Dadanılası kadınlar ve şarkılı türkülü kamuflaj halleri

Son bir yıldır Neil Young albümlerine dadanıp neredeyse başka da bir şey dinlemeyen biri olarak (abartmakta sakınca yok) söyleyebilirim ki yeni müzikler karşısında heyecanlanmam, duvarlara bakıp efkarlanmam çok zor… Birazdan söyleyeceklerimin önemini (!) kavrayabilmeniz için bunu belirtmeyi gerekli gördüm. Neyse…

Genellemelerden çok korkarım (ve hatta koşarak kaçarım) ama bir grubu ilk dinlediğiniz anı hatırlıyorsanız o grupla aranızdaki ilişki hep özel kalacaktır -ki bence bu durum “ilk duyuşta aşk” olarak da nitelendirilebilir.

İşte ben ilk bu şarkıyı duyduktan sonra Warpaint’e tutuldum. (Çok dikkatli dinleyen kulaklar Nirvana – “Polly” ile efsane benzerlikler yakalayabilir.)

Bu şarkıya sapıklar gibi dadandıktan sonra da şu videoyu gördüm.

Sadece kadınlardan oluşan bir grup söz konusuysa pozitif ayrımcılığın dibine vururum ama sağ olsun Warpaint, beni büyük bir hayrana dönüşmem konusunda fazla zorlamadı. Hedefi tam on ikiden vuran hisli şarkı sözlerinden, melodik gitarlarına, bir grubu sevmem için gerekli olan her şeyi toparlayıp bir arada sunuyor kendileri. Yazının başında söylediklerime dönecek olursak, Warpaint gerçek anlamda dadandığım sınırlı sayıdaki “yeniler”den biri.

Grubun aslında 2004’ten beri aktif olduğunu ve ilk EP’si “Exquisite Corpse”u 2008 yılında yayınladığını söylersem “yeni” kavramımın ne kadar geniş olduğu az buçuk ortaya çıkıyor sanırım ama hatırlarsanız en son “Neil Young” demiştim.

Warpaint, “Exquisite Corpse”un kayıtları sırasında Red Hot Chili Peppers’ın fantastik (ve şahane yakışıklı) gitaristi John Frusciante ile çalışmış, bir diğer ex-Red Hot Chili Peppers gitaristi Josh Klinghoffer ile kayıtlara girmiş ve bir anda müzik gündeminin tam orta yerine düşüvermişti. (Uzun uzun anlatmayacağım, açın dinleyin…)

İlk albümleri “The Fool”un üzerinden üç yıl geçti ve henüz yeni bir albüm haberi gelmedi diye hayıflanırken ben (“hayıflanmışım” yalnız, kime hayıflandıysam) az önce öğrendim ki kendi adlarını taşıyan ikinci albümleri 2014 başında çıkacakmış. (OLLEY!)

Peki neden mi durup dururken Warpaint’ten bahsediyorum ben? Çünkü kendileri 9 Kasım akşamı (yani bazıları için “yarın”) Babylon’da olacak. Son zamanlarda en çok beklediğim konserlerden birini izleyecek olmanın coşkun histerisi içerisindeyim.

Çok sevdiğim bir şarkılarıyla kapanışı yapıyorum o zaman.

Bir de affedersiniz ama şu şarkıdan tiksiniyorum desem hislerimi anca anlatabilirim.