Edebiyat tutkunlarına çağrımızdır: Edebiyat Terapi

Kimiz? Ne istiyoruz? Varoluşumuz ne? Bu soruların kaynağı belki insanlığın tarihi kadar eskiye dayanıyor ve cevapları da her kişi için değişiyor.  Klinik psikolog Mine Özgüzel’in kitabı Edebiyat Terapi, yalnızca yazarın bu sorulara aradığı cevaplardan doğmuyor; hayatında yaşadığı travmaları ve zaferleri okuyucusuyla paylaşmasından da besleniyor.

Varoluşçu yazarlar dediğimizde aklınızda ilk olarak nasıl bir görüntü canlanıyor? Cevap, Jean-Paul Sartre’ın sevdiğiniz bir kitabı ya da Simone de Beauvoir’ın bir paragrafı olabilir. Belki internette karşınıza çıktı ya da hayat mottonuz olan bir söz, evinizin duvarında asılı duruyor. Varoluşçu yazarların kıymeti, kesintisiz akan ve ayak uydurmaya çalışırken çoğunlukla kendimizi akışa kaptırmak zorunda kaldığımız çağımızda daha da iyi anlaşılıyor. Onlar, her birimizin hayatımızın bir döneminde akıl hocalığına ihtiyaç duyduğu insanlar. Peki, varoluşçu yazarların size eşlik ettiği bir terapi seansı kulağa nasıl geliyor? Mine Özgüzel’le yolumuz bu noktada kesişiyor. Onun edebiyatla olan ilişkisi önce büyük bir sevgiye, oradan da mesleğinin yeni bir deneyim alanına dönüşüyor ve ilk kitabı “Edebiyat Terapi” işte böyle doğuyor.

Özgüzel, varoluşçu yazarlar üzerinden terapiler uyguluyor ve bugün olduğu kişiye dönüşmesini, mesleğinde uzmanlaştığı alana yönelmesini sağlayan şeyin edebiyat, özellikle de varoluşçu edebiyat olduğunu söylüyor. Ona bu yolda eşlik eden isimler ise Virginia Woolf, D. H. Lawrence, Jean-Paul Sartre, Franz Kafka, Stefan Zweig, Fyodor Dostoyevski, Albert Camus, André Gide, Simone de Beauvoir…

Mine Özgüzel, 26 Aralık Perşembe akşamı 19.00’da Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’ndeki etkinlikle tüm yazarları ve okurları buluşmaya davet ediyor. O gün gerçekleşecek “Yaratıcı Psikoloji / Aykırı Aşk” konulu söyleşinin moderatörlüğünü yazar Nilüfer Kuyaş yapıyor ve Özgüzel, kitabında ele aldığı yazarların hayat hikayelerininin yanında, onların edebiyata, insanlığa, kendisine kattıklarını hem bir edebiyatçı hem de psikolog gözlüğüyle yorumluyor.

Etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.