Atarlı giderli şarkılarda Shakira ve Miley Cyrus zamanı

Biten ilişkilerin ardından her şarkı, her söz biraz daha anlamlı gelmeye başlıyor sanki. İçimizden yükselen neşeli melodiler daha önce hiç karşılaşmadığımız bir atar ve gidere dönüşebiliyor, hatta ruhumuzun derinliklerindeki arabesk ansızın ortaya çıkabiliyor.

Sonuçta müzik tarihi atarlı-giderli ve eski sevgililere kimi zaman had bildiren kimi zaman da birtakım sözler söyleyen onlarca şarkıyla dolu. Kimimiz Demet Akalın gibi “Bu kalbin üzülmesine izin vermicem” derken, bazılarımız “I left my scarf there at your sister’s house and you’ve still got it in your drawer even now” diyerek kırmızı bir atkının peşine düşüyor. (bkz. Taylor Swift – All Too Well) Hangi şekilde olursa olsun söz yazarları şarkılarını iç dökme seanslarına dönüştürüyor, ortak duygularda buluşulan milyonlarca dinleyici olarak biz de benzer hisler ve coşkuyla bu şarkılara eşlik ediyoruz. Belki biraz da kendi içimizi soğutuyoruzdur, kim bilir…

Şu sıralar gündemimizde iki yeni“intikam” şarkısı var.  İlki, geçtiğimiz yıl futbolcu Piqué ile 10 yıllık birlikteliklerini ihanet nedeniyle bitiren Shakira’nın BZRP Music Sessions #53 adlı şarkısı. Shakira epey bir öfkeli belli ki… Bu atarlı ve giderli şarkının canımızı sıkan yönleri var. Bir diğer şarkı ise içimizi kıpırdatan ve en yakın çiçekçiye koşma hissi yaratan Miley Cyrus’ın Flowers’ı.

Şarkılar kalp kırıklıklarımıza iyi gelebilir ancak atarı kime yaptığımız da önemlidir diyerek dadanıyoruz.

“Whenever, wherever”, “Hips Don’t Lie” ve “Ojos Asi” gibi hit’leriyle hepimizi dans ettirmeyi başaran Shakira, uzun bir aradan sonra “biricik kaldırım taşı pırlantaya mı karşı?” tadında bir şarkıyla karşımızda.

Uzun yıllardır sayesinde birkaç İspanyolca şarkı öğrendiğimiz, kıvraklığı ve sahne performansıyla içimizi daima kıpır kıpır eden Shakira’nın hayatında her şey çok da yolunda gitmiyor son dönemde.

Geçtiğimiz yıl, futbolcu Piqué ile 10 yıllık birlikteliklerini ihanet nedeniyle bitirdi ünlü şarkıcı. Yaptıkları ortak açıklamada “üzgün” oldukları ifadesine vurgu yapılmıştı. Shakira üzgündü ama sonradan anladık ki aslında üzgün olmaktan çok öfkeliydi. Haklıydı. Bugünlerde öğrendiğimiz detaylara göre insanın canını gerçekten yakacak olaylarla öğrenmiş aldatıldığını. (Ortada bir reçel kavanozunun normalden hızlı bitmesi şüphesiyle gerçeklerin ortaya çıktığı bilgisi var).

Piqué ile ayrılığından sonra Shakira başka yasal sorunlarla da karşı karşıya kaldı. İspanyol hükümeti tarafından 2012 ile 2014 yılları arasında milyonlarca dolar değerinde vergi kaçırmakla suçlanan şarkıcı, o yıllardaki resmi konutunu Bahamalar olarak belirtmiş olsa da, savcılar onun bu sürenin yarısından fazlasını İspanya’da geçirdiğini ve ülkede vergi ödemesi gerektiğini iddia ediyor. Dava süreci sancılı ve hâlâ devam ediyor.

Hayatındaki bu drama ve kaoslar devam ederken Shakira da kalp kırıklıklarını şarkı sözleriyle iyileştirmeye koştu. Arjantinli yapımcı ve DJ Bizarrap ile birlikte hazırladığı yeni şarkıda Shakira, ima etmeyi çoktan aşarak, net göndermelerle eski partneri Piqué’nin “kulaklarını çınlatıyor.” 

Shakira’nın atarlı ve giderli BZRP Music Sessions #53 adlı şarkısı 24 saat içinde YouTube’da 65 milyon izlenerek platform tarihinin en çok izlenen Latin şarkılarından biri olmuş. Şarkının sözlerine biraz yakından bakınca neden bu kadar ilgi çektiğini anlıyorsunuz. Eski partneri Piqué’ye müzik tabiriyle “diss” atıyor Shakira.

Öne çıkan sözlere bakalım.

Burada açık bir şekilde Piqué’nin futbolculuk günlerine göndermeyle başlıyoruz:

Başka bir hayal kırıklığı istemiyorum 

O kadar çok şampiyon gibi davranıyorsun ki

Piqué’yi küçümseyerek ve dengi görmeyerek hızlanıyor:

Benim gibi bir dişi kurt çaylaklara göre değil

Benim gibi bir dişi kurt senin gibi adamlara göre değil

Senin liginin dışındaydım

Küçümseyici bakışlar devam ediyor ama bu kez biraz “koca yüreklilik” eklenmiş. Ayrıca eski günleri aştığını, dönüşü olmayan yollara girildiğini eklemeyi de ihmal etmiyor Shakira:

Sana geri dönmeyeceğim, ağlasan da, yalvarsan da…

Az önce bahsettiğimiz devam eden dava süreciyle ilgili de bir gönderme var şarkıda:

Beni annenle komşu olarak bıraktın.

Kapımda medya ve Hazineye borç

Bir de spor salonlarında çok fazla vakit geçiren Piqué’ye öneri vermeyi ihmal etmiyor:

Spor salonlarında çok fazla vakit geçirdin

Ama belki biraz da beynini çalıştırırsın

10 yıllık tüm hırsını çıkarmaya devam eden Shakira şarkının bu bölümünde öfkesini Piqué’nin yanı sıra futbolcunun yeni partnerine de yönlendiriyor. Şarkının tam da bu bölümünü hiç sevmediğimizi, hatta biraz “ezikçe” bulduğumuzu da itiraf edelim. Tabii nedenlerini de açıklayarak…

Aşk ve nefret arasında ince bir çizgi vardır

Buraya geri gelme, güven bana

Dargınlık yok bebeğim

Sana benim yerimi doldurmaya çalıştığınla iyi şanslar

Ne olduğunu bile bilmiyorum

Çok garip davranıyorsun, seni tanımıyorum bile

22 yaşındaki iki çocuğa değerim

Bir Ferrari’yi Twingo ile takas ettin

Bir Rolex’i bir Casio ile takas ettin

Gelelim, bu şarkıyı neden sevmediğimize…

Waka Waka Shakira GIF - Find & Share on GIPHY

Herkesin kalp kırıklıklarıyla baş etme yöntemi farklı. Ama bir kadının, hele de sevdiğimiz bir kadının, kendini iyileştirme ve haklı gösterme çabasını başka bir kadını aşağılayarak yapması bizi üzüyor. Sonuçta Shakira’ya sadakat bağıyla bağlı olması beklenen tek isim Piqué idi. O nedenle birtakım lafları kesinlikle hak eden Piqué’ye istediğini söylesin, biz de gerekirse bağıra çağıra eşlik ederiz ancak kadınların, başka kadınları -hele de bir erkek için- küçük düşürme çabaları en kibar tabirle “itici” görünüyor bizce.

Bu arada Piqué’nin pişkinliğine iki laf etmeden de bitiremeyiz bu yazıyı. Casio saat övmeler, Shakira’nın göndermede bulunduğu marka arabayla görüntü vermeceler… Tam tersini bir kadın yapsaydı nasıl tepkiler alacağını düşünmek bile sinirlerimizi bozarken bir grubun Piqué’yi ve bu anlamsız tavırlarını “övmesi” de canımızı çok sıkıyor.

O sırada Miley Cyrus kendine çiçekler almaya koşuyor…

Gelelim bir diğer “intikam” ya da “göndermeli” diyebileceğimiz Miley Cyrus imzalı Flowers’a. Şarkı sözleri ve klip, Cyrus’un 2019’da yollarını ayırdığı Liam Hemsworth ile ilişkisine göndermelerle dolu. Bu arada Flowers, Hemsworth’un doğum tarihi olan 13 Ocak tarihinde yayınlandı. Hmm…

“Kendime çiçekler alabilirim, ismimi kumlara yazabilirim” diyor Miley, biz de dinledikçe öz şefkat ve içe dönüşle adeta kendi omzumuza bir öpücük konduruyoruz. Bu arada şarkı 10.975 milyondan fazla dinleme ile dünya genelinde Spotify 1 numarasına yerleşmiş.

Bu şarkıda yer alan “Biz iyiydik, biz altındık/ Satılamayacak türden bir rüyaydık/ Haksız olana kadar haklıydık/ Bir ev inşa edip yanmasını izledik” sözleri, Hemsworth ve Cyrus’un 2018’de Woosley yangınlarında yıkıcı bir şekilde kaybettikleri evlerine bir göndermeymiş mesela.

Bir grup heyecanlı ve araştırmacı fan ise Flowers’ın, Bruno Mars’ın 2013 tarihli şarkısı When I Was Your Man’a doğrudan bir yanıt olduğunu düşünüyor. Hemsworth’un Bruno Mars şarkısını düğünlerinde Miley’e adamış olması bu iddianın ortaya çıkışını da açıklıyor. Bir de klipte izlediğimiz evin Hemsworth’un Miley’i defalarca (14 kez) aldattığı ev olduğu fısıltıları kulağımıza geldi. Teyitleyemesek de belirtmeden gecelemedik… Bir başka fan teorisi ise klipteki bir anın yıllar önce çiftin bir kırmızı halı röportajında yaşadığı bir ana gönderme olduğunu iddia ediyor.

Bu yönleriyle bakınca Flowers’ın neden çok “başarılı” bir gönderme ve iyileşme şarkısı olduğunu fark ediyoruz. Tam da bu nedenle bizce Casio’yu, Rolex ile kıyasalamayı bırakmak en iyisi. Siz de bugün tam da ağlamaya karar verdiğiniz bir anda kendinize çiçekler alabilirsiniz. 

Dance Fashion GIF by Miley Cyrus - Find & Share on GIPHY

Biz Flowers’ın içimizi kıpırdatan ve en yakın çiçekçiye koşma hissi yaratan nakaratını buraya bırakıp dans etmeye gidiyoruz!

“Kendime çiçek alabilirim

Kuma adımı yazabilirim

Kendi kendime saatlerce konuşabilirim

Anlamadığın şeyler söyleyebilirim

Kendimi dans ettirebilirim

Ve kendi elimi tutabilirim

Evet, kendimi senden daha çok sevebilirim!”