Pazar İzlemesi – Bölüm 8: Engin müdür döndü daha ne olsun?

Hiç huyum değildir ama bu kez YouTube’u açar açmaz gözüm de elim de soldaki “Trendler” başlığına gitti. Yanındaki aleve aldandım, tıkladım, güzel yurdumuzda nelerin (niçin) trend olduğunu anlamaya çalıştım. Beni ekrana hapseden üçlüyü yazıyorum.

Özledik seni Engin müdür

Eğer Google beni kandırmıyorsa 31 Temmuz 2006, Arka Sokaklar’ın ilk yayın tarihi. Ve dizi hala yayında, üstelik yakında 500’ler kulübüne de girecek. Geçen süre zarfında biz iki kez ev taşıdık, Arka Sokaklar yine vardı. Dizi ilk sezonundaydı, iPhone henüz tanıtılmamıştı. İlk jenerik aktığında, Zinedine Zidane, Dünya Kupası finalinde Marco Materazzi’ye kafa atalı daha birkaç hafta olmuştu. Ve hiçbirimiz benim, o tarihten 12 yıl sonra söz konusu diziyle ilgili bunları yazacağımı bilmiyordu. Arka Sokaklar bize, “Tarihte bugün ne olmuştu?” sorusunu sordurur oldu.

Engin komiseri (ya da hep eskiden de Engin müdürdü belki, bilmiyorum) hatırlarsınız. İşte dizinin 493. bölümünde büyük bir sürprizle Engin, ekibin başına müdür olarak geliyor. Ağdalı oyunculuklar, titrek kamera, hala Türkçe dublaj… Dizide yıllardır değişmeyen o kadar şey var ki, istemeden kendi anlatım dilini oluşturdu. Engin müdürün geldiği sahnenin gerilimi çok yüksek, duygulandım anlatmaya dilim varmıyor. Siz iyisi mi izleyin.


Kötü yola sapmanın 7 yolu

Yalan söylemeyeceğim, Arka Sokaklar videosunu izleyebilirim ama Trendler listesinin devamını bünyem kaldıramazdı. Yeniden kendi usulüme dönüp YouTube’da kaybolmayı yeğledim ve imdadıma yetişen ilk video, Breaking Bad mazisini getirdi. En sevdiğim YouTube kanallarından ScreenPrism’in Breaking Bad: 7 Deadly Ways to Break Bad – An Encyclopedia of Evil adlı videosu, Vince Gilligan’ın “to raise hell” olarak tanımladığı, dilimize kabaca “yoldan çıkma, şeytana uyma, kötü fena tüh sana” olarak tam olarak şu anda çevirdiğim tabiri, diziyi enine boyuna ele alarak yalnızca Walter White üzerinden değil, dizide yer almış birçok karakter üzerinden inceliyor. İzleyin, 19 dakika sonra diziye yeniden başlamaya karar veriyorsunuz.


Nolan filmlerini nasıl bitirir?

Christopher Nolan’ın filmografisini açtığımızda, tüm muhteşem filmlerinde ortak olduğunu ilk fark ettiğimiz nokta, belirsizlik. Hemen hiçbir Nolan filmi “Ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar” diye ya da birbirimize “İşte sonunda da şu öldü şu kaldı” diyerek anlatabileceğimiz bir şekilde bitmez. Video, Nolan’ın sinemaya yaklaşımını ve hikaye anlatıcılığını en iyi filmleri üzerinden anlatıyor. Siz onu izlerken ben bir kez daha Engin müdürün gelişini açıyorum.