Orada bir Kubrick sergisi var uzakta

Londra’ya yolunuz düşerse siz uğrayın tabii.

Ne Richard Linklater’ın ona film okuluna gidip gitmediği sorulduğunda “Gittim, adı da Stanley Kubrick Film Okulu” şakasını yapması ne de Steven Spielberg’den bir çoksatan romanına yorum yapar gibi “Bu muhteşem sergiyi kaçırmayın” demesi boşuna; konu Stanley Kubrick olunca akan suların durması gerektiğine biz de gönülden inanıyoruz.

Şu sıralar Kubrick adı Londra’da daha bir sık anılır oldu, sebebi de The Design Museum’un 26 Nisan itibariyle ziyaretçilerini Kubrick’in kıvrımlı zihnine davet etmesi. Biletleri şimdiden tükenen (şaşırmadık) ismiyle müsemma “Stanley Kubrick: The Exhibition” sergisi, 15 Eylül’e kadar yolu adaya düşenleri bekliyor.

MV5BYThmNGI2YWYtYmYzNi00NjViLThkMWYtOTA5Yzc5Mjc0YTA4XkEyXkFqcGdeQXVyMjE5MzM3MjA@._V1_

Stanley Kubrick’in saplantılı ve karmaşık zihninde bir yolculuk vadeden sergi, onun üretim sürecini görselleştiriyor; kült filmleri The Shining, Eyes Wide Shut, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket ve 2001: A Space Odyssey’nin sahneleriyle zenginleşen anlatım, objeler ve röportajlarla tamamlanıyor. Günün sonunda ise bize Stanley Kubrick’e bir kez daha hayran kalmak düşüyor. Fragmanı da aşağıda verelim de, en azından bizim gibi gidemeyenler maziye bir yolculuğa çıksın, arşivden bir Kubrick alıp izlesinler.

Daha da detay isteyenleri şöyle alabiliriz.