Pazar İzlemesi – Bölüm 9

Marcus Mumford’ın Royal Wedding’de gamsızca esnemesinden Darth Vader’ın dakikalar içinde efsane olabilme yöntemine, bu hafta menü yine çok karışık.

Darth Vader matematiği

Senaryonun bir matematiği vardır, derler. Söz konusu Star Wars ve Darth Vader olunca karşımıza umduğumuzdan da keskin ve şaşırtıcı bir matematik hesabı çıkıyor. Darth Vader: An Icon In 34 Minutes adlı video, Star Wars’un IV, V ve VI. filmlerini ele alıp, Darth Vader’ın eşitliğin bir tarafına atarak ilginç hesaplar yapmış. Sinema tarihinin en yaman kötü karakteri 34 dakika ekran süresiyle nasıl bu kadar yaman oldu, onu anlatmış.


“When Harry Met Sally” bildiğimiz filmlerden değilmiş

Meg Ryan’ın, benim jenerasyonumun hayattaki ilk aşkı olabileceği yıllardan, Billy Crystal’ın Hollywood’un gözdesi ve henüz Emmy ile Altın Küre adaylıkları havuzunda yüzmediği zamanlardan akılda kalan bir film When Harry Met Sally. Dışarıdan kendi halinde bir romantik komedi gibi dursa da, filmin içine girdikçe, kendi türüne ait birçok klişeyi ta 1989’da nasıl kullanıp dönüştürdüğünü anlayabiliyoruz. İşte bu dönüşümü irdeleyen When Harry Met Sally — Breaking Genre Conventions videosu, hem maziye götürüp “Hey gidi…” dedirtiyor hem de “Nerelerdesin Meg Ryan…” diye sorduruyor.


Royal Wedding’den bize kalan

Yakında izleyeceğimiz ve Jake Gyllenhaal ile başrolünü paylaştığı Wildlife filminden olsa gerek, Carey Mulligan’a şu sıralar o kadar sık rastlıyorum ki, anlatacaklarını kaçırmaya niyetim yok. Filme duyduğum merak bir yana, Carey Mulligan ile eşi Marcus Mumford’ı Royal Wedding’de gördüğümden beri (bknz. https://dadanizm.com/2018/05/20/birak-o-kanepeleri-marcus-bizim-buralarda-dugun-yok/) her ikisine de ayrı dadanıyorum. Dolayısıyla sıradaki videonun Carey Mulligan’s Husband Marcus Mumford Yawned at Royal Wedding başlığı bile izlemem için yeterli.