Caz esintili anıların peşinde: Yeniköy Caz Günleri 2022 başlıyor

Geçen sene sonbaharı birlikte karşıladığımız Yeniköy Caz Festivali bu sefer dört gözle yolunu beklediğimiz bahara ve yaza eşlik etmeye hazırlanıyor. “Her semtte bir festival” mottosuyla kalbimizi çalan, İstanbul ahalisini şehrin en güzide semtlerinden Yeniköy’e toplayan bir de üstüne dadanmalara doyamadığımız sanatçılarla bizi buluşturan bu festivalin ikincisi için ise tabii ki heyecanımız doruklarda. 24 Mayıs’la 4 Haziran arasında gerçekleşecek olan etkinliklerle cazın önce gelen müzisyenleri ile buluşmaya davetliyiz! Ayrıca tüm haftaya yayılan geniş program ile sadece konserlerde değil farklı etkinlik ve buluşmalarla da bir arada olacağız. Anlayacağınız, eşsiz melodilere, yeni deneyimlere ve unutulmaz anlara biz çoktan hazırız.

Biliyoruz ki bu şehrin sürekli değişen dinamiğine uyum sağlamak için bazı kaçış noktalarına ihtiyacımız var. Bir durup soluklanmak, gözlerimizi ve kulaklarımızı rahatlatmak hepimizin ihtiyacı. Ayrıca kabul etmek gerekir ki bazı semtlerin kendine özgü dinamiği hem İstanbul’dan ayrışıyor hem de İstanbul’u İstanbul yapıyor. Keza bu durum bazı sakinleri için de geçerli. Onunla yolu kesişenlere ilham veren, görenlerde merak uyandıran ve şehirde her daim gezen karga Yiki de bunlardan biri. O da bu sefer Yeniköy’e doğru caz günlerine uçuyor; gezmeye, dinlemeye ve çalmaya hazırlanıyor… Tahmin ettiğiniz üzere bu seneki Yeniköy Caz Günleri’nin teması ahalinin her gün yolunun kesiştiği karga Yiki’den esinlenilmiş. Onun gibi kendi içindeki müziği keşfetmek isteyenlere ilham olmayı amaçlıyor.

Ayrıca dediğimiz gibi bu seneki festival sadece konserleri değil, başka etkinlikleri de kapsıyor. Mesela; Yeniköy Caz Günleri kapsamında bir müzik arşivi daha aralanıyor. Merih Akoğul’un 1980-1990 arasında çektiği caz fotoğraflarından oluşan Caz Zamanı sergisi Avusturya Kültür Ofisi’nde 24 Mayıs’ta ilgilileri bekliyor olacak. Tüm fotoğraflar müzik tarihimize ışık tutması açısından da epey mühim birer belge niteliği taşımakta. Sergilenenler ise Merih Akoğul’un henüz İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü öğrencisi iken başladığı serüvenin ilk on yılında çektiği fotoğraflardan oluşmakta. Keith Jarrett’tan Oscar Peterson’a, Paco de Lucia’dan Hermeto Pascoal’a, Dave Brubeck’ ten Stan Getz’e, John Abercrombie’den Charles Lloyd’a, Süheyl Denizci’den Okay Temiz’e kadar caz dünyasının önemli müzisyenlerinin 30 adet fotoğrafı da yer almakta.

Okuma önerisi – “Ağaçları evlerinden yüksek olan semt”: Yeniköy Caz Günleri’ni organizatörlerinden dinliyoruz

Yeniköy Caz Günleri’nde müzik ise 26 Mayıs Perşembe günü Yeniköy Kitapçısı’ndaki etkinlik ile başlıyor olacak. Tek kişilik müzik projesiyle Cihan Gülbudak deyim yerindeyse önce dünyanın ortasına bir kara delik açacak, elektronikler ve efektler ile doğaçlarken bir yandan da theremin çalacak. Hatta bu etkinliğin ikinci oturumunda ıstaka ve iğnelerin havada uçuşup kitap dikeceğine, şiraze saracağına da tanıklık edeceğiz.

Sibel Köse

Günün devamında ise Sibel Köse, Kamil Erdem ve Serdar Barçın’ın ‘Akustik Latin Trio’ adını verdikleri projeleri ile Apartıman Yeniköy’de unutulmaz bir akşam için buluşuyor olacağız.  Dostlukları uzun yıllara dayanan, her biri kendi alanında deneyimli bu üç müzisyen, ortak tutkuları olan cazın geniş yelpazesinde bir araya gelmişler. Büyük ölçüde doğaçlamaya yer verdikleri performanslarında grup içindeki müzikal iletişime tanıklık ederken, farklı coğrafyalardan, ağırlıklı olarak da Güney Amerika ülkelerinden seçtikleri şarkıları dinliyor olacağız.

27 Mayıs Cuma günü ise özlediğimiz birlikteliklerden bir diğerine ilk defa YCG kapsamında konuk olacağız. Müzik ve enstrüman dünyasının önemli isimleri; Derya Türkan, Arto Tunçboyacıyan, Cenk Erdoğan ve Kağan Yıldız ilk kez Yeniköy Caz Günleri kapsamında Avusturya Kültür Ofisi İstanbul bahçesinde bir araya gelecek.

Arto Tunçboyacıyan

Bozcaada Caz Festivali’nin KEŞİF programından aşina olduğumuz Ada’da Ses Yürüyüşü de Yeniköy Caz Günleri’ne konuk olacaklardan biri. Geçtiğimiz yerlerden ‘daha farkında’ yürütme gayesini taşıyan ekip 28 Mayıs Cumartesi günü sınırları Yeniköy’e uzanan bir ses deneyimi yaşatıyor olacak.

29 Mayıs Pazar sabahı ise Suzin Akalan Maçoro önderliğinde Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi’nin bahçesinde Yeniköy’ün tınılara kulak veriyor olacağız. Saat 14:00 civarı da avluda Hi-fi ve caz kültürü üzerine Adnan Arduman ve Merih Akoğul ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Devamında 15 yaşında bir kuş gözlemcisi olan Çağan Abbasoğlu ile nadir kuş türleri, İstanbul merkezli göç yolları, Yeniköy’ün kuş ekosistemi hakkında muhabbet ediyor, kargaların gizemli dünyasına dalacağız.

Saat 19:00 itibariyle de kilisenin avlusunda “Selüt” konseri eşliğinde akşamı selamlayıp, hemen ardından Göksu Sandıkçı Trio ile Sedona Concept’ te buluşacağız. Üstelik, Göksu Sandıkçı sahneyi gitarda Eylül Biçer, trompette Barış Doğukan Yazıcı ile paylaşıyor olacak.

28-29 Mayıs’ta Araka Yeniköy’de gerçekleşecek atölyelerde ise; Randy Esen vokal caz başlığı altında farklı seviyelerdeki katılımcılardan oluşan 2 farklı sınıf ile bir araya gelecek.

Son olarak ise efsane müzisyenlerden David Friedman, François Lindemann ve Andreas Metzler ile birlikte 4 Haziran Cumartesi akşamı 20:30’da YCG ’nin kapanış konseri için Avusturya Kültür Ofisi İstanbul’da buluşacağız.

Eğer ki siz de özlediğimiz bahar akşamlarına ağaçların dansı ve şehrin tınısıyla eşlik etmek isterseniz Yeniköy’e kesinlikle uğramalısınız. Elbette ki mahallede turlarken hangi seslere kulak vereceğiniz tamamen size kalmış. 32. Akbank Caz Festivali “Yıl Boyu Caz” etkinlikleri kapsamında Akbank Sanat, Goethe Enstitüsü, İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Goons ve Sedona Concept ‘in destekleriyle gerçekleşecek ikinci Yeniköy Caz Günleri için ayrıntılı programa Instagram hesabı üzerinden ve Mobilet’ten ulaşabilirsiniz.