Peaky Blinders, geri dön

Birmingham’ının taşına, Garrison’ının suyuna hasret kaldık.

Önce Garrison’ının taşlı yollarına, bardan yükselen İngilizlik neşesine, demir döven ustaların samimiyetine vurulduk. Sonra Grace geldi, kalbi kırıklara şarkılar türküler söyledi, iyice ısındık. Polly’nin hanımefendiliği, John’un çıkıntılıkları, Arthur’un kendi halindeliğiyle Shelbylerin hepsi ayrı bir hikayeydi ama bir Tommy Shelby vardı ki, İngiliz dili İngiliz dili olalı “fookin’” kelimesini böyle telaffuz etmemişti.

Peaky Blinders 2013’ten beri yılda 6’şar bölümle azar azar alıştırdı bizi kendine, her yeni bölümüyle sürekli üstüne koyarak bizi de birer Birminghamlıya dönüştürdü ve şimdi 5. sezona geri saymak için uygun zamanlar geldi.

Dizinin orijinal Instagram hesabı dün Helen McCrory’nin yeni sezondan bir fotoğrafını yayınlayınca, içimizdeki İngiliz uyandı ve yeni sezona dair neler biliyoruz bir yoklamaya başladık, elimizdekileri toparladık. Biliyoruz ki sezonun çekimleri tamamlandı (ki haftalar önce paylaştıkları dev ekip fotoğrafı burada ve artık ekip diziyi yayına hazır hale getirmekle meşgul.

Bir yandan da geçen aylar boyunca bize kadroya dahil olan yeni isimleri tanıtmaya devam ettiler. Anya Taylor-Joy, Sam Claflin ve Brian Gleeson, Peaky Blinders’a yeni aksanlar katmak ve bizi yine kendimizden geçirmek için gelen isimler arasındalar.

Elimizde set fotoğrafları ve bolca merak unsuru var, önce biraz set fotoğrafı inceleyelim.

peaky-setten-kareler-1

Set fotoğrafı demişken, dizinin yaratıcısı Steven Knight ile David Beckham’ın kanka pozlarını da unutmadık BBC her ne kadar bu pozun ardında sadece Beckham’ın sadece Kent & Curwen markasıyla Peaky Blinders’a dahil olduğunu, dizide bir rolü olmayacağını söylese de, “Biz de bu açıklamanın aksini beklemezdik zaten” diyor ve bu sözleri reddederek David ile Cllian Murphy’nin Garrison’da birbirlerine selam çakacakları bir sahnenin inancıyla yaşamaya devam ediyoruz.

Biz 5’i bekleyedururken Steven Knight sürekli olarak bir şeyler açıklamaya devam ediyor. Çok büyük ihtimalle 6. sezonun olacağını (hatta şu an yazdığını) ve 7. ile final yapacağını söylemesinin ardından bizi bekleyen 5. sezonun içeriği hakkında kısa kısa konuşmayı ihmal etmedi. Bu sezon 1929 yılına ve Tommy’nin politikaya atılmasının etkisindeki Shelby ailesinin hikayesine odaklanacağız. İnsan merak ediyor, Shelbyler bir de politik bağlar kurunca iyice mi güçlenecek acaba diye kendine soruyor. Bu sorulara Arthur’u canlandıran Paul Anderson’ının “Arthur yine bildiğimiz Arthur, eğleneceğiz yani” yanıtı, hayatta güzel şeyler olduğunun bir başka kanıtı.

Aşağıda birtakım spoiler(lar) olabilir, dizinin son sezonunu arşivinize henüz atmadıysanız diye uyarıyorum. Steven Knight, dünyanın en beklenen dizilerinden birinin yazarına göre hiç de ketum değil ve basın toplantılarında ya da röportajlarda gelen sorulara cevap vermekten geri durmuyor. Ama bazı konularda o bile “Sıradaki soru?” klişesinden kaçamıyor. Örneğin “Alfie Solomons öldi mü isiz ajun kaldı mu?” sorularının hiç yanına bile yaklaşmıyor, hal böyle olunca bir sürpriz daha bekleme ihtimali doğuyor. Steven Knight olağan karizmasıyla bunları derken aynı ayna ‘bildiğimi Arthur’ da olağan açık sözlülüğüyle “Valla Tom’un ayrılacağını bilmiyordum, bize de sürpriz oldu…” diyerek Tom Hardy’nin aslında dizide kalmak istediğini kendi üslubuyla dile getiriyor. Ödlek öçin aldı mu, emdi yürek yırtılur…

Madem bu kadar Arthur dedik, yeni sezona dair henüz bir tarih açıklaması olmadığını da son kez belirtip kapanışı Arthur’un yapmasına izin verelim. Ona katılıyoruz, yeni sezon için biz de “Fkn ready”.

peaky-setten-kareler-fkn-ready