Yeezus’ın stadyumdaki yaşam mücadelesi sonuç verdi: Kanye West’in yeni albümü Donda hakkında ne biliyoruz?

Kanye’dir ne yapsa yeridir. Taylor Swift’i sahneden indirmesi, herkesi dehşete düşüren Twitter hesabı ve Amerikan başkanlığına adaylığını koymasının ardından Kanye West’in yaptıklarına hâlâ şaşıran yoktur belki de. Ama o yine beklemediğimiz bir yerden vurmayı başarıyor. Normalde 23 Temmuz’da yayınlanması beklenen 10. stüdyo albümü Donda için 22 Temmuz’da bir dinleme partisi veren rapçi, daha sonra albümün bu tarihte yayınlanmayacağını açıklamıştı. Bu kısım bizi çok şaşırtmadı, zaten daha önce de birçok albümünü ve projesini ertelemesi ve geciktirmesiyle biliniyor. Ama asıl garip olan, bu açıklamanın ardından albümünü bitirene kadar partinin düzenlendiği Atlanta’daki Mercedes Benz Stadyumu’nda yatıp kalkarak albüm üstüne çalışmaya karar vermesiydi. Bizimle, kaldığı odayı ve minik yatağını bile paylaştı sağ olsun. Kampa girmek işe yaramış olacak ki Kanye, 5 Ağustos’ta yeni ve şahane bir dinleme partisi daha vererek albümünü duyurmayı başardı.

İsmini West’in 2007’de kaybettiği annesinden alan Donda, müzisyenin geçtiğimiz yıllarda yaşadığı tüm değişimleri içeren bir albüm. Kendini ararken dine yönelme süreci, annesini kaybetmesi, yedi yıllık eşi Kim Kardashian’la olan boşanma süreci gibi olaylara göndermelerle ve West’in olaylara bakışıyla dolu. Ayrıca uzun zamandır arasının bozuk olduğu Jay-Z başta olmak üzere Travis Scott, Pusha T gibi birçok isimle de iş birlikleri içeriyor Donda. Biz de hazır Kanye süreci uzatmışken, albüm hakında tüm bildiklerimizi masaya yatıralım istedik. Sonunda ön satışa açılan ve bir an önce çıkması beklenen Donda’ya, Kanye’nin büyük değişimine, KimYe boşanmasına ve stadyumda yaşam mücadelesi veren Kanye West’e dadanıyoruz. 

https://www.instagram.com/p/CR-HBHBMU1x/

Kanye West’i çoğumuz meşhur gözlükleriyle tanıdık ve belki de o zamanlar televizyonda izlediğimiz onlarca rapçiden biri olduğunu düşündük. Ama Kanye her hareketiyle daha da abartılı, daha da görkemli bir noktaya gelmeyi ve her adımında kendinden bahsettiren bir ikon olmayı kafasına koymuştu belli ki. Rapçinin kariyeri ve kişisel hayatını kısa da olsa hatırlamak, şimdi geldiği noktayı anlamak için de gerekli. 1996 yılında Greenwich Village’de bir etkinlikte yaptığı freestyle’la kendini gösteren 19 yaşındaki Kanye, bu performansın ardından birbirinden başarılı albümlere imza atıyor. Her albümüyle satış rekorları kırıyor, eleştirmenler ve hayranları tarafından iltifat yağmuruna tutuluyor. En çok ses getiren stüdyo albümlerinden My Beautiful Dark Twisted Fantasy’de Jay-Z, Kid Cudi, Rihanna ve Elton John gibi isimlerle işbirliğine imza atıyor ve en iyi rap albümü dalında Grammy kazanıyor. 2013 yılında müzisyenin o zamana kadarki en kafa karıştıran albümü Yeezus geliyor. Kapaksız yayınlanan bu albümün turnesinde de Kanye’yi İsa benzeri bir personada izliyoruz. Müzisyenin geleceğine de göz kırpıyor bu albüm.

https://www.instagram.com/p/CRu1CMyL4kz/

2014 yılında Kanye, bir süredir birlikte olduğu, kızı North’un annesi Kim Kardashian’la Floransa’da masalsı bir düğünle evleniyor ve hem moda hem de magazin dünyasının en ses getiren çifti KimYe doğuyor. Gerçek bir sanatçı ve yaratıcı olan Kanye’nin bir de tutku projesi Yeezy var tabii. 2009’da Nike’la bir ayakkabı iş birliği olarak başlayan proje, giderek büyüyor; kadın ve erkek koleksiyonlarına ve dünyaca ünlü moda haftalarında yapılan defilelere kadar evriliyor. Tasarım sürecinden defilelerine, Yeezy’nin her detayıyla birebir ilgilenen West, moda dünyasında da kendini kanıtlamayı başarıyor. Yeezy’nin en sevdiği model de Kim Kardashian. İkilinin birlikte düşündükleri Yeezy sezon duyurusu çok ses getiriyor. 2017 Yeezy koleksiyonunu Kim’in paparazzi fotoğraflarıyla tüm dünyaya sergiliyorlar ve tek kuruş harcamadan dev bir pazarlama kampanyası yürütüyorlar. Yeezy yıllar boyunca Kardashian üniforması haline geliyor ve bu yılki yeni sezonu Paris Moda Haftası’nda sergileniyor. Kanye markasını daha ulaşılabilir kılmak için Gap’le bir iş birliğinin yanı sıra güzellik alanına da el atacağını açıklıyor. 

Kanye West Laugh GIF - Find & Share on GIPHY

2016 yılında psikolojik sorunları sebebiyle hastaneye yatırılan Kanye, bunun hayatında bir dönüm noktası olduğunu ve hatta bu olayın İsa’nın onun egosunu düzenleme şekli olduğunu söylüyor. Dine yönelen ve artık şeytan yerine tanrı için rap yapmaya başladığını söyleyen Kanye, 2019’da Sunday Service serisini başlatıyor. İlk olarak Kardashian kardeşlerin Instagram hesaplarından gördüğümüz bu etkinlikte her pazar bir koro ve Kanye, ilahilerden oluşan bir seçkiyle şarkı söylüyorlar. Yeni şarkılarını da bu etkinliklerde duyurmaya başlıyor müzisyen. Bir süre sonra bu gizemli etkinliklere olan ilgi arttıkça artıyor ve Sunday Service, ünlü konuklar almaya ve farklı alanlara taşınmaya başlıyor. Aynı yıl Coachella’da Sunday Service gerçekleşiyor ve herkes Kanye’nin bunu sadece müzikal bir proje olarak görüp görmediğini sorguluyor. Sonrasında dini şarkılardan oluşan Jesus is King albümü yayınlanıyor ve Kanye her anlamıyla değiştiğini bir kez daha kanıtlamış oluyor. 

2020 yılının başlarında, henüz hayatımıza pandemi girmemişken, Kanye West de her şeyden habersiz, yeni albümü üzerinde çalışıyor. Mart 2020’de Pusha T, bir süredir Kanye’yle yeni albümü üzerine çalıştıklarını ama pandeminin başlamasıyla seyahatin zorlaştığını ve işlerin aksadığını duyuruyor. Hatta Kanye’nin özellikle bu albüm üzerine çalışmak için Meksika’ya gittiğini ve uzun bir süre burada kalmayı planlasa da, pandeminin ciddileşmesiyle ailesinin yanına döndüğünü öğreniyoruz. Yine bu zamanlarda GQ dergisinden bir gazeteci Kanye’yle iki gün geçiriyor. Beş hafta ve üç ülkeye yayılan bu uzun sohbetin çoğu Kanye’nin Wyoming’de satın aldığı dev çiftlikte geçiyor. Yeezy kampüsü olarak da adlandırılan bu alanı insanlık için yepyeni fikirlerini denemek için kullanacağını anlatıyor West. Bu kez de mimariye kafayı takmış belli ki; 100 bin kişilik bir amfitiyatro ve birçok ailenin kalabileceği çadırlar yapmayı hedefliyor. Burayı gerçek bir yaşam alanına, kampüse dönüştürmek istiyor. Açık alanlardan ve az eşyadan ilham aldığını ve ilaçlardansa bu tip bir yaşam tarzıyla akıl sağlığını korumayı başardığını anlatıyor. Evin her detayını deneyimliyor, uğraşıyor ve değiştiriyor. Her adımında yanında olan birkaç kişiden, Yeezy mimarlarından bahsediyor. Bir de tabii sanatçı James Turrell, Belçikalı iç mimar Axel Vervoordt ve İtalyan mimar Claudio Silvestrin’le çalışıyor.

Yedi yıllık eşi Kim Kardashian’la boşanacaklarını açıklanan West, 2020 ve 2021’de bu zamanının çoğunu bir stüdyo kurduğu çiftlikte, albümünün üzerinde çalışarak ve müzik yaparak geçiriyor. Aslında adı God’s Country olarak açıklanan albüm, daha sonra West’in annesinin adını alıyor ve Donda duyuruluyor. Albümden birkaç şarkıyı yayınlıyor, Temmuz 2020’de de Twitter hesabından şarkı listesini ve albüm kapağını duyuruyor. Tam bir yıl sonra, 22 Temmuz 2021’de Atlanta’daki Mercedes Benz Stadyum’unda yeni albümünün dinleme partisini veriyor West. 42.000 kişilik kapasiteye sahip stadyumun tüm biletleri satılıyor, Apple partiyi canlı yayınladığı için tüm West hayranları da albümü dinleyebiliyor. Dinleme partisinden sızan yemek menüsü insanları pahalılığıyla şoka sokuyor. Kim Kardashian Kanye’yle dört çocuklarını da alıp partiye katılıyor, hem de rapçi’yle benzer bir kostüm giyerek. İki saat gecikmeli başlayan konserde, çoğu şarkının henüz yapım aşamasında olduğu ortaya çıkıyor.

https://twitter.com/kanyewest/status/1285433509142650881?s=20

Hiç konuşmayan Kanye; Lil Baby, Playboi Carti, Baby Keem, Don Toliver, Pusha T, Jay-Z, Travis Scott, Roddy Ricch, Lil Durk gibi isimlerle işbirliğini demo’larla duyuruyor. Hayranlar ve dinleyiciler yarım kalan şarkılar konusunda kafa karışıklığına uğrasa da, albümün boşanma sürecine ve dine referanslar taşıdığını anlayabiliyoruz. Ayrıca Kardashian’ın da partiye katılması ve giydiklerinden ikilinin söylendiği gibi kötü bir durumda olmadığını, hala arkadaş kaldıklarını öğreniyoruz. Ama asıl gariplik partiden sonra ortaya çıkıyor. Stadyumdaki bir maçta seyirciler arasında, dinleme partisindeki kostümüyle Kanye West’i görüyoruz. Seyircilerden ve stadyumdan ilham aldığını söyleyen West, albümünü bitirene kadar bu stadyumda kalacağını duyuruyor. Hatta küçük odasını da bizimle paylaşmayı ihmal etmiyor. 

https://www.instagram.com/p/CR2iSqsI8zx/

Kanye’nin yaşam mücadelesi güzel sonuç veriyor ve 5 Ağustos’ta çok daha iddialı bir dinleme partisiyle dönüyor müzisyen. Artık Kanye’nin yeni evi olan Atlanta’daki Mercedes Benz Stadyumu’nda 40 bin kişi bu kez neyle karşılaşacaklarını heyecanla bekliyorlar. Her zamanki gibi geç başlayan performansta Kanye konuşmamayı tercih ediyor. Bir performans sanatçısı edasıyla, son birkaç gününü geçirdiği yatağını ve eşyalarını da performansının parçası haline getiriyor. Bu kez gecenin yaratıcı fikirleri Balenciaga tasarımcısı Demna Gvasalia’ya emanet. Kanye de bu yüzden abartılı bir Balenciaga kostüm giymeyi seçmiş. (Tabii Kim Kardashian da öyle.) Kurşun geçirmez yelekler giyen dansçılar, gökyüzünden geliyormuşçasına tasarlanan ve Kanye’nin annesinin cennetten onu izlediğine gönderme yapan bir ışık ve tabii gökte süzülen bir Kanye… Seyircilerin isterlerse COVID aşısı bile olabildikleri bu oldukça Kanye etkinlik herkesi kendine hayran bırakıyor. 

Bu kez duyurduğu tarihte albümü yayınlayıp yayınlamayacağını bilmiyoruz. Ama zamanımızın en yaratıcı sanatçılarından Kanye’nin her hareketini izlemekten çok keyif alıyoruz. Bize yine şahane bir albüm dinlemek düşeceği için de ne yapsa kabülümüz diyoruz. Ah Kanye, daha neler göreceğiz…