Müziği görselleştiren plak kapağı tasarımlarıyla küçük bir Columbia Records tarihçesi

Ofis işlerinden sıkılıp gözlerimizi, okunmamak üzere gittikçe yan yana sıralanan tab’lere kilitlemişken birbirinden güzel plak kapağı görsellerinin bulunduğu bir yere düşüverdik. Louis Armstrong’lu John Kirby’li Benny Goodman’li kolaj çalışmaları görünce dayanamayıp işin arkasındaki yetenekli rahmetliye kadar da ilerledik.

Meşhuuurr Colombia Records’ın ilk sanat direktörü Alex Steinweiss henüz daha 22 yaşındayken müzik piyasasının babalarını -1930’lu yılların sonunda- satış politikalarına sanatı ve görselliği dahil etmeleri için ikna etmiş. Eh, biraz ilerisinde Almanya’nın özel bir Propaganda Bakanlığı kuracağı günleri düşününce o zamanların Junior’ı günümüzde “master” olarak anılan Steinweiss’e hak vermemek de elde değil tabii. Müziğe hayran olduğunu ve insanların plak kapaklarına baktığında müziği duymalarını istediğini dile getiren üstat, ivedilikle klasik müzik konçertoları ve sonrasında tüm dünyanın caz denilen şeyle cayır cayır yandığı günlerde ünlü isimlerin kayıtları için bol renkli geometrik şekilli tasarımlar hazırlamaya koyulmuş. Bizde plakları önce ağızda kıtırdatıp sonra dinlemeye çalışmak gibi garip hisler uyandıran çizgileri bir de siz görün istedik.

Abartıyor muyuz? Hmm, evet birazcık olabilir. Altta yaptığımız mini seçkinin üzerine siz de fazlasını görmek, bir tık daha abartmak isterseniz sizleri buraya alalım.