Portishead’in müzikli müziksiz çağrıştırdıkları

Psikanalizin derinliklerinde boğulmak istemeyiz ama “çağrışım” yapmanın yeri geldiğinde son derece kişisel bir eylem olduğunu da belirtmemiz gerek; birazdan yapacağımız sıralamanın sizinkiyle uyuşmamasını mazur görünüz diye.

23 sene boyunca kaydettiği hepi topu 3 (üç!) albüm olsa da müzik tarihini yolundan çevirip, kendisiyle birlikte anılması artık farz olmuş Massive Attack ve Tricky ile birlikte Trip Hop’u yer yüzüne indiren Portishead, insanın kalbini söküp atmada usta az ve öz müziğiyle müzik severlerin saygıyla önünde eğilip elini eteğini öpmek için yarışacağı bir grup.

Şöyle kafamızı çıkarıp güzel müziğe doğru yüzümüzü döndüğümüz o ilk günden beri (sivilceye boğulmuş ergenlik merakını şiirselliştirmek istedik) Portishead şarkılarıyla hayatımızda. O yüzden Portishead’in müziğinin anılarmıza yükledikleri de pek fazla. Biz de şarkıları hakkında ayrı ayrı birer kompozisyon yazmak yerine gözlerimizi kapadık ve Portishead denince aklımıza gelen 5 şeyi sıraladık:

1- Serge Gainsbourg

Serge

Tabii ki boşuna değil. Portishead, bir Serge Gainsbourg tribute albümü olan Monsieur Gainsbourg Revisited için Gainsbourg’un Anna Karina’ya söylettiği Un Jour Comme Un Autre’u cover’lamak demeyelim de, İngilizce sözlerle yeniden uyarlayıp Requiem for Anna olarak adeta baştan yaratmıştı.

Bu arada Serge Gainsbourg deyince aklımız doğrudan Jane Birkin’e, oradan da Birkin’in Beth Gibbons’la kaydettiği şarkıya gitti elbet.

2- BEAK>

Beak Rain

Yan projeler çağrışımdan sayılıyor mu? Geoff Barrow yan projesi BEAK> ile, Portishead’den farklı ve belki de daha da karanlık bir yerde ilerliyor. Yine de söz konusu Geoff Barrow olduğundan Portishead denince aklımıza BEAK>’in, BEAK> denince de Portishead’in gelmemesi neredeyse imkansız.

3- Sigara

Portishead-13

Portishead’in şarkılarının sigara yaktırmak istemesinden ötürü değil, Beth Gibbons’ı elinde sürekli dumanı tüten bir sigarayla görmeye alışık olduğumuzdan. Hatta Roseland NYC Live kayıtlarında Beth Gibbons’ın sigarasının sesi duyuluyor adeta.

4- Aylin Aslım

aylin-aslim-senin-gibi

Çünkü “senin gibi beni kimse sevmedi”.

Ya da kaçınılmaz olarak aklımıza gelen “Sour Times”.

5- Siyah tişört / Siyah kazak

bkz. bir Beth Gibbons kostümü