“Don’t Panic! We’re from Poland” projesiyle Polonya müziğinin çağdaş sesleri İstanbul’a geliyor!

“Kim ola bu Polonyalılar?” diye soruyorsanız bu yıl boyunca merakınızı giderecek bir dolu etkinlik düzenleneceğinin müjdesini verelim.

Merakı iyice pekişip “bayram değil seyran nerden çıktı peki bu Polonyalılar?” diye sorgulamaya devam edenler için biraz daha detaya girelim öyleyse: Bu yıl Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yıldönümü nedeniyle Polonyalı Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün öncülüğünde bir dizi kültür-sanat etkinliği gerçekleştirilecek. Bunlardan bizim iştahımızı kabartan ise (aslında o kadar çok var ki seçmek biraz zor oldu ama kalbimiz en çok müzikten yana atıyor) yine Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir dijital platform olan Culture Pl tarafından koordine edilecek “Don’t Panic! We’re from Poland” isimli müzik projesi… (Logolarını görmeniz şart!)

Günümüz Polonya müziğini tüm dünyaya tanıtma amacıyla 2008 yılında yola koyulan bu proje, 14 ülkede çok sayıda festivalde boy gösterdikten sonra sonbaharda Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Şimdi buradan sonra konu çok çok daha eğlenceli bir hal alıyor: Projeye dahil olan gruplar içinden İstanbul’da izlemek istediklerinizi oy vererek kendiniz seçebiliyor, böylece konsere gelecek grupları belirleyebiliyorsunuz. Seçmeden evvel projenin şuradaki sayfasına giderek ister Spotify, ister Youtube üzerinden şarkıları dinleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kadarla da bitmiyor! Oylamaya katılıp favori 3 grubunu dontpanic@iam.pl adresine mail atanlar arasından 15 kişi “Don’t Panic! We’re from Poland” kapsamındaki konserlere bilet kazanacakmış.

Her daim yeni müzikler keşfedip, o konser senin bu konser benim dolaşmayı kendine görev bellemiş müzik tutkunları için daha iyi bir haber olabilir miydi? Sonuçlar 22 Temmuz’da açıklanana dek, şimdilik bilgisayar başından hayallere dalmaya devam!

Bir de şu şarkıyı loop’a alın: