Sherlock’a dadanmak için sabırsızlanmak

Yazı: Seden Mestan

Dizilerin madonnasıymışım gibi bir yorum yapmış olacağım ama İngiltere’den çıkıp da beni hayal kırıklığına uğratan bir dizi olmadı şimdiye dek. Coupling’den tutun da BBC’nin Behzat Ç’si Luther’e kadar İngiltere doğumlu efsane diziler listesi bayağı uzun. 

Çoğu erkenden bitiveren, koca bir sezona bir film kadar uzun 3-5 bölüm sığdıran diziler bünyede garip isyanlar yaratsa da (yani evet, Black Mirror’ın her bölümü bir sinema filmi uzunluğunda olabilir ama her sezonun sadece 2-3 bölümden ibaret olması, bu coğrafyalarda yüzyıllar boyunca her pazar gecesi Bizimkiler izleyerek büyümüş bir kuşak için tam bir hayalkırıklığı) izleyenlerin hayatını güzelleştiriyor mu? Güzelleştiriyor. (Bkz. İnteraktif bir yazı örneği…)

İşte Sherlock da Ada dolaylarından gelip hedefi on ikiden vuran bir dizi. O çok bilmiş ünlü dedektifin maceralarını günümüz dünyasına taşıyan Sherlock için sabırsızlananları görelim… (Aferin! 10 puan!) Dizinin üçüncü sezonu 19 Ocak 2014’te yayınlanmaya başlayacak (ne kalmış ki!) ama öncesinde BBC büyük bir sevap işleyerek bu yeni sezondan evlere şenlik bir fragman paylaşmış.