Yılların hasretliğini giderecek Friends Reunion hakkında neler biliyoruz?

6 Mayıs 2004’ten beri diziyi izleyen, tekrar ve tekrar izleyen hatta yeni başlayanlar bile bu anı o kadar uzun zamandır bekliyordu ki duygularımızı kelimelere dökmek zor. 2019’dan beri ekibin özel bir bölüm ile ekranlara geleceği hakkında söylentilere, yarı ve tam resmi olmak üzere çeşitli açıklamalara şahit olduk. Fakat bir türlü başlamadı çekimler. Elbette, pandeminin de payı büyüktü bu konuda ama neredeyse olmayacağı konusunda kendimizi teselli etmeye başlayacaktık. Neyse ki hem hafta boyunca HBO Max tarafından gelen açıklamalar hem de dizinin mavi tikli Instagram sayfasından birkaç saat önce yapılan paylaşım çekimlerin tamamlandığını haber verdi bize. Evet, Friends gerçekten geri dönüyor… Sevinç çığlıkları eşliğinde tüm detaylara dadanıyoruz.

Bu yazıyı okumaya niyetlendiyseniz, büyük ihtimalle dizinin tüm bölümlerini birkaç kere izlemiş, hatta belki de o meşhur sahneleri ve replikleri an be an ezberlemiş bile olabilirsiniz. Her birimiz olay örgüsüne, diyaloglara ve karakterlerin özelliklerine o kadar aşinayız ki. Günlük hayatı merkeze alan, aşırı sıradan olduğu kadar da coşku dolu abartılı olaylar, delicesine bağladı bizi bu diziye. Doğallık ile absürtlük arasında gidip gelen sayısız ikonik sahne geçiyor gözümüzün önünden. Hatta ilk yayınlanmaya başlamasının üzerinden geçen onca zamana rağmen neden hâlâ bu kadar popüler olduğunu bir yazıyla anlatmıştık, 25. yılını kutlarken. 

Güzellemelere de dadanmalara da doyamadığımız yegane bir yapımdı anlayacağınız. Yani şöyle düşünün, her bölümü eksiksiz anlatabilme hakimiyetine sahip olan ciddi bir kitle var yine de tüm bölümleriyle Netflix’te yerini aldığı gün itibariyle izlenme listesinin ilk sırasına yerleşivermişti.

Neyse ki o beklediğimiz an da nihayet geldi; Jennifer Aniston, Courteney Cox, David Schwimmer, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc ve Matthew Perry HBO Max’te yayınlanacak bu özel bölüm için tam kadro stüdyoya girdi. Aslında bu büyük buluşmanın gerçekleşeceği 2020’nin başlarında resmiyet kazanmıştı. Hatta tüm oyuncular Instagram’larından aynı anda, aynı fotoğrafı paylaşarak vermişlerdi bu müjdeyi.

Pandeminin hayatımızın ortasına düşmediği bir dünyada yaşıyorduk o zamanlar… Ondan sonra olanlar malum… İlk olarak 2020’nin ortalarında gerçekleşmesi planlıyordu çekimin. WarnerMedia yöneticileri ve o zamanki WarnerMedia Entertainment başkanı olan Bob Greenblatt yaptıkları açıklamalarda yaz sonuna kadar projeyi bitirmeyi ve HBO Max açılışına yetiştirmeyi hedeflediklerini söylüyorlardı. İşler pek planladığı gibi gitmedi…

Daha sonra, Kasım 2020’de Matthew Perry, Friends buluşmasının 2021’nin Mart ayında yapılacağını açıklamıştı. Gene pek ses seda çıkmayınca, hayranlar çılgınlar gibi sormaya devam etti haliyle. Yakın zaman önce de David Schwimmer, bu özel bölüm buluşmasının Nisan’da gerçekleşeceğini söylemişti ve bu sefer bilgi kesindi. Dizinin Phoebe’si Lisa Kudrow ise katıldığı bir podcast’te daha çok detay veriyordu: Bu öyle tüm oyuncuların eski rollerine bürünecekleri, nerede kalmıştık tadında bir bölüm olmayacak. Yani karakterlere sonra ne olduğunu merak ediyorsanız, sorularınız pek cevaplanmayabilir. Ama tüm oyuncular yine bir araya gelecek ve dizinin çekimleri sırasında yaşadıklarından, karakterlerinden bahsedecekler… Dizideki o meşhur mekanları ziyaret edecekler. Geçmiş günleri yadedercesine.

Daha sonra HBO’dan da resmi açıklama geldi: Bu dizinin devamı niteliğinde yeni bir bölüm olmayacak kesinlikle. Oyuncular kendileri olarak karşımıza çıkacaklar, dizideki karakterleriyle değil, diye bir kez daha vurguluyorlardı ki sonra başları ağrımasın.

Eş zamanlı olarak güzel bir haber daha almıştık: Çekimler o meşhuuuur Warner Bros. stüdyolarında zamanında orijinal Friends bölümlerinin çekimlerinin de yapıldığı Stage 24’da yapılacaktı. Covid-19’un bir getirisi olan o Zoom buluşmalarından biri olmayacaktı yani bir ara korktuğumuz gibi. Tam olarak olmasa da işte özlediğimiz tat!

Bu arada yayın haklarının yeni sahibi WarnerMedia’nın orijinal dizinin hakları için 400 milyon dolardan fazla para ödediği bildirilmişti. Ayrıca geçen yıl çıkan haberlere göre, dizinin yıldızlarının her birine özel bölümde oynamaları için en az 2,5 milyon dolar civarında teklif edildiği konuşuluyordu. Tabii bizim esas merak ettiğimiz bölümün yayına ne zaman gireceği… Orijinal planın 2020 yazında yayınlamak olduğu düşünüldüğünde, Warner Media’nın herhangi bir zaman kaybetmek istemeyeceği ve bir yayın takvimi üzerinde kafa yorma ihtiyacı hissetmeyeceği de düşünülüyor. Mayıs veya Haziran’da HBO Max’te bir prömiyer beklemek fazla iyimser olsa da yaz ayları içinde seyirciyle buluşma ihtimali mantıklı görünüyor.

Aradan geçen yıllarda farklı değerlendirmelerden de geçti elbette Friends. Homofobik şakaları ya da tüm karakterlerin beyaz olması gibi… Çoğulcu ve kapsayıcı bir temsiliyetten yoksundu. Hatta şovun yaratıcılarından Marta Kauffman bu konudaki pişmanlığını dile getirmişti geçtiğimiz yılki bir konuşmasında ve farklı etnik kökenlerin ve kültürlerin temsiliyeti konusunda başarısız olduklarını söylemişti.

Marta Kauffman ve David Crane, elbette bu özel bölümün de arkasındaki isimler. Bölümün yönetmenliğini ise The Late Late Show’un yazarlarından Ben Winston yapacak.

Şimdiye kadar hem yaratıcıları hem de oyuncu kadrosu yeni bir buluşmanın orijinali kadar etkili olmayacağı da söyledi pek çok kere. Diğer efsanevi gördüğümüz dizilerin yayınlanan yeni hallerini düşünürsek, haklıydılar aslında. O yüzden bu yeni buluşma için yarattıkları formül, geçmiş güzel anılarımıza ihanet etmemek açısından iyi olacak belli ki. Bir de oyuncular çekimlerden bir sahne arkası patlattılar mı Instagram’a bu iş olmuş demektir.