Dönüşüm sürecinin yeni bir ürünü: Kanye West’in yeni albümü Donda yayınlandı

Yeni bir gün, yeni bir Kanye haberi. Ama bu kez hayal kırıklığı değil, farklı bir haberi paylaşıyoruz sizinle… İnanması güç, ama beş hafta, üç dinleme partisi, fazlaca spekülasyon ve sayısız Kanye garipliği sonrası West’in yeni albümü Donda yayınlandı. Yaklaşık iki saat süren, 27 şarkıdan oluşan ve simsiyah bir kapağa sahip olan Donda bu beş haftalık süreçte de birçok değişikliğe uğradı tabii. Pazar sabahı tam 8.15 saatinde yayınlanarak Kanye’nin meşhur Sunday Service konserlerine göz kırpıyor Donda. Her detay Kanye tarafından düşünülmüş anlayacağınız. Jay-Z, the Weeknd, Travis Scott, Young Thug, Pusha T, Pop Smoke, Baby Keem, Jay Electronica, Kid Cudi ve the Lox gibi birçok müzisyenin de katkıda bulunduğu albüm, hafif deneysel olarak tanımlanabilir ve dini öğeler de taşıyor. Kanye’nin dönüşümünü odağına alan Donda, bazı azılı hayranlar tarafından sevilse de bizi pek de tatmin etmedi diyebiliriz. Belki de henüz bu işi anlayabilecek seviyede(!) değiliz.

Albümün çıkışının her şeyin tatlıya bağlandığı bir final ya da olayların çözüm noktası olması gerekirdi. Fakat Kanye kimseye rahat bir nefes aldırmamaya yemin etmiş gibi. Rapçi, albümün Universal Music tarafından kendi izni olmadan yayınlandığını ve Jail 2 şarkısının albümde yer almasının engellendiğini açıkladı. Ah Kanye, bir kere de olaysız bir iş yapsan ne olur sanki? Artık kime inanacağımızı bilmediğimiz bir noktadayız. Tüm bunların öncesinde sahnede kendini ve çocukluk evini ateşe vermesi bu haftanın olayı olur sanmıştık, ama daha kim bilir neler gelecek… Her daim bize malzeme vermeyi başaran Kanye West’e ve olaylı albümü Donda’ya dadanıyoruz.

Saf bir umuda yenik düşüp Kanye’nin albümünün yakın zamanda çıkacağını sanmış ve geçtiğimiz günlerde bir dinleme partisiyle Kanye’ye zaten dadanmıştık hatırlarsanız. Şimdi de bıraktığımız yerden devam ediyoruz ve rapçinin olaylı hayatında neler olduğuna hızlıca bakıyoruz. İkinci dinleme partisinin ardından dikkatli hayranlar, Apple Music’in Donda’nın yayınlanma tarihini 15 Ağustos olarak güncellediğini fark ediyorlar. Tabii bu tarih de kısa bir süre sonra 20 Ağustos olarak bir kez daha güncelleniyor. Sonrasında Kanye bir süreliğine evi ilan ettiği Atlanta’daki Mercedes Benz Stadyumu’ndan taşındığını ve ismini söylemek istemediği başka bir stadyuma geçeceğini açıklıyor. Yeni stadyumun havası yaramış olacak ki, 18 Ağustos günü de Kanye, 26 Ağustos’ta Chicago’da yeni bir dinleme partisi yapacağını duyuruyor. 

Chicago’daki dinleme partisine kadar tüm Instagram hesabını temizleyen Kanye, yalnızca çocukluk evinin fotoğrafını koyuyor sayfasına. Bunlara alışığız zaten, Kanye’nin hep yaptığı şeyler. Fotoğrafını gördüğümüz çocukluk evinin Chicago’daki etkinlik için stadyumda yeniden inşa edildiğini öğreniyoruz. Heyecanı dorukta tutmanın yeni yollarını arayan rapçi bu kez de ismini resmi olarak Ye yapmak için mahkemeye başvurduğunu açıklıyor. Her yeni albümü öncesi kendini baştan yaratmak istediğini biliyorduk, ama bu kadarını da beklemiyorduk doğrusu. Büyük gün geliyor ve Chicago’nun Soldier Field Stadyumu’nda üçüncü ve son dinleme partisi gerçekleşiyor. Bu kez 40.000’e yakın Kanye hayranı, rapçinin doğup büyüdüğü Chicago’ya akın ediyor. COVID-19 aşısı olma imkanı tanınan etkinlik, henüz aşılanmamış seyircilere aşı olurlarsa Kanye’ye yakın oturabileceklerini vadediyor ve birçok kişi bu sayede aşı oluyor.

Her ne kadar oldukça sorumluluk sahibi bir giriş yapmış olsa da Kanye’den bahsettiğimizi unutmayalım. Etkinlik birçok skandala da ev sahipliği yapıyor tabii. Müzisyenin albüme adını veren annesinin fotoğrafları tüm stadyuma yansıtılıyor ve Donda kelimesi sürekli yankılanıyor. Kanye, iki saat geç başladığı konserde, çatısına dev bir haç astığı çocukluk evinin kopyası önünde beliriyor. Işıkların ortasında, yüzü maskeyle kapalı, sözleri mırıldanıyor. SWAT gibi giyinmiş dansçıları da onunla beraber dans ediyorlar. Şarkı sözleri yerine İncil’den kısımlar okuyor Kanye. Bazen de bu kısımları ekranlara yansıtıyor. Başka bir sürprizle homofobik DaBaby ve tecavüzle suçlanan Marilyn Manson’ı da yanına alıyor üstelik ve tabii birçok kişi bu saçmalığa tepki gösteriyor. Westside Gunn, Don Toliver ve Travis Scott da geceye katılanlardan. Dev bir finalle Kanye kendini ateşe veriyor ve gecenin son şarkısı No Child Left Behind’da Kim Kardashian Balenciaga marka bir gelinlikle sahnede beliriyor. Boşanma aşamasında olan çiftin barışıp barışmadığı sorusu geliyor akıllara tabii. Ne desek yalan olur, biz de bilmiyoruz.

https://www.instagram.com/p/CTG_BsFr_W8/

Bu kez gerçekten de söz verildiği üzere Donda, Chicago etkinliğinden sonra yayınlanıyor. 27 şarkılık albüm, birçok dinleyicinin kafasını karıştırıyor. Kanye’nin yer yer kendini açtığı albüm maalesef aceleye getirilmiş ve karmakarışık bir şarkılar bütünü olmaktan ileri gidemiyor. İnancı, Kim Kardashian’la boşanması ve modern dünyada kendine bir türlü yer bulamaması üzerine serzenişleri sanki Kanye’nin bilinç akışını dinliyormuşuz gibi hissettiriyor. Bu inançlı ve inancının onu her şeyden koruyacağından emin olan Kanye personası albümdeki tüketim karşıtlığının oldukça zıttı bir hayat sürmeyi tercih ediyor. Yani müzisyenin kafasındaki imajıyla yaşayış şeklinin pek de uyuşmadığı bu kez iyice görünür oluyor. Fazlaca dini izler taşıyan şarkılar, bir türlü kendimizi bırakamayacağımız kadar kaotik, yer yer huzursuz edici bir yandan da.

Bu albümün neden bir türlü yayınlanamadığını da çok sorgulamaya gerek yok. Zaten bu Kanye’den alışık olduğumuz bir durum. Projeleriyle ilgili çok heyecanlanıp tamamlanmadan duyuru yapmak ve sonra da sürüncemede bıraktığı hayranlarına çeşitli gösteriler yapmak, onun keyif aldığı bir oyun diyebiliriz. Yalnızca bu etkinliklerde sattığı ürünlerle bile milyonlarca dolar kazandığı göz önünde bulundurulursa onun için bu durum çok da kötü olmasa gerek zaten. İlgiden ve tüm bu meraktan keyif aldığı da bir gerçek. Aynı zamanda Drake’le de uzun zamandır girdiği savaşın bir uzantısı olarak, bir de albüm yayın tarihi yarışına girmiş gibi görünüyor. Yani sebepler çok, ama Kanye’yi bir süredir takip eden kimse bu gecikmeye şaşırmıyor.

Donda’ya henüz bitti demeye dilimiz varmıyor. 2016 yılında yayınladığı Life of Pablo albümünü de yayınlandıktan sonra haftalar boyunca değiştirip düzenlemişti Kanye. O yüzden herhangi bir versiyonun final olduğunu düşünmek saçma olabilir. Rapçi’nin girdiği bu yoldan tamamen ümitsiz de değiliz aslında. Kanye’nin bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve her ne yaparsa yapsın en azından orijinal olacağını çok iyi biliyoruz. Müziğini anlayanlara ve sevenlere bir lafımız yok. Ancak bizim kafamız pek kaldırmadı bu versiyonu. Yine de her daim takipteyiz Kanye’ciğim. Bir sonraki garipliğinde görüşmek dileğiyle.