Seni sinemada da izleriz Peaky Blinders

Her bölümünde, Ada coğrafyasının her bir aksanını bir resital gibi sunan, sevdiğimiz İngilizce kelimeleri (evet, özellikle o kelimeyi) kendince yorumlayan, Tommy’sinden Polly’sine, Alfie’sinden Luca’sına şimdiden özlediğimiz karakterleriyle, ne güzel dizimizsin sen Peaky Blinders. Bir film olmadığın kalmıştı.

Dikkatinizi çekmiştir, Dadanizm olarak yavaş yavaş YouTube’a hücum ediyoruz. İlk videolarımızı çekerken de özellikle en sevdiğimiz, bıkmadan usanmadan dadanabildiğimiz dizileri, filmleri, karakterleri anlatalım istedik. Spoiler vermeden söyleyebilirim ki, Peaky Blinders sevdamız da o videolarda yer aldı. Ama videolardan önce, şimdi Peaky Blinders’ı hem hasretle analım hem de “filmi çekilecek diziler” kervanının en yeni üyesine yakından bakalım.

Steven Knight ismini belki dizinin sıkı takipçileri iyi biliyor, ama çoğunluğun bilmediği özellikleri de var bu vatandaşın. Kendisi dizinin yaratıcısı, Peaky Blinders çetesini de aslında kendi büyük büyük büyük babasının zamanındaki çete kültüründen, yani ailenin içinden aldığı ilhamla yaratmış. Belki hayatı IMDb’nin TOP 5000’inde geçmiyor ama o 5000’in içindeki birçok dizi, film ve isimle yolu kesişiyor. Meraklısı araştırsın ama öğrendiğimde beni en çok şaşırtan bilgiyi paylaşıp devam edelim: Steven Knight, sonradan dünyaya yayılacak, çoğu ülkede “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasının da yaratıcısı, fikir babası.

Yayınlanan son sezonu, dördüncü sezonun finalinden beri Knight’ın, Peaky Blinders’ın film projesi üzerinde çalıştığını biliyorduk. Hatta ilk çıkan haberler, bir filmden ziyade müzikale daha yakın bir proje olduğu yönündeydi. Dizideki müzik kullanımının kalitesi ve çeşitliliğine bakarsak, aksi kanıtlanmadığı sürece müzikal ihtimali oldukça akla yatıyor. Filme dair son gelen haberler, dizinin yönetmenlerinden olan Otto Bathurst’ün ağzından: “Senaryo şu anda yazılıyor. Sanırım Steve bir şeyler planlıyor, evet.” Muhteşem. Kısa ve net. Detay yok, gereken tek bilgi var: Evet filmin senaryosu yazılıyor.

peaky-3

Bu haberi alınca haliyle gözler doğrudan Cillian Murphy’ye çeviriliyor. En son ne demişti Tommy Shelby: “Eğer dizi kadar iyi yazılırsa, tabii ki yer almak isterim.” Çok benzeri bir ifadeyi Matthew McConaughey’nin de True Detective’in üçüncü sezonu için söylediğini hatırlıyorum. Her neyse, ikisi tabii ki bambaşka durumlar. Tommy de, Rust da olsun hayatımızda.

Film hakkında bildiklerimiz şimdilik gerçekten bu kadar ama dizinin bir özelliğini de buradan analım. Ekranların en İngiliz dizisi Peaky Blinders, planlanana göre yedinci sezona dek BBC ekranlarında olacak, önümüzdeki beşinci sezon 2019’un bilinmeyen bir zamanında yayınlanacak ve mevcut kadroya Sam Claflin, Anya Taylor-Joy ile Brian Gleeson eklenerek İngilizlik dozu daha da artırılacak.

Peaky Blinders’ı birkaç defa izledim, nadiren bazı bölümleri yeniden açıp izlediğim oluyor ancak bir sahne var ki YouTube’a her girişimde yeni sekmede açıp izliyorum. Sizi onunla baş başa bırakırken tüm Shelbylere sevgilerimi sunuyorum.