Waffleheads bir ifade biçimidir

Tutkularını sınırlamayan insanlar iyi bilir, yeri geldiğinde ayakkabınız tuvaliniz olabilir.

“Herkes sağa giderken biz sola gitmeyi seçiyoruz.”

Instagram’a Under The Palms yazdığınızda karşınıza çıkacak hesap, kendini en büyük Vans tutkunlarından biri ilan etmiş Bill Cruz’un eseri ve Cruz’un yukarıdaki cümlesi, onunla birlikte Vans ayakkabıları üzerinden kendi hikayelerini anlatan diğer altı ismi de ifade ediyor.

“Waffleheads”, bir bakıma yaratıcılığını ayakkabısından alanların hikayesi; koleksiyonları ve yaratıcı felsefeleri ile Vans’lerini tuval olarak kullanarak kendilerini ifade eden kişileri ön plana çıkartıyor. Yıllarını Vans biriktirmeye adamış yedi isim: Bill Cruz, Charlene Holy Bear, Henry Davies, Hyun Ye, Jayass, Panda Mei ve Penelope Gazin, ellerindeki modelleri kişiselleştiriyor ve her biri kendilerinde yeniden yorumlayarak spor ayakkabı kültüründe özgün hikayeler ortaya çıkarıyorlar.

Aşağıdaki video, kısaca Waffleheads yolculuğunu ve onların zihinlerinden geçenleri ayakkabılarına nasıl yansıttıklarını anlatıyor.

Tutkunun bir sınırı olmadığının en iyi kanıtlarından biri belki de ayakkabı koleksiyonculuğu. Markanın global kreatif direktörü Erwin Federizo, Waffleheads için şunları söylüyor: “Vans hayranlarının, ayakkabılarını kirlenmemiş olarak tutmak konusunda bir endişeleri yok. Vans’lerini korumalı dolap raflarında tutmayı sevmiyorlar. Onların tercih ettikleri, ayakkabılarını tabanları parçalanana kadar giymek, üstünü boyamak, başkalarına hediye etmek ve hatta antika pazarlarında didik didik Vans aramak. Her bir koleksiyon, koleksiyonerlerin kişisel stillerini, moda anlayışlarını ve Vans’e olan sevgilerini gösterdiği gibi aynı zamanda Vans’in temsil ettiği miras, kültürler arası bağ ve kendisini ifade etme gibi değerleri de yansıtıyor.”

Koleksiyonerlerden Henry Davies’in kendini bir koleksiyonerden çok bir tarihçi gibi hissetmesi de bundan ötürü ve ona göre asıl olay, ayakkabının arkasında yatan hikaye ile ilgili: “Bir ürüne eklenen anlam ne kadar çoksa o kadar iyi. Günün sonunda bir sanat eseri giymiş oluyorsunuz.” Buna kimin itirazı olabilir ki?