coşkusu, sohbet ve müzik demişken bir not daha düşelim. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle daha da anlam kazanan bu program, indirimli bir fiyatla satışa çıkarıldı. Gençlik en güzel sohbetle, sinemayla, müzikle güzel diyenler ve daha fazla bilgi isteyenler, programın tüm detaylarına buradan ulaşabilir. Gençler ve her daim kendini genç hissedenler (yani biz!) 22 Mayıs günününü, takvimlerimize çoktan işaretledik bile!