“Jack White’ın elinde yeniden yeşeren şarkılar” ya da “bayıldığımız birtakım cover’lar”

Uzun zamandır beklenen konserlerden önce atılan ısınma turları, “bu şarkıyı çalarlar mı” muhabbetleri eşliğinde nice umutlar yeşertiyor, nice kalplerde küçük çarpıntılar yaratıyor.

Bu sefer bizi böyle beylik hislere koşturan, pek iyi tahmin edeceğiniz üzere 7 Kasım’daki Jack White konseri… Az ve öz seslerin yaratıcısı The White Stripes ile daha ilk andan hayatımızın başköşesine yerleşiveren, The Dead Weather ve The Raconteurs gibi “işbirlikçi” projeleriyle geçtiğimiz on yıl boyunca ne yapıp edip sürekli karşımıza çıkan, bir de üstüne nur topu gibi iki tane solo albüm patlatan Jack White, kim ne derse desin 2000’li yılların şahsına münhasır rock n roll kişiliklerinden biri… Sevseniz de sevmeseniz de sizi mutlaka bir yerlerde gelip bulmuştur.

Biz Jack White’ı en çok kendi müzik formülleriyle yeniden yorumlayıp ilk günkü tazeliğiyle karşımıza koyduğu parçalar sayesinde sevdik. Hal böyleyken ısınma turlarımıza Lazaretto albümündeki parçalardan ziyade Jack White imzalı cover’lar eşlik ediyor.

Sizle paylaşmayıp kendimize saklayacağımızı sanmadınız değil mi? En sevdiklerimizi sizler için ayırdık.

(Bu arada Google’dan setlist’leri arattık, Jack White konserlerinde sadece solo albümlerinden değil, diğer projeleriyle birlikte tüm diskografisinden parçalara yer veriyor. Yaşadık yani…)

Love is Blindness

Johnny Cash’in One yorumundan sonra en iyi U2 cover’ı… U2 sevmeyenleri kendinden şüpheye düşürmeye muktedir. (Yok siz hala sevmemeye devam edebilirsiniz. Biz biraz abarttık.)

Jolene

Dolly Parton’ın 1973 tarihli bu acımasız şarkısını Jack White ve o zamanlar ilişkilerini henüz çözemediğimiz eşlikçisi Meg White, 2000’lerin başında yeniden yorumlamıştı. Ekibimizdeki bazıların lise yıllarına denk geldiği için nostaljik çağrışımlarla yüklü.

I Just Don’t Know What to Do with Myself

Giderek klasikleşen Elephant albümünden, aslında Burt Bacharach ve Hal David imzalı, en çok bilinen “White Stripes şarkısı”.

Conquest

Bundan tam 50 küsur sene önce Corky Robbins’in yazdığı ve Patti Page’in meşhur ettiği Conquest’i bir de klibiyle dinleyin. (Evet, Johnny Depp’le çok benzeşiyorlar.)

Walking with a Ghost

Tegan and Sara kardeşlerin 2004 tarihli So Jealous albümünden Walking with a Ghost şarkısını White Stripes’tan dinleyince daha çok sevebilirsiniz. (Yazar burada Tegan and Sara’yla olan ilişkisini belli etti, adam kayırdı.)