Bir Anjelica Huston güzellemesi

MGM’in The Addams Family’yi geri döndüreceği haberleri ortalıkta dolaşadursun, biz endamın yeter gözlerin yeter diyerek Anjelica Huston’a dadanalım. 

Sinema kariyerine Casino Royale filmiyle başlayan ama ne var ki filmde kedi bakışlarını (“kedi canını” der gibi oldu) görmek şöyle dursun sadece ve sadece ellerini görebildiğimiz Anjelica Huston (çünkü filmde ona verilen görev Deborah Kerr’in el modelliğini yapmak) geçtiğimiz günlerde bir otobiyografiyle çıkageldi.

“A Story Lately Told: Coming of Age in Ireland, London, and New York” başlığından da anlaşılacağı üzere Huston kitabında İrlanda’da geçirdiği çocukluk yıllarını, Londra’daki yeni yetmelik dönemini ve New York’a taşınıp kendini mesleğin içinde bulmasını anlatıyor.

Bizim kuşağın muhtemelen Rold Dahl uyarlaması The Witches’taki rolüyle tanıştığı Anjelica Huston (genellemelere ölüm!),  The Addams Family’deki rolü sayesinde lisedeki gotik arkadaşlarımıza karşı içten içe bir yakınlık hissetmemizi sağladı (yine genellemelere ölüm!). Wes Anderson’ın fetişlerinden biri haline gelince algılarımız Anjelica Huston’ı sevmek ve çok sevmek üzere hızlıca yükselişe geçti elbette: Böylesine mistik bir yüzü fantastik hikayelerde izlemek tamam da gündelik hayatın içerisinde böylesine zahmetsizce varoluşunu izlemek hep biraz şaşkınlık verici olacak (bence…).

Anjelica Huston’ı sadece sinemadaki rolleri ve Jack Nicholson’la olan ilişkisiyle tanıyanlar(ımız) için güzel bir keşif olabilir bu uzuuun mu uzun isimli kitap. Bizim içinse şimdilik Anjelica Huston’dan bahsetme vesilesi oldu. Ben şahsen en yakın zamanda okuyup Goodreads’te birkaç yorum patlatacağım! (Yalnız Goodreads yorumları pek acayip, “Huston’dan nefret ettim diyeni de var”, “annem çok güzel yazmış, sıcacık” diyeni de… Böyle olunca merakı daha da depreşiyor insanın. Eğer bu kitaptan hoşlanmazsanız, gidip bir de Rold Dahl’ın “Cadılar” kitabını okuyun. Hayat daha tatlı bir hale gelecek, orası kesin…)

Küçük çocuklardan nefret eden ve onların hepsini yeryüzünden silmeye kendini adamış cadıların en büyüğü, en tehlikelisi Anjelica Huston… Yürrü be!

Bir de Richard Avedon’un 1976’da çektiği bu fotoğrafa hep hasta olacağım.

Silver-Anjelica-Huston-662x840