Efsanenin son dansı: The Last Dance belgeseli Netflix’te

Hepimiz izleyeceğimiz dizi-film stokumuzu bitirmiş, çevremizden yeni öneriler alırken yardımımıza ESPN ve Netflix koştu. Normalde NBA sezonun sonunda Temmuz ayında yayınlanması planlanan The Last Dance belgeselinin yayın tarihi, koronavirüs nedeniyle maçlar durduktan sonra taraftarların ESPN’e yönelik yoğun taleplerinin sonucu erkene alındı. Michael Jordan temelinde, Chicago Bulls’un son şampiyonluğunu kazandığı 1997-98 NBA sezonunu konu alan The Last Dance Netflix’te yayınlanmaya başladı bile.

Son dans!

Başta oyuncular olmak üzere tüm basketbol severler, son sekiz sezonun altısını şampiyon olarak tamamlamayı başarmış Chicago Bulls için ’97-’98 sezonunun başarıyla geçecek son yılı olacağını düşünüyordu. Hatta yıl sonunda kontratı bitecek olan koç Phill Jackson o sezonu “The last dance” yani ”son dans” olarak nitelendirmişti. Koç ile birlikte takımın önemli oyuncuları Michael Jordan, Scotty Pipen da sezon sonunda, ligi uzun yıllar domine etmiş bu takıma veda edeceklerdi. Tüm spor severlerin yakından takip ettiği bu sezon NBA Entertainment yönetiminin de ilgisini de çekti ve takım sezon boyunca kameralarla takip edildi. Bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan o görüntüler, telif haklarının ESPN tarafından satın alınmasıyla The Last Dance belgeselini de şekillendirmeye başladı. Chicago Bulls’un son şampiyonluğunun yanında Michael Jordan’ın kişisel hayatından anlar da belgeselde önemli yer tutuyor: Babasını kaybettikten sonra basketbola verdiği aradan, oy birliğiyle “tüm zamanların en iyi oyuncusu” seçilmesine, Jordan’ın hayatını belgesel boyunca takip ediyoruz.

Barack Obama, Kobe Bryant ve Justin Timberlake’in de aralarında bulunduğu 106 röportajı içeren 10 bölümlük belgesel, sezonun aylarına bölünmüş şekilde koronolojik olarak yayınlanacak.