Duvarların dili olsa…

Alex Senna ve Elian Chali: Dünyayı dolaşarak imzalarını duvarlara bırakan iki sanatçı. Yaptıkları şey hem çok aynı hem de birbirinden tamamen farklı.

Duvar resimlerinin boş bir duvarı doldurmaktan çok daha fazlasını ifade ettiği bir çağda ve bu sanatı doruklarda icra eden sanatçılarla birlikte yaşıyoruz. Alex Senna ve Elian Chali, Güney Amerika’nın iki komşu ülkesi, Brezilya ve Arjantin’den dünyaya açılmış iki sanatçı. Her ikisinin işleri de kendilerine has ve hikayelerini anlatmak için duvarları seçiyorlar.

Detroit’ten Alex Senna manzaraları

Alex’in tüm duvar resimlerinin ortak noktası siyah beyaz olmaları ve bunun sebebi Alex’in renk körü olması. “Zengin biri de olabilir fakir biri de, önemli olan arkasındaki fikir” diyor sanatçı. Ancak diğer ortak noktaya baktığımızda bu renk seçiminin resmin etkisini güçlendirdiğini anlıyoruz: Alex insanları resmediyor. Yazar Sasha Bogojev, Alex’in sanatını şöyle anlatıyor:

“Zıtlıklarla dolu rengarenk bir ülkede yetişmesine rağmen görsel dilini siyah ve beyaz üzerinden inşa ediyor. Senna’nın işleri sıklıkla yalnızlık, sevgi, arkadaşlık, tutku ya da aile hakkındadır ve basit illüzyonları ışık ile gölgenin akıllıca kullanımıyla yaratır.”

São Paulo, Fotoğraf: Rodrigo Erib

Karakterleri, onun düşünce ve hislerinin vücut bulmuş halleri gibi, tıpkı bir karikatüristi ismini okumaya gerek duymadan çizdiklerinden tanıyabileceğimiz gibi Senna’nın duvar resimlerinin de kendi çizgisi var. Üstelik bununla da kalmıyor, akılda kalıcılığını artırmasının bir yolu da hemen her resminde bulunan ve çizdiği figürün yanında onu izlerken veya eline konmuşken görebileceğiniz karakteristik küçük bir kuş.

Alex için şehirler ve tarihleri çok önemli. İlham aldığı insanlar gezdiği şehrin sokaklarında karşısına çıkan şehrin yerlileri. İşte onun kendi çizgisini oluşturan en önemli faktörlerden biri de bu: Senna her şehre, o şehrin insanlarının yaşayış biçimlerini resmetmeye çalışıyor. Örneğin Miami’de kaykay üstünde öpüşen bir çift ya da Bundang’da salıncakta sallanan bir çocuk, Senna’nın o şehirlerde yolunun kesiştiği insanların yansımaları. Eğer Alex bir gün sizin şehrinize de uğrar ve şans eseri yollarınız kesişirse, bir dahaki şehir turunuzda duvarlara daha dikkatli bakın; kendinizin siyah beyaz bir suretine rastlayabilirsiniz.

Exercise of Anamorphosis #2, Belçika

Tıpkı Alex Senna gibi Elian Chali de adımını attığı her şehre imzasını, şehrin dokusuna uyumlu bir şekilde atmaya özen gösteriyor. “İşlerimin yarısı tamamen bağlamla şekilleniyor. Doğrudan bir imada bulunmuyorum, yani kırmızı aşkı ya da mavi yalnızlığı temsil etmiyor. Fikri oluşturanlar tüm faktörlerin bileşkesi: İklim, mimari, trafik, sosyopolitik yapı, zaman ve mekan ilişkisi…” diyerek durumu özetliyor.

Tabii ilk bakışta Alex’ten onu ayıran iki önemli özellik var: İlki kullandığı oldukça canlı renkler, ikincisi ise resmetmeyi tercih ettiği figürler. Elian, algımızla oynama konusunda ustalaşmış bir sanatçı. Belçika’da beyaz bir evin duvarına çizdiği Exercise of Anamorphosis #2 adlı resminin tamamını yalnızca tek bir noktadan görebiliyorsunuz. Geometrik şekilleri bolca kırmızı, mavi ve sarıyla öyle güzel ve göz yanıltıcı kullanabiliyor ki, bazı çizimlerinin fotoğraflarının gerçek olduğunu anlamak zaman alıyor.

Bir diğer bakış açısıyla, Elian’ın resimleri o kadar canlı duruyor ki, giderek grileşen hayatlarımızda bize iyi geliyor. Onun da dediği gibi, “Hepimiz bilgi bombardımanı ve ‘süper efektlere’ maruz kalmış durumdayız. Belki de görsel bir nefes almak, tek ihtiyacımız olandır.”

Bakış açısı demişken son söz için Alex Senna’ya dönelim. Alex’in karakterlerinde kullandığı oranlar ve perspektifi dikkatinizi çekmiştir. Uzun gölgeleri, karakterlerin gizledikleri benliklerini ifade ediyor. Hatta Alex’in hayal ettiği ışık kaynağı değiştikçe, gölgeleri vücutlarından daha uzun bile olabiliyor. Alex bu değişimi şöyle açıklıyor: “Bakış açınızı değiştirdiğinizde, her şey değişmeye başlıyor.” Şimdi onun işlerindeki kuşlara yeniden bakın, bazen kuşun yalnızca gölgesini göreceksiniz.