Pazar İzlemesi’nde Macaulay Culkin ne yapıyor?

Evde Tek Başına’dan bugünlere hala nasıl gündemde kalabildiğine hayret ettiğim Macaulay Culkin’le karşılaşmak size yetmezse, yanında En İyi Film Oscar’ını kazanma yollarını anlatıyor ve Harry Potter’ın ortaya çıkış hikayesini öğreniyoruz.

En İyi Film’i gözünden tanırım

Oscar’a göre en iyi olan filmlerin kaçı bizlere göre en iyi, bunu bütün gün tartışırız ancak siz yine de tören öncesi arkadaş çevresinde şaşmaz tahminlerle spotları üzerinize çekmek için bizi dinleyin. Vanity Fair’in geçen yıl yaptığı analiz, Akademi’deki yeni trendi açıkça önümüze seriyor: Festivalsiz girilmez. Videodaki analize göre, En İyi Film olmak istiyorsanız mutlaka ilk gösteriminizi bir uluslararası festivalde yapmış ve eleştirmenler tarafından yere göğe sığdırılamamış olmanız gerekiyor ki Akademi sizi dikkate alsın. Örneklerle açıklasınlar, buyurun.

“Keep the change, you filthy animal.”

İngiliz dilinin tekerleme gibi isimlerinden birine sahip olan ama kaderi bizim Yeşilçam çocuk yıldızlarımızınki kadar parlak olmayan biri Macaulay Culkin. Evde Tek Başına serisinin televizyon kanallarımızın yılbaşı kuşaklarında tekrar tekrar gösterildiği yıllarda, o hayatta sürekli inişler ve çıkışlar yaşadı, yıldızı söndü, küllerinden doğru, dibi çok kez gördü. Belki şansı sinemada beklendiği kadar iyi gitmedi ama hala IMDb’nin en popüler 500 listesinde, YouTube’da içinde adı geçen videoların alıcısı bol. Şekil 1-A’daki ben de onlardan biriyim ve ne zaman adını görsem, “Ne oldu bu çocuğa?” diye soruyorum. Jimmy Fallon sordukça Culkin anlatıyor.

 

Bir gün bir çocuk büyücülük okuluna gider ve…

Şu günlerde fazlaca duyduğumuz Fantastic Beasts muhabbetleri size göre değilse, Harry Potter hikayesinin en başını hatırlamak istiyorsanız, 1990’daki heyecanlı günlerden bugünlere nasıl geldiğimizi anlatan bir belgeselimiz mevcut. Hagrid’inden Malfoy’una, Rowling’inden Columbus’una herkes burada.