Caza açılan sokaklar: Yeniköy Caz Günleri başlıyor

Festivallerin düzenlendikleri yerlerle kurdukları ilişki son derece duygusal bağlar üzerinden şekilleniyor aslında. Müziğe, sinemaya, sanata; bunların da ötesinde diyaloğa, paylaşmaya, saygıya dayanan bağlar bunlar… Evet, ‘büyük ölçekte’ şehirler ile festivaller arasındaki ilişkinin birebir parçası olduk yıllar içerisinde, hatta bu bağların kurulmasında belki de bizzat rol aldık. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Yeniköy Caz Günleri ise ‘her semte bir festival’ hayaliyle yola çıkıyor ve festival ile katılımcı arasındaki bu bağı daha da yakınlaştırıyor, yaşadığımız yerleri müzikle dolduruyor. İstanbul Almanya Başkonsolosluğu, 31. Akbank Caz Festivali Yıl Boyu Caz ve Kendine Has’ın destekleriyle yola çıkan Yeniköy Caz Günleri, 24-25-26 Eylül tarihlerinde dört farklı mekanda düzenlenecek sekiz ayrı konserle semte yepyeni bir dinamik kazandırmaya hazırlanıyor. Bu şehirde sokakların denize açılmasına alışmıştık da bu sefer belli ki bir de caz eklenecek o akıl alan manzaraların fonuna.

”Duygusal bağlar” diyerek lafa başlamamız sadece romantik kişiliğimizden kaynaklanmıyor elbette. Yeniköy Caz Günleri, semtle kurduğu bu bağı merkezine alan, yerel olanın değerini korumak isteyen bir grubun bir fikri ve organizasyonu çünkü. En büyük motivasyonları ise, -kendi sözleriyle-, var olanın potansiyeline katkı sağlayarak buradaki yaşamın devamlılığını istemek… Bu fikirden yola çıkarak semtin kültürel hayatına katkıda bulunan, onun o hareketliliğini besleyen mekanlarla güçleri birleştiriyor ve dolu dolu üç günlük bir program hazırlıyorlar. Her şeyin merkezinde ise (Yeniköy ile bu bağlar dışında) müziğe ve caza duyulan o güçlü hisler var tabii.

Yeniköy Caz Günleri, 24 Eylül Cuma günü Sedona Concept’te Yahya Dai Quartet’in o kendine özgü performansıyla açılışı yapacak. Aynı gün Yahya Dai Quartet’in ardından Apartıman Yeniköy’de Randy K. Esen Trio ve İmer Demirer Trio’yu dinleyeceğiz. 25 Eylül Cumartesi günü ise Mitza’da Berke Can Özcan, Apartıman Yeniköy’de ise Stanpolites sahne alacak. 26 Eylül Pazar günü istikamet, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi. Kilisenin avlusunda Yeniköy Erik Satie Project’i dinleyeceğiz.

Pandemiyle birlikte son bir buçuk-iki yıllık süreçte yaşadığımız yerlerle olan ilişkilerimiz de bambaşka bir hal aldı. Ya daha çok bağlandık ya da hiç ummadığımız kadar uzaklaştık… Ama her halükarda bir arada olmak, bir anı paylaşmak, müziğe kavuşmak için duyduğumuz özlemimiz (ya da belki de ‘ihtiyacımız’ mı demeli) devam ediyor. Yeniköy Caz Günleri de işte tam da bu noktada kalp atışlarımızı daha da hızlandırıyor.

Yeniköy Caz Günleri‘ne dair detayları Instagram hesabı üzerinden takip edebilir, biletlere ise Mobilet’ten ulaşabilirsiniz.