Tez Yazmak Yerine Dadanılacak 5 Yararlı Aktivite (Kedili Anlatım)

Yazı: Aslı Göymen

Sevgili dadanistler, eminim aranızda kör talihin düğüm düğüm düğümlendiği o malum tez yaz(a)mama sürecini deli dolu yaşayanlarınız vardır. Siz yazmadıysanız, kardeşiniz, sevgiliniz bu belaya bulaşmış; kendisiyle kalmayıp sizi ve etrafındaki diğer 43864590 kişiyi daha bu bataklığa çekmiştir. O da yoksa eminim şu anda bu yazıyı okumanızdaki asıl neden yapmak istemediğiniz fakat yapmak zorunda olduğunuz bir iş yükünün yatağınızın altındaki canavar misali sizi tedirgin etmesidir. Öyleyse siz de bu muhteşem 5 aktiviteyle sorumluluklarınızın ağzına terlikle vurabilir, kendinize bahaneler uydurabilirsiniz.

1- Okumak, çok okumak

Ama asla tezle ilgili şeyler okumamak. Mesela Ekşi Sözlük’ün en çok entry girilen başlıklarından birinin “başlıkları alt alta okumak” olduğunu biliyor muydunuz? Bu eşsiz değerli başlığın 4095 sayfasının hepsini okumaya ne dersiniz? Ya da sizce de Zaman Çarkı (ortalama 850 sayfadan oluşan14 cilt) serisine başlamak için en doğru zaman değil mi?

2- Facebook oyunları

Düne kadar Facebook’ta yanan 10 bildiri lambasının 9’unun oyun daveti olmasına (diğeri de ebeveyninizin fotoğrafınıza yaptığı yorum muhtemelen) binbir bela okumuşken, tez vakti gelip çattığında birbirinden ilginç ve eğlenceli oyunlar keşfedebilirsiniz.

3-Dekorasyon

Tam üç yıldır bir kez toz bile almamışken, o malum dönem gelip çattığında odanızdan ne kadar sıkıldığınızı fark etmediniz mi? Elbette şu andan itibaren 3 tam gününüzü yalnızca odanızı yeniden dekore etmek için kullanabilirsiniz. O çekmecede ne var, raflarda unutulmuş kitaplar hangileri?

(Bu arada odanızı güzelleştirmek için kullanabileceğiniz basit hamleler için internette araştırmalar yapmayı da unutmayın.)

4- Dizi izlemek

Ne kadar büyük bir dizi takipçisi olsanız da sürekli burun kıvırdığınız Lost’u izlemenin tam zamanı. Hem de 102 kısım, tekmili birden!

5- Yabancı dil öğrenmek

Ne demiş atalarımız “bir lisan bir insan”. O halde neden yeni bir dili kendi kendinize öğrenmeye başlamıyorsunuz ki? Onlar yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Fransızca’ya ne dersiniz? Buyrun İngilizce altyazılı öğrenme videoları.