Pazar İzlemesi – Bölüm 6: Rust Cohle özleminden Radiohead sinemasına

True Detective gibi dizi, Radiohead gibi grup olmazmış. Ayrıca hayat sandığımızdan kolaymış. Hepsini YouTube sayesinde anladım.

Davan olalım çöz bizi Rust

Yalan yok, bu videoyu düzenli aralıklarla izliyorum. Hatta 6 dakika 56 saniyesi de ezberimde. Çünkü True Detective’i de Rustin Cohle’u da Matthew McConaughey’nin baygın nihilist bıkkın gergin karakterini de düzenli aralıklarla özlüyorum. The Story of RUSTIN COHLE | True Detective | Tribute Video adlı video, Rust’a bir saygı duruşu ve bu hafta da videoyu arka arkaya döndürdüğüm haftalardan biri. Arkadaki müziği merak edenlere not, Zack Hemsey’den The Way. 13 Ocak 2019’da kavuşacağımız üçüncü sezonu, Rust’ın olmayacağını bilerek ama ilk sezonun gölgesinde kalan ikinci sezonu unutturacağını umarak bekliyorum. Bu sırada da Rust’ı dinliyorum gözlerim kapalı.


Radiohead sineması

 Sözlüğümüze yakında “Radiohead etkisi” olarak girmesi muhtemel bir fenomeni konu alan videoyu yükleyen kanalı bir süredir tabiri caizse binge-watching ile takip ediyorum. Sinemayla ilgili hem tadında hem yerinde analizlerini keyifle izlerken sağ sütunda önüme düşen The Radiohead Effect başlığı, benden meraklı bir tıkı kaptı. İyi ki de kapmış çünkü Radiohead’i bu kadar fazla filmin onca sahnesinde fon müziği, açılış müziği ya da kapanışlarda dinlediğimin farkında değildim. Video aynı zamanda verdiği her film örneğini, orada neden Radiohead’in tercih edildiğiyle de açıklıyor. IMDb’deki The Music Videos of Radiohead listesi de ilginizi çekebilir. Yıllardır Radiohead etkisindeymişiz de haberimiz yokmuş.

 

Hayat aslında kolaymış

Kişisel gelişim kitapları okumayı, seneler önce kendi kendime kişisel gelişebildiğimi fark edince bıraktım. Ama YouTube öyle bir yılan ki, bir yerinden izlemeye başlayınca kendimi Warren Buffet’tan hayat dersleri dinlerken buldum. Fena da olmadı. Pareto İlkesi’ni duymuşsanız Buffet’ın 5/25 kuralına yabancılık çekmeyeceksiniz. Pareto der ki, (kendi özetimle) hayatımızda fark yaratan değişimler ve ilerlemeler aslında tüm eylemlerimizin çok küçük bir kısmı, yani yaklaşık beşte biridir. O yüzden yapılacaklar listenizde 100 madde varsa aslında bunların en önemli 20’sini yaptığınız takdirde kalan 80’e ihtiyacınız bile kalmaz. Warren Buffet da çok benzer bir örneği savunuyor, Warren Buffett’s 5/25 Rule Will Help You Focus On The Things That Matter adlı video insana iki kere düşündürüyor.