”Oturduğunuz yerden” ulaşılabilir sanat: Virtual Design Festival

Hayır, size arşivlerini dijital üzerinden kitlelere açan ve bir anda ulaşılabilir sanat konusunda öncü olan ünlü müzelerden bahsetmeyeceğiz. Mimarlık ve tasarım alanındaki zihin açıcı üretimleri izleyiciye tüm yönleriyle görme imkânı sunan Virtual Design Festival var gündemimizde. Hem festival, yoğun talep üzerine 10 Temmuz’a kadar uzatıldı…Kapak görseli: Arthur Mamou-Mani, Galaxia – Burning Man

Bu çağa doğan bir nesil olarak sanal alemi zamanın başlangıcı kabul ettiğimiz anlar olsa da insanlık tarihine göre epey yeni olduğu bir gerçek. Daha dün yapay zekâ haberleri yapıp, eleştirip, şakalaşıyorken heyecanla beklediğimiz tüm festivallerin çevrimiçi hallerine tanık olmak, çevrimiçi konserlere katılmak hatta çevrimiçi bayramlaşmak bizi bile şaşırttı. Yer yer duygulanırken çevrimiçi olmaktan oturduğumuz yerden yorulduğumuz da oldu. Velhasılıkelam, COVID-19 vesilesiyle dünyalılar olarak resmen yeni bir gerçekliğe adım attık.

Bu sebeple birçok sektör varlığını korumak için zaten git gide egemen olan dijital dünya ile ilişkilerini bir üst seviyeye taşımak zorunda kaldı. Ülkemizde de İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri ile bilet alma hatta alınan biletle o filmi sadece birkaç saat izleme imkânı sunarak bir nebze festival havasını yaşatırken geçen gün bahsettiğimiz Life from İstanbul projesi de sunduğu yayın akışı ve söyleşilerle evlerimizde Netflix ile sınırlı kalmadan da yeni üretimleri keşfetmemizi sağlıyor.

Ve festival yayında…

Pek tabii dünyanın birçok yerinde sanat ve tasarım sektörü kültürünü ve ticari ilişkilerini korumak adına çalışmalarına devam ediyor. Mimari ve tasarım haberleri sunan bir platform olan Dezeen ile dünyanın ilk çevrimiçi tasarım festivali, Virtual Design Festival da bir süredir yayında. Mimarlık ve tasarım dünyasını bir araya getirerek olağanüstü koşullara nasıl adapte olunacağını tüm dünyaya gösterirken 15 Nisan’dan beri hafta içi her gün çevrimiçi görüşmelerden konferanslara, ürün lansmanlarından enstalasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Dezeen kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Marcus Fairs, “Mimarlık ve tasarım dünyası pandemiden etkilendi, önemli ticari etkinlikler ve festivaller iptal edildi. Bu durumda tasarımcılar işlerini sürdürmek için yeni yollar bulmak zorunda” diyor. “Projeleri sergilemek, dünyanın dört bir yanındaki mimarları, tasarımcıları ve kreatifleri birleştirmek için çevrimiçi bir platform oluşturmak doğal bir şeydi” diye de ekliyor. 10 Temmuz’a kadar uzatılan Virtual Design Festival, sanat ve tasarıma olan bakış açısını güncellemek isteyenleri her gün yaratıcılığın yeni dünyasına davet ediyor.

Farklı alanlarda, farklı mesajlara sahip üretimler

Sergilenen eserler arasında tekstil atıklarını ve ikinci el kıyafetleri geri dönüştürerek yeni tasarımlar ortaya çıkaran markalar da domuz kanı kullanarak deri kumaşlar geliştiren tasarımcılar da var. Enteresan bir şekilde her ikisi de sürdürülebilirliğe vurgu yapıyor.

steinwidder-vdf-products-fair_dezeen_1704_hero-1233x694

Viyanalı tasarımcı Anita ve markası Steinwidder tasarımlarında kumaşların orijinal dikişlerini doku ve süsleme olarak kullanırken bu sayede eski kumaşların tarihini kutladığını belirtiyor.

blood-leather-natalia-zipfl_dezeen_2364_hero-1233x694

Natalie Zipfl ise domuz kanının biyolojik olarak bozularak sürdürülebilirliğe katıldığını belirtirken çocukluk travmalarından da büyük ölçüde etkilendiğini ekliyor.

Farshid Moussavi gibi kendi alanında ünlü mimar ve tasarımcıların sanal sergileri ve evlerinden canlı bağlanarak verdikleri röportajları da Burning Man’de sergilenen eserlerin daha önce görülmemiş Drone görüntüleri de Virtual Design Festival kapsamında yayınlanmaya devam ediyor.

Her ne kadar insanın sosyal bir varlık olduğu hatta bazı kalabalık ortamlarda sinir sistemimizin rahatladığı bilinse de sanatın belki de hiç olmadığı kadar ulaşılabilir olması bu dönemin getirilerinden. Önermesi de bizden. Festivallerin birleştirici gücü sizinle olsun…

 

 

ulaşılabilir sanat ulaşılabilir sanat ulaşılabilir sanat ulaşılabilir sanat ulaşılabilir sanat ulaşılabilir sanat