Bir şehir hikayesi: Sesin Resmi

DotKanyonda, hemen her oyununu yakından takip ettiğimiz ve izlendiğinde akla kazınan işler yapmayı seven bir sahne. Sezonun yenilerinden Sesin Resmi bu kaideyi bozmuyor, Kieran Hurley’nin Edinburgh için yazdığı oyun şimdi bir İstanbul hikayesi anlatıyor.

Esra Bezen Bilgin, tiyatro sahnesinde mutlaka görülmesi gereken bir oyuncu ve biz onu sezonlardır farklı karakterlerle izlemenin (bknz. Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi, bknz. Pencere) tadını çıkarıyoruz. Yağız Can Konyalı da ona öyle bir eşlik ediyor ki, Mehmetcan Mincinozlu’nun sadece dili değil, şehri de çevirdiği ve Mert Öner’in yönettiği Sesin Resmi, bize şehirlerden bağımsız bir şekilde hepimizin hikayesinin ne kadar benzer olduğunu söylüyor.

sesin resmi

Üzücü bir şehir hikayesi izliyoruz ve karşımızda iki insan var: Yazmaya olan inancını kaybetmiş oyun yazarı bir kadın ve hayatın şiddetinden kendini resim çizerek korumaya çalışan genç bir erkek. Onlar şehrin tepelerinin birinde karşılaşıyorlar, aralarında oluşan ve adını tam olarak koyamadığımız ilişki, ikisini de değiştiriyor. Onları izledikçe biz de kendimize hatırlatıyoruz: Her şey yoluna girecek. Sesin Resmi, Aralık ayı boyunca DotKanyonda sahnesinde.