Ekim ayı bizim için Ayvalık’ta sinema zamanı

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 4-9 Ekim’de ikinci evimiz, biricik mahallemiz Ayvalık’ta gerçekleşecek.

Şu filmleri bir düşünün: The Favourite, Cold War, Sibel, The House that Jack Built, Faces Places… Hepsinin ortak özelliğini söyleyelim: Başka Sinema Ayvalık Film Festivali. Geçen yıl ilki düzenlendiğinden ve bize yukarıdaki filmleri izlettiğinden beri ikincisini beklemeye başladığımız Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ufukta göründü ve biz de geri sayıma başladık.

Şimdi dönüp geçen seneye bakıyoruz, yıl boyunca konuştuğumuz, aklımızda en çok kalan ya da birine önermekten bıkmadığımız neredeyse tüm filmleri biz orada izlemiştik. Bu yıl da bu durumun değişeceğini pek sanmıyoruz ve 4-9 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek festival için kendimizi Ayvalık’ın en güzel mevsimine hazırlıyoruz. Laf aramızda, bizim Ege’yle, özellikle de Ayvalık’la bağımız ayrı. Her fırsatta kaçmaya çalıştığımız sakin mahallemiz gibi görüyoruz orayı. O yüzden en sevdiğimiz iki şey bir araya gelince de tadı katlanıyor; Ayvalık’ta film izleme fikri bize huzur veriyor.

Festival ilk senesinde o kadar ses getirdi ve benimsendi ki, festival direktörü Azize Tan’ın bu senenin programını açıklarken kurduğu “Ekim ayı artık Ayvalık’ta film festivaliyle anılıyor” cümlesine katılmamamız işten bile değil.

Programda bu yıl başlıca festivallerde ödüller almış, enine boyuna tartışılmış, dünya çapında merak uyandırmış yirmi iki ülkeden, kırkı aşkın film yer alıyor. Çoğu Türkiye’de henüz gösterime girmemiş bu filmlerin yönetmenleri, oyuncuları ve ekiplerinin büyük bölümü festival için Ayvalık’a gelip izleyicilerle buluşacak. (Ayvalık’a gitmek için daha iyi bir sebep olabilir mi?) Festival mekanları ise sakin mahallemizin dört bir yanına yayılmış durumda: Gösterim, panel ve söyleşilere ev sahipliği yapacak Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek bağımsız sinema salonu Vural Sineması, Sanat Fabrikası, mO Mimarlık Ofisi binası ve Belediye Amfitiyatrosu. Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mahallelerinde açık havada kurulacak seyyar sahnede ücretsiz film gösterimleri yapılacak, içimizdeki mazi sevdası katlanacak.

Bknz. Almodóvar’la açılış yapmak

Festivalin bu yılki açılışını Pedro Almodóvar’ın son filmi Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) yapıyor. Geçen yılın açılış filmi The Favourite’ın tadı hala damağımızdayken festival çıtayı görüldüğü üzere bu yıl da yukarı taşıyor. Başrollerinde Antonio Banderas ve Penélope Cruz’un bulunduğu yapım, Almodóvar’ın hayatından otobiyografik öğeler taşıyor. Belirtmeden geçmeyelim, Banderas filmdeki rolüyle bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Acı ve Zafer (Dolor y Gloria)

Hazır programı açmışken, festivalin şimdiden not edilmesi gereken bazı bölümlerinden ve filmlerinde de bahsedelim:

Yorgos Lanthimos’un yakın çalışma arkadaşı Athina Rachel Tsangari’nin prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan, erkekler arası rekabeti ele alan filmi Şövalye (Chevalier), yönetmen Syllas Tzoumerkas’ın küçük bir kasabada yalnız yaşayan iki kadının kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón), Nikos Labôt’un hayatında ilk kez bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Panagiota’nın hikâyesini anlatan ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis), festivalin Ayvalık ile karşı komşusu Midilli’nin dostluğundan doğan Türkiye-Yunanistan ortak bölümüne dahil filmlerden bazıları.

BSAFF bu yıl Türkiye’den filmler seçkisiyle de çok güçlü. Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği, Saraybosna ve İstanbul Film Festivali’nden ödüllerle dönen üçüncü uzun metrajlı film Kız Kardeşler, bu bölümün önde gelen filmlerinden. Ayrıca Yönetmen Emin Alper, başrol oyuncuları ve film ekibi festivalde Ayvalıklılarla buluşacak.

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Yuva, ailesine ait arazide münzevi bir hayat sürdürmeye çalışan Veysel’in arazinin bir şirkete satılma kararıyla altüst olan dünyasını ve kardeşiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Emre Yeksan ve film ekibi de festival konukları arasında. Yuva filminden ilham alınarak çekilen Sel Yatağı adlı VR film de festivalde gösterilecek ve yönetmen Deniz Tortum da festivale katılacak.

BSAFF 2019, 4-9 Ekim’de Ayvalık’ta

Ankara ve İstanbul film festivallerinden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dahil altı ödülle dönen Görülmüştür, Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri, Yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in, yapımcılığını Tolga Karaçelik’in yaptığı Küçük Şeyler de hem gösterilecek filmler arasında hem de ekipleri Ayvalık’ta seyirciyle buluşacak yapımlardan diğerleri.

Dünya festivalleri filmleri de Ayvalık’a uğramadan geçmiyor ve Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun senaryosunu Jin Won Han’la yazıp yönettiği Parazit (Gisaengchung), ait olduğu vücudu arayan kesik bir elin hikayesini anlatan animasyon filmi Vücudumu Kaybettim (J’ai perdu mon corps), bu yıl Berlin’de Ekümenik Jüri Ödülü ve Sinemacılar Ödülü’nü alan Onun Adı Petrunia (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija), Mehrab’ın kendini keşfetme ve büyüme hikâyesini anlatan Ve Sonra Dans Ettik’in (And Then we Danced) başı çektiği onlarca film seyirciyi bekliyor.

Festival programının tamamının açıklanacağı 16 Eylül’e kadar ilk etapta sayacaklarımız bu kadar, heyecanın dozunu ayarlamak istiyoruz. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Biz bu sonbaharda da soluğu Ayvalık’ta almak için yeterince sebep bulduk.