Hayata Karışan Kadınlar Platformu için ikinci dönem başvuruları 22 Aralık’a kadar devam ediyor

Geçtiğimiz ilkbahar döneminde Brothers tarafından kurulan Hayata Karışan Kadınlar Platformu, geleceğin mesleklerinde kadın varlığını güçlendirmek ve geleceğin mesleklerinin kurgulanmasında kadınların da eş hakka ve yetkinliğe sahip olmasına öncü olmak için Pernod Ricard Türkiye sponsorluğu ve IDEMA danışmanlığıyla hayata geçirildi.

Şimdilerde ikinci dönem başvuru hazırlıkları var Brothers ve Hayata Karışan Kadınlar Platformu cephesinde. İkinci dönem başvuruları 22 Aralık’a kadar devam ederken Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nu yakından tanıyor ve başvuru koşullarının üzerinden geçiyoruz.

Kadınlar her yerde, olması gerektiği gibi hayatın içinde. Bir yandan buna engel olmaya çalışan her türlü baskıcı zihniyetle mücadele ediyoruz bir yandan da varlığımızı daha da güçlendirmek için açılan her kapıdan cesurca kafamızı uzatıyoruz.

Açılan bu ilham verici kapılardan biri de “Hayata Karışan Kadınlar Platformu.” İlhamını İskoç kültüründen alan ve kendini, “Yaşamın her alanında öğrenerek, yeni insanlarla, yeni dünyalarla tanışarak hayata karışan herkesin buluşma noktası” olarak tanımlayan Brothers tarafından kurulan bir platform var karşımızda.

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu, kadınları yenilikçi projeler üretmeye teşvik etmeye devam ediyor. Platformun temel amacı, geleceğin mesleklerinde kadın varlığını güçlendirmek ve geleceğin mesleklerinin kurgulanmasında kadınların da eş hakka ve yetkinliğe sahip olmasına öncü olmak. 

Bu dönem ikinci kez başvuruları açan platformun bir önceki döneminde 7000’in üzerinde başvuru alınmış, 600 kadının ücretsiz eğitim almasına olanak sağlanmıştı. Böylece Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nda katılımcılar, mentor ve eğitmen buluşmalarından sonra mentorlarla birlikte gerçekleştirdikleri yoğun bootcamp süreci sonunda projelerini geliştirme fırsatı bulmuştu. Bu bölümün finalinde ise katılımcıların sunduğu projeler jüri tarafından değerlendirilmiş ve bazıları fon sağlanarak desteklenmişti.

Bu dönemin başlığı ise “Eşitsizliğin İş İlanı” olarak belirlendi. Bu tema bizlere, çok önemli bir sorun olan kadınların ekonomiye katılımı konusundaki eşitsizliğini vurguluyor aslında. Bu büyük soruna dikkat dikkat çekmek ve çözüm önerileri yaratmak için kolları sıvayan Hayata Karışan Kadınlar Platformu, kadınların ekonomiye katılımı konusundaki eşitsizliği vurguluyor. “Dilim Varmıyor” kampanyası ile beraber gastronomi, sanat, teknoloji, müzik gibi çeşitli alanlardaki kadın temsiliyetinin eşitsizliğine dikkat çeken platform, eğitim modülleri, girişimcilik dersleri ve proje geliştirme için hazırlanan Bootcamp süreçleriyle kadınları iş hayatına katılmaya teşvik ediyor.

Katılımcılar eğitimlerde neler bulacak?

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun ikinci dönem eğitim modülünde kültür, sanat ve eğlence, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği, yeni iş yaşamı ve dijitalleşme ve yeni medya olmak üzere 4 başlık bulunuyor. Programın şekillenmesinde 2020 tarihli Dünya Ekonomik Forumu Geleceğin Meslekleri Raporu’nun referans alındığı bilgisini öğreniyoruz.

Bu dönemde de  her modülde mentorlar ve melek yatırımcılar kadınlara destek için bir araya gelecek. Bu yılın mentorları da tanıdığımız ve alanında başarılı isimleri bir araya getiriyor. 

Kültür, Sanat ve Eğlence modülünde ha:ar sanatçı ikilisi Hande Şekerciler ve Arda Yalkın, Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği modülünde Prof. Dr. Itır Erhart, Yeni İş Yaşamı ve Dijitalleşme modülünde teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu ve yeni medya modülünde gazeteci, yazar, podcast Yayıncısı Nilay Örnek yer alacak ve katılımcıları geleceğe hazırlama konusunda onlara destek olacaklar. Platformun ilerleyen aşamalarında ise  Türkiye’nin ilk melek yatırım ağı olarak bilinen Galata Business Angels, katılımcıların projelerini geliştirmesine destek olacak ve fon alacak projelerin seçiminde rol oynayacak.

Nereden, nasıl başvurabiliriz?

Önce başvuru koşullarını kısaca özetleyelim: Çevrimiçi ve ücretsiz olarak sunulan eğitimler, 18 yaşından büyük ve her eğitim seviyesinden kadının başvurularını bekliyor. 

Ve sıra geliyor başvuru sürecine.

Başvurular için hayatakarisankadinlar.com adresinin yolunu tutabilirsiniz. Ayrıca Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu hakkında daha fazla bilgi ve detaya ulaşmak isteyenler, platformun internet sitesine ve Brothers1801 sosyal medya hesaplarının yolunu tutabilir.