İstanbul Modern’den, ödüllü filmler seçkisi: “Biz de Varız!”

İstanbul Modern, Türkiye sinemasının geçtiğimiz yıl en çok konuşulan filmlerini bir araya getiriyor. 29 Kasım – 16 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek “Biz de Varız!” adlı seçki henüz vizyona girmeyen bazı filmleri görmek ya da yıl içerisinde kaçırılanları izleyebilmek için iyi bir fırsat. 

İstanbul Modern’in yeni film seçkisi “Biz de Varız!”, büyük bir Türkiye sineması hizmeti. 2017 ve 2018’de festivallerde çok konuşulan, ödüller alan, ancak vizyonda sınırlı gösterim şansı bulan Türkiye filmleri, 29 Kasım – 16 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek gösterimlerde, bir araya geliyor. Hatta aralarında Sibel ve Son Çıkış gibi henüz gösterime girmemiş olanlar da var.

1543212408_Sibel

Yol Kenarı, Anons ve Kar geçtiğimiz senenin en çok konuşulan yerli yapımları arasındaydı. Anons, 1963’teki darbe girişimini anons etmesi gereken dört askerin hikayesini anlatan, bürokrasi ve rütbeler üzerine trajikomik bir dönem filmi. Tayfun Pirselimoğlu’nun Yol Kenarı filmi ise, bugüne kadarki en estetik işi olabilir. Ve tabii her zaman olduğu gibi son derece sembolik bir anlatıma sahip. Kar da her ne kadar karakterleri pek sevilesi olmasa da akıcı ve çarpıcı hikayesiyle kendine has bir anlatım dili oluşturuyor. 

1543212387_Cirkin_Kral_Efsanesi

Onun Filmi, Anadolu Turnesi ve Çirkin Kral Efsanesi seçkideki belgesel yapımlar. Anadolu Turnesi 2014 yazında, amatör bir rock grubunun eksi bir minibüsle çıktığı turneyi ve müzik yapma çabasını anlatıyor. Müthiş bir gözlem gücü ve espiri anlayışı sayesinde uzun zamandır gördüğüm en güzel yol hikayelerinden biri aynı zamanda. Onun Filmi, sinema sektöründe çalışan kadınların hikayelerini, deneyimlerini ve film yapmak üzerine düşüncelerini aktarıyor. Çirkin Kral Efsanesi ise, Yılmaz Güney hakkında söylenen ezber lafları bir kenara bırakıyor, cesur röportajlar ve Güney’in kendi görüntüleri ve konuşmaları üzerinden üç boyutlu bir portre çiziyor.

Farklı bir dil yaratmaya çalışan Tuzdan Kaide, tek mekanda geçen “Gezi filmi” Taksim Hold’em, kimlik ve göç konularını gerçekçi bir dille anlatan Parçalar ve Di Navbere De (Arada), 1990’larda İstanbul’un underground gece hayatını anlatan Arada, Vuslat Saraçoğlu’nun Demirkubuzvari filmi Borç, bir karakter üzerinden öteki olmak üzerine özgün hikayeler anlatan Güvercin ve Halef de seçkinin diğer filmleri.