Nisan’ı böyle bekliyoruz

Bu sene biterken yılbaşını değil yıl Nisan’ını bekliyorum.

Vizyon tarihi, yayın günü saymakla çürüdü bu hayatlar. 2019, “izlenecekler listesi en kabarık yıl” olarak yakın tarihe geçti bile. Saymaya kalksam sonu gelmez ama eminim ki hepimizin yaban ellerden sakladığı böyle bir listesi var ve büyük ihtimalle çoğumuzun listesinin iki numarası, bugün yaptıklarıyla bana bu satırları yazdırdılar.

Geride kalan 24 saat içinde önce Game of Thrones sahne aldı. Bilhassa son iki sezondur yaptığı gibi, yaklaşan sezonun tarihi açıklandığından beri sadece gündemde kalmak (hatta özellikle bugünü seçtiklerini düşünecek kadar komplo teorisyeniysek, Marvel’a kafa tutmak) için aslında hiçbir şey anlatmayan ama biz gariplerin, biz meraklıların, biz sevdalıların tekrar tekrar izleyeceği ve üzerine “Hmm aslında ateşe uzaktan bakınca… Ordaa… Bran mı yazıyor lan..?” gibi ipe sapa gelmez teoriler üretebileceği bir video yayınladı. Hâlâ izlemediyseniz aşağıda ama inanın, izlemezseniz de hayatınızda kayda değer bir değişim olmayacak. Durdurup durdurup kurdun içini görmeye çalışacaksanız o ayrı…


Ama günün bir diğer olayı vardı ki, şimdiden Marvel haftası ilan edilmeye müsait (Black Panther’ın Altın Küre adaylığı, Captain Marvel fragmanı, Jake Gyllenhaal’ın Instagram’a teşrifi) haftanın en bomba olayıydı: Son Avengers filminin yeni fragmanı yayınlandı. Avengers: Endgame adını taşıyan fragmanla tanışacağımız o günün, bugün olacağı aşağı yukarı kestiriliyor, Marvel zaten “Hazır olun, fragman yolda” diyerek havucu sallayıp duruyordu.

avengers-set-1

Salladı salladı ama sonuç olarak karşımıza uçan kaçan bir fragman yerine amacı tarih ve isim açıklamak olan teaser çıktı. Yine de yaratılan beklenti öyle büyüktü ki, ben o beklentinin altında ezildim, izlediğimden etkilendim, hatta belki fazla etkilendim.


Sanki her platform (platform derken sinemayı da buna dahil ettim, bağışlayın) bu yılın Nisan ayını fazlaca önemsiyor. Sinema tarihinin en büyük, her anlamda en büyük süper kahraman filmi bir yanda, televizyonun en büyük fenomeni diğer yanda aynı günde kendilerini bize bir kez daha hatırlattılar. Diğer yandan Netflix’in de şu an için sessiz sedasız olsa da Stranger Things ile Çılgın Nisan’a dahil olması bekleniyor. Hal böyle olunca, bu yazıya teoriler ekleyip biraz da kulis dedikodusu yaparak yazı dizisi bile çıkartırız. Fakat ben onun yerine yukarıdaki videoları izleyip yarının gündemini hangi dizimizin ya da filmimizin belirleyeceğini düşünerek geçirmeyi tercih ediyorum.

avengers-set-2

Ama Game of Thrones’un sonu, 3. sezonun bitiminde belliymiş ve Catelyn Stark bu sezon dönebilirmiş.

Avengers’a dair teorilerimi sonraya saklıyorum ama siz yine de Hawkeye’a dikkat edin… Bir de Doctor Strange’e. Bir de—

Neyse, Nisan’a kadar bunları daha çoook konuşuruz.