Lil Nas X’e Satanizm Şoku

Şeytan galiba Prada değil de Nike giyiyormuş. Kusura bakmayın, dayanamadık. Zira bu kadar saçma bir konunun ciddi ciddi tartışılıyor olması bile çok komik. Hayatımızda yeterince gariplik yokmuş gibi, Amerika’da bir de satanizm paniği yaşanıyor. Müzisyenlerin satanizmle ilişkilendirilmesi, gençlere nasıl örnek oldukları üzerinden taşlanmalarını geride bıraktık sanmıştık, ama yanılmışız. Genç rap’çi Lil Nas X, Montero (Call Me By Your Name) şarkısı için yayınladığı müzik klibindeki şeytan karakteri ve satanizm öğeleri için çokça eleştiri almıştı. Bunca ses getiren klipte Lil Nas X, şeytana oldukça seksi bir kucak dansı yaptıktan sonra onu öldürüp tacını çalıyor ve kendini yeni kral ilan ediyordu. Bir de üstüne piyasaya sürdüğü 666 adet, bir damla insan kanı içeren Nike ayakkabı da bu eleştirilerin artmasına sebep oldu. Durum fazlaca ciddiye alındı, işin içine valiler bile girdi ve Nike, ayakkabılar için müzisyene dava açtığını açıkladı.

Lil Nas X ise eleştirileri ciddiye almamayı ve onlara dalga geçmeyi seçiyor. Aktif kullandığı Twitter hesabından onu eleştiren valiye daha önemli işlerle uğraşmasını, videosunu konuşmak için kilisede toplanan bir gruba da global bir pandemi sırasında zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi mesela. Haksız da sayılmaz. Bu nefretin en büyük sebebinin de homofobi olduğunu ekleyelim. 2019 yılının haziran ayında eşcinsel olduğunu açıklayan Lil Nas X, o zaman da muhafazakar bir grup tarafından çocuklara kötü örnek olmakla suçlanmıştı. Şimdilerde de eşcinsel kimliğinin bir kutlaması niteliğindeki yeni şarkısına da aynı grubun saldırması tesadüf değil anlayacağınız. Sıcağı sıcağına, olayı detaylıca masaya yatırmayı bir borç biliyor ve satanizmden, country rap’e uzanan bir dadanmaya girişiyoruz.

Bu kanlı sneaker’lardan tam 666 adet üretilmiş haha!

İlk olarak genç müzisyeni tanımayanlar için kısa bir giriş yapalım. 21 yaşındaki Lil Nas X, gerçek adıyla Montero Lamar Hill, oldukça başarılı, Amerikalı bir rapçi. 2018 yılında piyasaya çıkan country rap şarkısı Old Town Road’la önlenemez bir yükselişe geçen müzisyen, aynı zamanda sosyal medyada yayınladığı komik videolarıyla da tanınıyor. The Us Billboard Hot 100 listesinde 19 hafta bir numarada kalarak yeni bir rekor kıran Lil Nas X, kendine kalabalık bir hayran kitlesi oluşturuyor. 2019 yılında, Onur ayının son günü attığı bir tweet’le hayranların c7osure şarkısın dinlemeye çağıran Lil Nas X, eşcinsel olduğunu açıklıyor. Önceden bahsettiğimiz muhafazakar kesim, onu çocuklarına kötü örnek olmakla suçlasa da rapçi, rap camiasından büyük bir destek görüyor ve eleştirilerle dalga geçmeyi ve kendi gerçekliğini özgürce yaşamayı tercih ediyor.

26 Martta yayınladığı video ve yeni şarkısı Montero (Call Me By Your Name) de müzisyenin kendi kimliğini açıkça kutlamayı tercih ettiği bir eser. Bastırdığımız ve yaşamaktan korktuğumuz tarafımızı benimsemek üzerine olan şarkı ve klip, eşcinsellere muhafazakarlar tarafından dayatılan hikayelere de meydan okuyor. Aslında muhafazakarların iddialarını alıp saçmalığını gösteriyor ve itibarsızlaştırıyor da diyebiliriz. Zaten Lil Nas X de kliple ilgili herhangi bir pişmanlığı olmadığını ve kimseden özür dilemek zorunda olmadığını açıkça söyledi. Twitter üzerinden şarkısının mesajının da eşcinsellere hissettirilen suçluluğa karşı çıkmak olduğunu açıkladı. Tüm gençlik yıllarını eşcinsel olduğu için kendinden nefret ederek geçirdiğini, bunun en büyük sebebinin de muhafazakarlar tarafından dillendirilen eşcinsellerin başına gelecek korkunç şeyler olduğunu söyledi. Müzisyenin son cümlesi de oldukça vurucu: Umarım kızgın kalmaya devam eder ve yıllarca biz eşcinsellerin kendine duymasını istediğiniz öfkeyi yaşarsınız.

Söz konusu video’yu izlemek isterseniz:

Nike mevzusuna da değinmeden olmaz. Şarkının ve klibin şerefine Lil Nas X, 666 tane Satan adlı ayakkabıyı satışa çıkarıyor. MSCHF adlı giyim firmasıyla iş birliği yapan müzisyen, Nike Air Max 97 modelinin modifiye edilmiş hali olan ayakkabıların tabanlarındaki kırmızı boyanın yanı sıra bir damla insan kanı taşıdığını duyuruyor. 1.018 dolardan satışa koyulan ayakkabılar bir dakikadan kısa bir süre içinde tükeniyor. Sonrası da Nike markasının ayakkabılarla bir ilgisi olmadığını açıklaması ve ironik logosu kullanıldığı için dava açmasına kadar uzanıyor. Nike tarafının isteklerinden biri de tüm ürünlerin toplatılıp fabrikalarında bizzat Nike tarafından yok edilmesi. Tüm tantana Lil Nas X’i hiç korkutmamış gibi görünüyor, çünkü o en sevdiği şekilde, meme yaparak bu duruma cevap veriyor sadece.

Anlayacağınız Lil Nas X’in herhangi bir geri adım atmaya niyeti yok. Zaten bu tip düşünceleri ciddiye bile almadığını her fırsatta dile getiriyor. Homofobiyle ve nefretle başa çıkabilmesinin en büyük sebeplerinden biri de mücadelesini sürdürmek isteği. Dört gün önce Instagram’dan yayınladığı bir notta da bu yola neden çıktığını açıklıyor. 14 yaşındaki haline hitaben yazdığı notta Lil Nas X, hiçbir zaman açıkça eşcinsel olduğunu söyleyeceğini düşünmediğini ama bu sırrı taşıyarak ölmektense, LGBTI+ gençler için kapılar açmak ve onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek istediğini anlatıyor.

https://www.instagram.com/p/CM3i2RelCkK/

Tabii müzisyen bunu yapmak istese de, çocuklara kötü örnek olması ve hayranlarının çoğunun çocuklardan oluşması üzerinden eleştiri yağmuruna tutuluyor. Burada da problematik olan, herhangi bir müzisyene kendi isteği dışında yüklenen bu misyon. Kendi öz iradesiyle kuir gençler için kapılar açmak istediğini söyleyen rapçi, bir grup tarafından kendi istedikleri şekilde çocuklara örnek olmadığı için eleştiriliyor. Bir yetişkin olarak istediği şarkıyı söyleyebileceğini ve istediği şekilde yaşayabileceğini söyleyen Lil Nas X, tüm hayatını başkalarının çocuklarının ihtiyaçlarına göre yaşayamayacağını anlatıyor. Durum oldukça net, bu ebeveynlerin görevi, benim değil diyor.

Satanizm ve müziğin ilk bir araya gelişi bu olay değil elbette. Daha önce The Beatles, Madonna, Lady Gaga, Nicki Minaj ve daha niceleri de satanizmle suçlanmıştı. Sanki satanizm, Amerika’daki muhafazakar kesimin hoşuna gitmeyen her şeyi adlandırmak için kullandıkları bir terim haline geldi. Tüm çabalara rağmen, şarkı ve klibinin inanılmaz bir performans sergilediğini de ekleyelim. YouTube’da zirvede olan klip 37 milyonu aşkın izlenmişken, şarkı da Spotify’da dünya çapında bir numara. Tüm bu şeytanlaştırma kampanyası çok da işe yaramamış gibi görünüyor. Belki de artık yeni nesil, maskesi düşen bazı grupları ciddiye almıyordur. Tüm desteklenen korkunçlukların bir parçası olmaktansa karşısında durmayı tercih ediyor ve bir grubun gözünde şeytan olmayı artık gurur sayıyordur.