Lüks eziyet festivali

Ne yazık ki katılamayacaksınız…

Evet, Fyre Festival’den bahsediyoruz. Bella Hadid, Kendall Jenner ve Hailey Bieber gibi süper modellerin tanıtım kampanyasında rol aldığı ve binlerce insanın dolandırıldığı festivalden.

Popüler kültüre dair bütün gelişmeleri takip ediyorsanız Fyre Festival’e dair çıkan bütün haberleri geçtiğimiz yıllarda tükettiniz. Ve neden üstünden bunca zaman geçmesine rağmen yeniden gündeme geldiğine bir anlam vermediniz. 

2017 yılında gerçekleşen bu festival fiyaskosunun yeniden gündeme gelme sebebi, Netflix’te yayınlanan Fyre Festival isimli belgesel aslında. Fyre şirketinde çalışanların  ve festivalzedelerin gözünden tekrar anlatılan bu fecaat müzik festivalinin arkasındaki kötü deha ise Billy McFarland.

Yaşananlara aşina olmanıza rağmen, izlediğiniz her an “Bu kadarı da fazla!” demenize yol açacak farklı bir olay örgüsüyle karşılaşacaksınız. 

Ocean’s Eleven serisini ve hatta kadın kahramanlarımızın başrolü çektiği Ocean’s Eight’i de unutun. Aslında Ocean’s Eight’i unutmayın. Zira içinde birçok ünlü ismin bulunduğu bir dolandırıcılık denklemi fazlasıyla mevcut. 

Ja Rule’un ortaklığında gerçekleşen, ardından Ja Rule’un batan gemiden atlamasıyla son bulan Fyre Festival; şimdiyse tanıtım kampanyasında kullandığı influencer’ların başına dert oluyor.

Paranız veya parasını çalabileceğiniz tanıdıklarınız olduktan sonra Instagram’da milyonlarca takipçisi olan insanları kullanarak bir festivali yoktan var edebilirsiniz. Tabii sadece sosyal medyada.

Bella Hadid, Elsa Hosk, Emily Ratajkowski, Kendall Jenner ve Hailey Bieber, Alessandra Ambrosio eşliğinde, Hawaii’deki özel bir adada gerçekleşen video çekimlerinin ardından herkesin parçası olmak istediği bir deneyim festivaline dönüştü Fyre Festival. Ve sonrasında ise kaçmak istediği… 

Birkaç sene sonra beyazperdede izleyebileceğimiz bu dolandırıcılık hikayesinin başlangıç noktasında duran Billy, Ekim 2018’de altı yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Billy’nin hayatının sonuna kadar herhangi bir şirkette yönetici pozisyonunda rol alması da yasaklandı.

maxresdefault

Festivalden gurme lezzetler…

Peki, bu fiyaskoyu sosyal medyada tanıtan süper modeller? Sırada onlar var. Aslında influencer pazarlamasının yanlış ellerde gerçekten de ne kadar tehlikeli olabileceğinin canlı kanıtı Fyre Festival.

Süper modellerin birçoğu vakit kaybetmeyip, parçası oldukları bu projenin perde arkasında neler olduğunu bilmediklerini açıkladılar. 

Sonuç mu? Yatırımcıların ve katılımcıların da talihsiz katkılarıyla birlikte oluşan 26 milyon dolarlık bir para kaybı. Bu para geri dönecek mi? Zor.

Instagram hesabında paylaştığı tek bir fotoğraf için Kendall Jenner, 250 bin dolarlık bir meblağ ödedi.

Fyre Festival’in tanıtımını üstlenen ve karşılığında 90 bin dolarlık bir ödeme alan Jerry Media’nın da ceza ödeme ihtimali masada. 

Billy mi? Billy’nin iyi halden erken çıkma söylentileri ise ortada geziniyor.

Şimdi sizi vaat edilen topraklara, pardon, festivale doğru alalım. Aşağıda. 

fyre-festival-1

Ve son.

Artık gerçeklerle yüzleşebilirsiniz.

full-7