Şehrin yenisinden enerjik bir merhaba: Frankhan kapılarını açıyor

Her arkadaş sohbetinde, “Ah o eski günler, ah o İstanbul!” diye geçmişi yad edenlerden misiniz siz de? Yalnız değilsiniz elbette. Eski İstanbul’u, kaybolan neşemizi, kentin kaybolan hafızasını geri getirmek -şimdilik- pek mümkün ya da haydi o kadar kolay görünmüyor diyelim fakat bu, şehrin yenileriyle tanışma hevesimize de engel değil. 

Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Karaköy’de müzik performans alanı olarak kapılarını açan Frankhan bizi heyecanlandırıyor. Unutulmaz şarkılar dinleyebileceğimiz, dans edip eğleneceğimiz yeni bir mekana daha kavuştuk. Mekan, hızlı bir başlangıç yapıyor ve dolu dolu bir Nisan programı sunuyor. Bu ay boyunca “Friends of Frankhan” performans serisi ile sevilen isimlerin sahnelerine konuk olacağız. 

7-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek konserlerle kah geçmişe yolculuğa çıkacak kah kendimizi techno müziğin kollarına bırakacağız. Tabii bol bol dans etmeden de dönmeyi düşünmüyoruz. Ajandalar, takvimler ve not defterleri hazırsa programda dadanacağımız konserlere geçelim:

7 Nisan Cuma(bugün!) DJ Habibi Funk’in performansıyla başlıyoruz. 60’lar, 70’ler ve 80’lerin Arap dünyasından ve funky/soul müziğinden etkilenen DJ Habibi Funk bizi Sudan, Fas, Cezayir, Libya, Tunus, Mısır, Suriye, Lübnan ve Avrupa’nın etkisinde müziğe doyacağımız bir geceye götürecek. Hız kesmeden devam eden programda, 8 Nisan Cumartesi gecesi set başında Mansur Brown & ZFEX’i göreceğiz. Gitarist, küratör ve çok disiplinli bir sanatçı olan Mansur Brown ile flamenkonun ritmine kapılacağız. 

Sevdiğimiz isimlerin güç birliği yaptığı bir etkinlik de sıra. Frankhan, İstanbul’un sevilen mekanlarından Tavern ile bir araya gelerek Oden & Fatzo’yı ağırlayacak. Henüz aşina olmayanlar varsa,  Oden & Fatzo’nun  minimal, house ve acid techno tarzlarını harmanlayan, ritimli karmaşık groove’lardan oluşan müzikleri olduğunu söyleyebiliriz. Üç kişilik bu enerjik grup keşfedilmeyi bekliyor. 15 Nisan Cumartesi gecesi ise Friends of Frankhan performansları Kai Campos (Mount Kimbie Dj Set) ile devam edecek. 

Nisan ayını Kamaal Williams ile uğurlayacağız. 70’ler jazz fusion, acid jazz ve modern elektronik geleneklerden etkilenen funk tarzında bir sound’a sahip olan klavyeci, DJ ve yapımcı Kamaal Williams Frankhan’da dinleyicileriyle buluşacak. Tarih, 28 Nisan Nisan.

“Friends of Frankhan Serisi” biletleri Passo ve Bugece’de satışta!