Yoksa hâlâ özgür değil mi: TikTok Britney Spears için endişeli

Britney Spears fan’ları olarak giriştiğimiz #FreeBritney mücadelesinde ikinci tur başlamış olabilir mi? TikTok’tan yükselen teoriler her ne kadar yer yer ‘kuruntu’ gibi gelse de geçmiş deneyimlerimizle gördük ki Britney’nin her hareketini ilgiyle inceleyen hayranları görülmeyeni görmek ve Britney’nin haklarını savunmak konusunda rakip tanımıyor. Evet, geçtiğimiz yıl ve aylar içerisinde Britney Spears’ın babasının ve avukatlarının vasiliğinden kurtulmasını şenliklerle kutlamış, hatta düğününü Madonna ile birlikte ‘Vogue’ söyleyip gözyaşları eşliğinde izlemiştik. Ama peki ya tüm bu gördüklerimiz ‘gerçek’ değilse? Britney’nin esareti hâlâ devam ediyorsa? TikTok’ta dönen, oradan da tüm sosyal medya diyarına yayılan birçok soru var şu sıralar: Britney nerede, ne yapıyor? Öldü mü? Klonlandı mı? ‘Kocası’ dediğimiz adama satıldı mı, yoksa kocası tarafından hâlâ saklanıyor mu? Bağımlı mı oldu, yoksa akli dengesini mi yitirdi? Buradaki en sıkıntılı konu ise bu kadar ünlü bir kişi adına kimsenin kalkıp da bu şüpheleri giderecek tam bir cevap vermemesi, teorileri tamamıyla yalanlamaması…

Nereden çıktı peki tüm bunlar diye soruyorsanız, biraz TikTok’ta turlayalım.

Okuma önerisi – Davan davamızdır Britney Spears: #FreeBritney kampanyası, hayranlık müessesesi, kötücül babalar ve vasiler

@teaspill_australia

#britneyspears #tiktokdrama

♬ original sound – Teaspill_australia

Britney her gün konuşuluyor ve muhtemelen konuşulmaya devam edecek elbette ama olaylar aslında 41. doğum gününü kutlayacağı gün ne yaptığı hakkındaki belirsizlikler, “hatta kutlayabildi mi?” gibi sorularla gelişiyor. Tam olarak o gece ne yaptığını anlayamadığımız Britney’nin ilk bakışta kocası Sam Ashgari ile doğum gününün kutlayacağı bekleniyordu. Kurulan samimi ortamda, kalp şeklinde derlenmiş minik mumlar, pembe bir pasta eşliğinde Sam tarafından doğum günü şarkısı söyleniyor, pasta mumları yakılıyor. Fakat bu sırada sadece Britney’nin sesini duyuyor kendisini ekranda hiç göremiyoruz. Fakat bu videoda sesi kayıt gibi, son derece mekanik bir şekilde duyulan Britney’nin aslında orada olmadığı ve sahte bir ortam oluşturulduğu iddia ediliyor hayranları tarafından.

@fleegus159_barb

#wtf #britneyspears #birthday #freebritney This is seriously not ok.

♬ original sound – Barb

Doğum gününün bazı anlarını paylaşan kocasının videolarında Britney sadece bir kere görülüyor. “Yemeğe geç kalıyoruz, haydi gidelim” diyerek Britney’nin bitmek bilmeyen hazırlıklarından bıktığını şakayla ifade eden Sam kamerayı çok kısa bir süreliğine Britney’e çevirirken Britney’i donuk bir vaziyette görüyoruz. En başta kocaman bir karton baskı versiyonu gibi duran bu Britney görüntüsünü fark etmekte bile zorlanırken öte yandan kendi kendimize Britney’nin kendiliğinden öylece poz verip kalakalma ihtimalini de şöyle bir gözden geçiriyoruz. Yalnız video o kadar anlık ki adeta bir siluet göstermiş olmak için çekilmiş gibi hissettiriyor.

@fleegus159_barb

#helpbritneyspears #freebritney #britneyspears #wtf

♬ original sound – Barb

Bir konu daha var… ‘Sözde’ hazırlık videosunda Britney’yi üzerinde beyaz bir elbiseyle görüyoruz. oysa sonrasında, restoranda çekildiği iddia edilen fotoğraflarda Britney beyaz belden bağlı, göbeği açık bir tişörtle karşımıza çıkıyor. Hmm… Aslında kafa karıştıran Britney’nin kıyafetlerindeki farklılık değil de, sözünü ettiğimiz fotoğrafların yayınlanma şekli. @yagirlkarina adlı bir TikTok hesabı paylaşıyor bu fotoğrafları. Britney restoranda geldi, bebek yeğenimi kucağına aldı, şapır şupur öptü bu nasıl iş diyerek Britney’nin elinde bebekle (ve beyaz belden bağlı, göbeği açık tişörtüyle) fotoğraflarını paylaşıyor. Tam da o sıralarda Britney Instagram’dan nezle olduğunu duyurmuştu takipçilerine…

@alexservesfacts

If y’all fall for this I’m going to be SO disappointed!!! #greenscreenvideo #greenscreen #storytime

♬ Suspicious, slow and simple song – Kohrogi

‘‘Hem nezlesin hem de bebeği mıncırıyorsun’’ şeklindeki bu yakarış videosunu paylaşan @yagirlkarina dışında o gün Britney’nin fotoğrafını çeken ya da paylaşan başka kimse yok. Zaten @yagirlkarina artık TikTok’ta da yok. Tabii Britney fan’ları bu konunun peşine düşüyor ve başlıyorlar araştırmaya. Karina isimli bu modelin bir oyuncu ya da AI tarafından yaratılmış bir karakter olduğunu ileri sürüyorlar. Vov… Acaba Karina, Britney’nin dışarılarda normal hayatına devam ettiğini kanıtlamak için yaratılmış sahte bir kişilik miydi?

Karina’nın paylaştığı videoda bir de Britney’nin saçları dikkat çekiyor. Diplerine kadar görünen ek saçları, dağınık hali, geçmiş birkaç seneden gelen videolarından sonra çok da absürt gelmese de kimilerinin dikkatini çekiyor. Aynı zamanda Karina’nın iddia ettiği bu etkileşimle birlikte Britney’nin eşiyle doğum gününde Nobu’ya gittiği doğrulanıyor. Fotoğraflarda dikkat çeken bir diğer konu da Sam’in sanki başka bir fotoğraftan amatör bir Photoshop kullanıcısı tarafından yapıştırılmış gibi görünmesi. Ne perspektif ne ışık kaldı gerçekten gözlerimizde…

Evet, şu Karina dışında Britney’i Nobu’da başka gören de olmamış gerçekten. Hatta iddialara göre birisi gidip Nobu’yu aramış ve Britney’nin gelip gelmediğini sorduğunda da hayır cevabını alımış. Peki Britney Nobu’ya hiç mi gitmemiş diyecek olursanız… Gitmiş ama 2016’da.

Sonrasında Britney Instagram’ını kapatırken kocası Sam de yorumları kapatıyor, belki de dolanan belirsizliklerin sarpa sardığını fark edenler bir şekilde bunları kapattı veya kapattırdı. YouTuber SLOAN, Britney’nin arasının iyi olmadığı eski menajeri Lou Taylor’ı takip etmesinin garipliğini dile getiriyor. Hatta Lou Taylor’ın Britney’nin bu maphus hayatının planlanmasındaki sorumlu kişi olduğu söyleniyor. Böyle bir durumda Britney’nin kendi hesabını yönettiğinden nasıl emin olabiliriz ki?

@fleegus159_barb

#wtf #britneyspears #birthday #freebritney This is seriously not ok.

♬ original sound – Barb

Ortalık hafif sakinleyip insanlar Noel tatili yaklaşırken az da olsa kabuğuna çekilirken hesabını geri açarak tam gaz peş peşe gelen gönderilerine devam ediyor Britney. Bunun yanında bir de yeni paylaştığı gönderilerde kendisi de yorum özelliğini kapatıyor. Fan’ları tarafından Sam’e gelen saldırıların ardı kesilmiyor bu esnada ve hesabı yorum saldırısına uğruyor. Britney’i kontrol ettiğini veya sakladığını iddia eden hayranlara Sam “Sosyal medya travmatize edici olabiliyor. Bazen ara vermek iyi geliyor. Onun kendi sesi var ve özgür bir kadın. Onun özeline saygım var ve bunu her zaman koruyacağım. Onu kollayan hayranlarına çok teşekkür ederim.” Ve üstüne birkaç kuple daha ekliyor. Eğer bu dedikleri içtense gerçekten duygulandık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Doğum gününde ne yaptığı üzerine tahminler, Instagram hesabını kimin yönettiğine dair tartışmalar sürerken kimileri de bu paylaştığı videoların aslında geçmişe ait olduğunu, hiçbir görselin günümüzden gelmediğini, Britney’nin ölmüş (Allah korusun!), kaçırılmış veya saklanmış olduğunu, üstüne üstlük KLONLANDIĞINI iddia eden bir grup insan oluştu. Tabii ki söylenenler birbirini tutmadığı için… Birinin dediği diğerini tutmazken; şöyle her şeyi özetleyecek, medyanın karşısına çıkıp konuşacak kimse bulunamayınca ya da tüm bu olaylardan sonra kimseye inancımız kalmayınca etrafta dolu dolu dedikoduların dolaşmaya başlaması çok doğal. Eee TikTok bu, herkesin birbirini remiksleyebildiği bir ortamda kulaktan kulağa oynandığında çıkan sonuçlar da belli. Ama bu klon teorisi çok da yeni bir teori değil.

Bazı ünlü isimlerin Reptilian’dan geldiğini iddia eden ekibin bir alternatifi olarak düşünebiliriz bu klon teorisyenlerini… Klon tayfanın başka bir önemli bir üyesi ise Avril Lavigne. Uzun yıllar suskunluğundan sonra bir anda hayatımıza eski sevgilimiz gibi çıkagelişi bu teorileri oluşturmuştu. Britney’nin Instagram akışımıza bir anda düşüvermesi de bundan pek farklı değil. Bütün bu iddialardan sonra kendi suratıyla düpedüz karşımıza çıkıyor Britney ve şu zamana kadar gördüğümüz görüntülerinin hiçbirinin bir aydan daha eski olmadığını öne sürüyor.

“Evet, biliyorum, aynı üstü 17 kere giydim, ama bu bir proje için. “Project Rose”. Ve yakında Project Rose’dan çok daha fazla göreceksiniz.”

Uçakta çekilen videoların paylaşımından sonra artık hayranlar iyice bıkıyor. Sanki Britney ve Sam gerçekten uçakta değillermiş de yeşil ekrana görsel koymuşlar gibi görünen bu videoları görenler ”Artık uğraşmıyorlar bile. Yeşil ekran ve usta bir oyuncunun bariz bir birleşimi.” Videonun altında her şeyi incik cincik inceleyen hayranların veya durumu takip edenlerin yorumları var.

@burntsienna25

#freebritney #freebritneyspears #sosbritney #britneyspears #britney #whereisbritney #whereisbritneyspears #helpbritney

♬ original sound – Burntsienna25

“Bu o değil, dişlerine ve gülüşüne bakın”

Özellikle ön dişlerinin ayrıklığına dikkat çekerken hayranlarının aslında dişlerinin bu değişiminin sebebini bize açıklayacak önemli kanıtları var. Bir kere bu kişinin Britney değil de onun yerine geçen ve ona çok benzeyen bir oyuncu olduğu iddia ediliyor. Bir taraftan da ünlü diş doktoru Kevin Sands’in elinden geçen Miley Cyrus, Kim Kardashian gibi birçok ünlüden biri olan Britney’nin fotoğrafı bile var doktorun sitesinde. Anlaşılan o ki Britney geçmişte dişlerine, ayrıklığı birleştirmek için yapılan “dental bonding” işlemini yaptırmış aslında. Süresi olan bu işlemi birkaç senede bir yeniletmek gerekirken Britney bunu yapmamış sadece.

Okuma önerisi – Özür için çok geç: Slut-shaming etrafında Justin Timberlake ve Britney Spears olayları

Her dakika büyüyen bu tartışmalara Perez Hilton yeni bilgilerle geldiğini iddia ediyor fakat bize çok da farklı bir şey anlatmıyor. Perez, Britney’nin akıl sağlığının yerinde olmadığını savunurken Britney’nin babası Jamie Spears ise tam da bu noktadan çıkıp vasiliği hakkında savunmaya geçiyor. “Herkes bana katılmayacak. Çok kötü bir zaman geçti. Ama kızımı tüm kalbimle ve ruhumla seviyorum. O vasilik olmasaydı Britney şu anda nerede olurdu? Hayatta olur muydu bilmiyorum. Bilmiyorum.” Bunları söyleyen kişinin bu vasilikten para kazandığını unutmayalım… Bir yandan da sansasyonel bilgilerle pek de hayırlı bir ünü olmayan Perez Hilton Britney hakkında önemli bir bilgiye ulaştığını bildiriyor.

@nawalornoel

#stitch with @Perez Hilton feels like we are turning a corner! #perezhilton #britneyspears #samasghari #drama #news #gossip #celebrity #hollywood #energy #aura #toxic #storytime #grwm #nawalornoel

♬ Christmas Tree Farm (Old Timey Version) – Taylor Swift

Videoyu izlediğinizde rol yapışlarını cringe’ler eşliğinde izlerken dediklerine pek de inanasınız gelmiyor, zaten pek de bir şey demiyor. Kendisi de bu fırtınadan nemalanmak istiyor gibi geldi bize. Bir saat ne demeye çalıştığını öğrenmeyi beklerken sıkıntıdan patlıyorsunuz aslında. Arkadaşının ona söylediği şey dilinin ucundayken bizi dönüp dolaştıran Perez, sonuç olarak duyduğu şeyi de doğru düzgün söylemiyor. Sadece fan’ların endişelerinin “dikkate alındığını” söylerken gerçekler ortaya çıktığında herkesi şaşırtacağını söyledi.

Geçmiş olaylardan kaynaklanan bu şüphecilik, olayın belirsizliğiyle birlikte daha da pekişiyor. Hayranlar ve olayın takipçisi sosyal medya da kendi senaryolarını yaratıyor ve şu fikir etrafında birleşiyorlar: Britney, ona destek olması beklenen herkes tarafından ihanete uğradı ve bu durumda onun akıl sağlığını sorgulamanın kendisine hiçbir yardımı olmayacak. Britney’nin durumu her geçen gün paylaşılan yeni bir gönderiyle sorgulanırken şimdilerde Meksika’da olduğu görünüyor. Yani… En azından sosyal medyası öyle diyor… Bu artık bizim de davamız Britney!!!

@allynaston

#stitch with @perezhiltontok can we please stop taking this man seriously #whereisbritney #findbritney #savebritneyspears #britneyspears #britney #gossip #projectrose

♬ Toxic – Britney Spears