Bir golden boy’un gösterişli çöküşü: Armie Hammer ve gündemden düşmeyen olayları

Call Me by Your Name ile birlikte hız kazanan kariyeri acaba Armie Hammer’ı daha nerelere götürecek diye merakla bekler, peş peşe düşen yeni proje haberlerini takip etmeye çalışırken bir anda her şey tersine dönüverdi. Ocak ayından bu yana, hakkında suçlamaların ardı arkası kesilmiyor. Tüm bu iddiaların (taciz, tecavüz ve hatta yamyamlık fetişizmi) ardından kendisine yabancı basında “melek yüzlü şeytan” lakabı bile takıldı. (Daha ne kadar romantize edilebilirdi? Neyse…) Amerikan sinemasının sonunda yıldızı parlayan golden boy’u dahil olduğu projelerden de birer birer çıkarılmaya başladı. Hakkındaki son haberler ise uyuşturucu, alkol ve seks sorunlarını tedavi amacıyla bir rehabilitasyon merkezine başvurduğu yönünde. Uzun zamandır bir şekilde gündemimize düşen ve de ağzımızın tadını kaçıran Hammer’ın tüm bu olaylarını şöyle bir masaya yatıralım dedik biz de. Bir de baştan uyarımızı yapalım; bu yazı rahatsız edici detaylar içerebilir.

İş insanı Michael Armand Hammer’ın oğlu ve de “petrol kralı” Julian Armand Hammer’ın büyük torunu olan Armie Hammer, ailesinin tüm engellemelerine rağmen 19 yaşında oyunculuk kariyerine başlamış. Hammer, Gossip Girl’deki Gabriel Edwars ve de The Social Network’deki Winklevoss ikizleri rolleriyle yavaş yavaş dikkatimizi çekmeye başlasa da asıl çıkışını bildiğiniz üzere Timothée Chalamet ile başrolünü paylaştığı Call Me by Your Name ile yaptı. Ve beklenildiği gibi Call Me by Your Name’den sonra hızlı bir yükselişe geçti, artık kendisinin adını çok daha sık duymaya başladık. Bu yılın başlarında ise, dışarıdan gayet başarılı ve de “normal” görünen aktör hakkında peş peşe şok ve de rahatsız edici haberler önümüze düşmeye başladı. Tüm hayatı ve kariyeri bir seneden az bir sürede, gözlerimizin önünde tepe taklak oluverdi. Bu büyük düşüş, oldukça ‘‘sevgi dolu’’ gibi görünen evliliğinin beklenmedik bir şekilde son bulmasıyla başladı aslında. 2020’nin Temmuz ayında, 10 yıllık eşi Elizabeth Chambers ile ortak bir açıklama yayınladılar. Açıklamalarında, birbirlerinin 13 yıldır en iyi arkadaşları, ruh eşi olduklarını ama yollarını ayırmaya karar verdiklerini söylediler. Ve özellikle çocuklarının bu durumdan daha fazla etkilenmemesi için herkesten mahremiyet, şefkat ve sevgi beklediklerini vurguladılar. Ama bu açıklamayla birlikte tüm gözler bu “örnek” çiftin üzerine çevrildi ve özel hayatları kaba tabirle ortalığa dökülmeye başladı.

Boşanmak isteyen tarafın Chambers olduğu çünkü Hammer’ın kendisini defalarca aldattığı konuşulmaya başlandı magazin semalarında. Tam Chambers’ın çocuklarının “dostane” bir şekilde ayrıldığı eşi Hammer’la görüşmesine engel olduğuyla ilgili dedikodular da duyulmaya başlamışken, Hammer’ın sosyal medya hesaplarından yazıştığı kadınlarla olan konuşmaları ifşa oldu. Ocak ayında, resmi Instagram hesabından birçok kadına attığını öğrendiğimiz ürkütücü mesajlar gündemi şöyle bir çalkaladı.

Yayınlanan mesajlarında kendini “Yüzde 100 yamyam” olarak tanımlayan Hammer, karşısındaki kadınların neredeyse hepsine “seni yemek istiyorum, kalbini söküp kalp atışlarını dinlemek istiyorum” tarzı fantezilerinden bahsettiği görülüyor. Bu arada, henüz Hammer’ın kariyeri bu olaylardan etkilemeye başlamamışken mesajların sahte olduğunu, konuşmaları paylaşan kadınların “ünlü olabilmek için” bu tarz bir yola başvurduğunu söyleyenler de oldukça fazlaydı. Hatta bu mesajlar gerçek olsa bile, Hammer’ı değil de “kişisel mesajlarını” ifşalayan kadınlara tepki gösterenler bile oldu. Hammer’ın bu yamyamlık fetişini birtakım deneysel fanteziler olarak yorumlayıp yine de kendisine ısrarla toz kondurmadılar yani… Ama bu mesajların ardından Hammer’ın eski kız arkadaşı Courtney Vucekovich’in Daily Mail gazetesine söyledikleri de iddiaları destekler nitelikte olunca, Hammer’ın savunulacak bir tarafı kalmadı diyebiliriz.

Vucekovich, oldukça karanlık ve de sapkın biri olarak tanımladığı eski sevgilisinin hepimizi şoklara sokan o korkunç fantezisinden bahsetti: “Bana bir keresinde kaburgalarımı çıkarıp barbeküde kızartmak istediğini söyledi”. Vucekovich, ilişkileri boyunca Hammer’ın kendisini her açıdan tükettiğini, oldukça manipüle edici ve de takıntılı bir insan olduğundan da bahsetti. Hammer’ın aynı zamanda oldukça fazla alkol ve uyuşturucu kullandığını söyleyen Vucekovich, sarhoş olduğu zamanlarda çok daha agresif davrandığını da ekledi.

Tüm bu suçlamalar üst üste gelince ve oldukça ürkütücü bir hal almaya başlayınca Hammer, Jennifer Lopez ile başrolü paylaşacağı Shotgun Wedding filminden ayrıldı. Açıklamalar Hammer’ın kendi isteğiyle filmden çekildiği yönünde ama tabii pek inandırıcı değiller. Tüm suçlamaları ve de mesajları yalanlayan Hammer filmden ayrılmasıyla ilgili şöyle dedi: “Bu saçma sapan iddialara cevap vermek istemiyorum ancak bana karşı yapılan vahşi ve de düzmece saldırılar sebebiyle şimdi vicdanım rahat değil. Çocuklarımı bu durumda bırakıp Dominik Cumhuriyeti’ne gidip film çekemem.”

Filmden ayrılmasından sonra ise Armie’nin bir başka eski sevgilisi Paige Lorenze, kendisini cinsel şiddetle suçladı. Ve bizim tekrar okumaya bile çekindiğimiz “kaburga” konuşmasını kendisiyle de yaptığını söyledi. Hatta Hammer’ın bunu yapabilmek için bir doktor bile aradığından ve kaburgalara ciddi bir saplantısı olduğundan bahsetti… İlişkileri boyunca sık sık BDSM’yi bir maske olarak kullanarak kendisine cinsel şiddet uyguladığından bahseden Lorenze, Armie’nin vücuduna bıçakla kazıdığı “A” harfinin ve de sırtındaki morlukların fotoğrafını da paylaştı. Hammer’ın avukatı ise Lorenze ile yaşadıkları ilişki boyunca sürdürdükleri her etkileşimin karşılıklı rızaya dayalı olduğunu ve bu “hikayelerin” Hammer’ın itibarını zedelemek amacıyla yapıldığını savundu. Bu suçlamaların ardından da Armie, The Godfather’ın yapım sürecini konu alacak olan The Offer dizisinin kadrosundan da çıkarıldı.

Şubat ayına geldiğimizde ise, Hammer’ın sessizliğini koruyan eski eşi Elizabeth Chambers’dan da bir açıklama geldi. Haftalardır Armie hakkında yazılan, söylenilen şeyleri sindirmeye çalıştığını ve de şok olduğunu söyleyen Chambers, tüm istismar mağdurlarının yanında olduğunu açıkladı. Ve bu konu hakkında başka bir yorum yapmadı. Daha sonra ise Hammer’ın ajansının ve de reklamcısının da kendisiyle çalışmayı bıraktıkları yönünde haberler yayıldı. Haberle ilgili iki taraftan da herhangi bir açıklama gelmediğine göre muhtemelen evet, Hammer’ın kariyeri kolay kolay toparlanmayacak bir hal aldı diyebiliriz (olması gerektiği gibi).

18 Mart’ta ise, adını “Effie” olarak açıklayan bir kadın Armie’yle bir ilişki yaşadığını ve bu ilişki sırasında kendisine tecavüz ettiğini iddia etti. Bunun ardından da Los Angeles polisi ortada Armie’nin suçlandığı bir tecavüz davası olduğunu doğruladı. Tabii Hammer cephesinden yine bir başka yalanlama ve de “rızaya dayalıydı” açıklaması geldi. Effie, şimdiye kadar korktuğu için sustuğunu ama artık ifadesinin başka insanlara da yardımcı olacağını düşünerek verdiğini söyledi. Effie’nin avukatı Gloria Allred ise Hammer cephesinin açıklamalarına “cinsel partner belirli aktiviteyi kabul etse bile, yine de herhangi bir noktada rızasını geri çekme hakkına sahip olduğunu vurgulamak önemli. Eğer rızasını geri çekerse ya da durmasını isterse, karşı taraf yasal ve ahlaki olarak durmakla yükümlüdür” şeklinde bir cevap verdi. Yani, artık Hammer’a karşı açılan resmi bir tecavüz davası olduğunu biliyoruz. Ve Armie, tüm bu olaylardan sonra doğal olarak bir başka projeden daha atıldı. Amma Asente’nin yöneteceği ve Soğuk Savaş döneminde geçen yaşanmış bir olayın anlatılacağı The Billion Dollar Spy filminde de yer alamayacak kendisi.

Hammer’ın, 29 Mayıs’ta havaalanında eski eşi ve çocuklarıyla uzun bir süre vedalaştıktan sonra rehabilitasyon merkezine yatmak için yaşadığı yer olan Cayman’dan ayrıldığı görülmüş. Söylentilere göre Armie iki haftadır bu merkezdeymiş ve rehabilitasyon süreci başlamış. Yakın bir arkadaşı ise Hammer’ın ailesinin birçok karanlık işlere bulaştığını ve bu sebeple gençliğinden beri birçok sorun ve travma yaşadığını söylemiş. (Dedesi Julian Armand Hammer ile sapkınlıklarının yarışabileceğini söylesek yeridir. Burada detaylı bir makale görebilirsiniz.)

Peki bundan sonrası ne olacak diye düşünüyoruz tabii ki bir noktadan sonra… Kariyerindeki büyük düşüş içimizi bir nebze de olsa soğuttu ama Kevin Spacey’nin setlere geri döneceği haberini aldıktan sonra garip bir his kapladı içimizi. Armie Hammer da rehabilitasyondan çıkışını, ailesinin on yıllara yayılan servetini ve gücünü de arkasına katarak yeni bir film projesiyle kutlayabilir mesela. Kendisine karşı yapılan bir sürü ciddi suçlama var ve kanıtlanan suçlarının da cezalarını çekmesini umuyoruz biz şimdilik…