Soundtrack Salısı: Rocky IV

Creed II, Rocky ve Ivan Drogo’yu yeniden karşı karşıya getirecek ve ortalık karışacak. Filmin vizyon tarihini beklerken, ikilinin ilk karşılaşmasını hatırlamamak elde değil. 

Efsane geri dönemiyor çünkü artık çok yaşlı. (Rocky’den bahsediyorum.) Sylvester Stallone, ringe çıkıp birilerini yere sermek için yaşının tutmadığını kabul ettiğinden beri, efsane proxy kullanarak geri dönüyor. Daha çok Creed olarak bilinen bu şahıs, Apollo Creed’in oğlu. 

Hatırlarsanız, Apollo, Rocky’nin en büyük rakibiydi. İlk iki film tamamen ikisinin çekişmesi üzerine kuruluydu. Üçüncü filmde artık dost olmuşlardı ve hatta Apollo Rocky’nin antrenörlüğünü yapmıştı. İkisinin bu filmdeki bromance sahneleri, artık “ölümüne kanka” olduklarının bir göstergesiydi. 

rocky-and-apollo-02

Saadetleri çok sürmedi. Dördüncü filmde, Apollo, rus boksör Ivan Drago tarafından nakavt edildi ve ringde, Rocky’nin kollarında öldü. Rocky de, Drago’yla maç yapmayı kabul edip, Apollo’nun intikamını aldı. Bu olayın üstünden serinin en kötü iki filmi geldi geçti. Bir yanım hâlâ yeni Rocky filmleri isterken, diğer yanım son iki filmin ne kadar kötü olduğunu hatırlayıp, kara kara düşünüyordu. Sonunda Hollywood yapımcıları derdime bir çare buldular ve Creed’in hikayesi başladı. 

Bu hafta Amerika’da Creed’in devam filmi Creed II gösterime giriyor. Rocky’nin çalıştırdığı Apollo’nun oğlu ile Ivan Drogo’nun bizzat çalıştırdığı oğlu Viktor ringde karşı karşıya. Hikayeyi 80’lerde 90’larda izlemiş olanlar için, bu gelişme gerçekten çıldırtıcı. Film, ülkemizde 10 Ocak 2019’da gireceğinden biraz daha beklemek gerekiyor. Madem öyle biraz Rocky’nin havalarından çalalım. Eye of the Tiger’ı değil ama Survivor grubunun başka bir şarkısı var aklımızda: Burning Heart. Rocky’nin Rusya’ya iniş yaptığı sahnelerde çalıyordu. Son derece manidar sözleriyle mütemadiyen göz kırpıyor, kendince mesajlar yolluyor. 

Yok, komple dinlemek istiyorum diyenler için bir de bu gelsin: