Jennifer Aniston’lı ağzımıza layık bir komedi: Dumplin’

Netflix, Aralık ayında yeni bir komediyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor: Dumplin’. Jennifer Aniston’ın eski bir güzellik kraliçesini canlandırdığı film, 90’ların sonu ve 2000’lerin ilk yıllarında izlediğimiz komedi filmlerinin tadında. Jennifer Aniston’ı da özlemeye başlamıştık doğrusu: aşırılara kaçmadan zahmetsiz oyunculuğuyla yine çok komik olmayı başarıyor.

Amerikan filmlerinden öğrendiğimiz çok garip şeyler var: kapıdaki polislere arama yetkisi ve kimlik sormayı, lanet olası avukatımızı ve telefon hakkımızı istemeyi hep böyle öğrendik. (Yazar burada kendini bir suç dünyasında zannediyor.) Öğrendiğimiz bir şey daha var; o da “pageant”lar yani güzellik yarışmalarının çok ama çok ciddi bir iş, hatta bir yaşam şekli ve gurur meselesi olduğu.

Özellikle de Güney eyaletlerindeki kadınların bu işi çok ciddiye alması, abartılı topuzları, assolist gibi giyinmeleri ve yüksek topuklu ayakkabıları Hollywood’un çokça sakız ettiği bir mesele. Bu yarışmalarda genç kızlar, hem güzellikleri hem yetenekleri hem de dünya barışı isteyip istemedikleri üzerinden değerlendiriliyorlar. Özellikle de anneler, bu konuda aşırı hırslı oluyor. Daha çok kızları üzerinden onlar yarışıyor gibi. Konuyla ilgili ters köşe bir şeyler izlemek isterseniz Little Miss Sunshine, Whip It, Drop Dead Gorgeous, Miss Congeniality ve Beyoncé’nin Pretty Hurts klibini izleyebilirsiniz. Ve 7 Aralık’tan itibaren, Netflix’te yayınlanacak olan Jennifer Aniston’lı Dumplin’ filmini de listeye ekleyebiliriz artık.

Julie Murphy’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmde Aniston, Rosie isimli eski “kraliçelerden” birini oynuyor. Kızı Willowdean ise “pageant” tiplerine göre fazla kilolu ve annesinin sunuculuğunu yaptığı yarışmalardan birine katılarak, güzellik algılarını protesto etmeye karar veriyor. Onun bu hareketinden cesaretle başkaları da yarışmaya katılmaya başlıyor. Jennifer Aniston’ın Cake, The Good Girl, Friends With Money gibi filmlerde ziyan olan oyunculuğunu bu sefer rahat rahat izleyebileceğiz anlaşılan.

Dumplin1 (1)

Willowdean rolündeki Danielle Macdonald’ı daha önce Easy dizisinde oynadığı bir bölümde görmüştüm ve hayran olmuştum. Sezon 2, bölüm 6, müthiş bir hikayede, çok iyi yazılmış bir karakteri, çok da iyi oynuyordu. Orta metraj bir festival filmi gibiydi. Dumplin’ gibi yine bir Netflix filmi olan Birdbox’ta da kendisini izleyeceğiz, sevinçliyiz.