Şarkılarla kariyer basamaklarına dadanmak

Yazı: Merve Boz

Bu sabah kargalar üşüşmeden sıcak yatağınızdan kalkıp kasvetli bir iş gününe uyandınız. Üstelik çok önemli bir toplantıya yetişiyordunuz. Çalışanı olduğunuz şirketiniz uzunca bir süredir geceleri dahi uyutmayan bir proje üzerinde çalışıyor ne de olsa… Şirkete girerken kendinizi enerjik, güler yüzlü ve takım çalışmasına doğuştan yatkın olduğunuzu iddia ettiğinize bin pişmansınız. Patronunuz sizi dinlemiyor bile, yanınızdaki arkadaşlarınızsa siz kafanızı döndüğünüz anda dedikodunuzu yapmak için ters takla atıyor. Ayaklarınızı diğer vuruşlara uydurmaya çalışsanız da nafile, birbirine dolaşıyor.

Ancak moraliniz bozulmasın, dadanizm size her gün “takım çalışmasının” inceliklerini öğretmeye kararlı! Sizin için özel olarak seçtiğimiz parçalarla şirketinizin yükselen yıldızı olacaksınız!

Giriş 101:

1-     Hangi enstrümanı çaldığınız farketmez,  ayaklarınızı sabit bir ritimle vurmayı becerip gülümsemeye devam edebilirseniz uyum hanenize bir yıldız eklenecektir.

2-     İş arkadaşlarınıza mutlaka muzipçe gülümseyin, tabii fazla abartmadan.

3-     İşinize başlamadan önce, mesela sabah kahvenizi alırken, mutlaka şirketinizle ilgili genel bir espri yapın ve aslında oraya ne kadar bağlı olduğunuzu dosta düşmana gösterin.

4-     Ne kadar berbat olduklarını bilseniz de takım arkadaşlarınıza kendi yeteneklerini bir solo performansla göstermelerine izin verin. Bu bazen onların yapacağı bir monolog da olabilir, dişinizi sıkın.

5-     Son olarak da bir ay boyunca sitemizde edinceğiniz teknik donanıma rağmen doğaçlamayı asla ama asla ihmal etmeyin. Unutmayın: her gün düğüne gider gibi, davullarla, zurnalarla.

Aşağıdaki video, yazılı malzemelere ilaveten görsel eğitim  amaçlı hazırlanmıştır. Peter Seeger, Mike Seeger ve diğer New Lost City Ramblers hep bir elden düğün havasına eşlik ederken… Buyrun dikkatle inceliyoruz.