John Malkovich müzik tarihinin en sert eleştirilerini de yanına alarak İstanbul’a geliyor

John Malkovich ve Aleksey Igudesman’ın müzik tarihinin en sert eleştirilerini sahneye taşıdığı Music Critic adlı gösterisi 13 Mart’ta İstanbul’da.

Ama bu kez müzik dünyasındayız. En son The New Pope’la bir kez daha hayranlık derecemizi pekiştiren John Malkovich, bu defa pek alışmadığımız bir sahne performansıyla 13 Mart’ta İstanbul’a konuk oluyor. The Music Critic adını taşıyan gösteri, sahnede viyolası ile yer alan Aleksey Igudesman’ın zihninin bir eseri. Malkovich’i acımasız müzik eleştirmeni bir anlatıcı olarak izleyeceğimiz gösteri, Schumann’dan Brahms’a, müzik tarihinin kabul görmüş dehalarına yöneltilen en can yakıcı eleştirileri sahneye taşıyor.

Beethoven’ın, Chopin’in ya da Bach’ın -kimilerine göre- ne kadar yavan ve yetersiz olduğunu dile getiren eleştiler, John Malkovich’in şahsına münhasır yorumuyla hayat buluyor ve izleyenler çoğu zaman duyduklarının gerçekten söylenmiş olduğuna inanamıyor. Fakat gösterinin en can alıcı kısmı, belki de büyük finalinde saklı. The Malkovich Torment adını taşıyan uzun tirat, Igudesman’ın müziğiyle renkleniyor ve John Malkovich, eleştirilerin en büyüğünü kendisine yapıyor. Belirtmeden geçmeyelim, bu kısmın tüm gösteriden ayrı, kısa bir oyun olarak sahneye konması gerektiğine inancımız çok güçlü. The Music Critic, 13 Mart’ta Lütfi Kırdar’da seyircisiyle buluşacak.