Yollarını gözlediğimiz dizilerle Haziran’da buluşuyoruz

Game of Thrones sonrası boşalan kalplerimizi belki bunlar doldurur.

Aslında tek sezonluk bir dizi olarak kurgulanmışken kadroya Meryl Streep’i de katarak fulfors dönüş yapmaya hazırlanan Big Little Lies, ”kim bilir bir daha ne zaman” gelir diyerek hakkındaki umutlarımızı birkaç sonraki bahara ertelediğimiz Black Mirror, karabasan gibi üzerimize çökse de güçlü hikayesiyle zihnimizi ele geçiren Handmaid’s Tale ve drag kültürünün orta yerinden seslenen ihtişam abidesi Pose… Haziran ayı baş döndürücü bir hızla ekranları dolduracak belli ki. O ara bizden ses çıkmazsa, endişelenmeyin; yerimiz belli.

Meryl Streep Etkisi… Yükleniyor…

Bazı bilgiler tek başına insana öyle bir güven verir ki, gerisini sorgulatmaz. Şunun gibi: Meryl Streep bir dizide oynayacakmış. Başka bir bilgiye gerek duymuyorsunuz değil mi? Sonuçta eğer siz de 21 kez Oscar’a aday olup ödüllerin üçünü alsaydınız, biz de sizin oynayacağınız bir diziyi izlemeden önce başka bir bilgiye gerek duymaz, tadını çıkarmaya bakardık. Hal böyleyken, üstüne bu dizinin adı Big Little Lies olunca, ilk sezonuyla bizi çoktan kendisine bağlamış dizinin tadı ikiye katlanıyor.

İlk sezonuyla fırtına gibi esen, HBO’nun en iyileri arasına adını çoktan yazdıran, Nicole Kidman’ın büründüğü her karakterden sık sık oyunculuk dersleri alırken Reese Witherspoon’u baştan sona hayranlıkla izlediğimiz Big Little Lies, verdiği uzun arayı kapatıyor. Her ne kadar ara uzun da olsa öyle bir sezon finali izlemiştik ki, dizinin kendini unutturmaya niyetli olmadığını zaten biliyorduk. Meryl Streep’i ölümcül kaynana rolünde ekrana taşıyan ikinci sezon 9 Haziran’da HBO’da.

Tüm özlenenler Black Mirror’da buluşuyor

Günler önce yeni sezondan ilk görsel yayınlandığında ilk düşündüğümüz şu oldu: Bir Marvel’lı ile bir DC’li yağmurlu bir gecede karşılaşır ve Black Mirror çekmeye başlarlar. Paylaşılan bu karede Avengers’ın Falcon’u (ki belki de bundan sonra yeni Captain America’sı) Anthony Mackie ve Aquaman’in Black Manta’sı Yahya Abdul-Mateen II’i görünce, haksız da sayılmayız.

Black Mirror geçtiğimiz Aralık’ta Bandersnatch’i yayınladığından beri sessizliğini koruyor, biz de beşinci sezonla ilgili haberler bekliyorduk. Sessizlik o kada uzun sürdü ki Bandersnatch’in aslında beşinci sezonun ta kendisi olduğuna inanmaya başlayanlar bile oldu. Ama sonunda tüm şehir efsanelerini sonlandıran bir görsel ve ardından da bir fragman yayınlanarak beşinci sezon resmen müjdelendi. Fragmandan aldığımız haberler ise hevesimizi katladı çünkü çağımızın en hakiki psikopatlarından, ekranların özlenen Moriarty’si Andrew Scott ve nasıl bir role büründüğünü kestiremesek de merakla beklediğimiz Miley Cyrus da 5 Haziran’da yayınlanacak üç yeni bölümde karşımıza çıkacaklar arasındalar.

Uyanın! Sabahlar sona erdi!

İçinde yaşadığımız çağda iyi yazarların adlarına en sık rastladığımız yerler kitap arkası eleştirileri olsa da, ne zaman ki bir yazarın bir eseri televizyona ya da sinemaya uyarlanıyor, işte o zaman isminin dünyaya yayılma hızı da katlanarak büyüyor. Distopik yazının en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen hikayesiyle söz konusu Margaret Atwood’un romanından uyarlanan The Handmaid’s Tale olduğunda da bizim için akan sular duruyor, yazara bir kez daha saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunmaktan kendimizi alamıyoruz.

Dizi, 6 Haziran’da üçüncü sezonuyla geri dönüyor ve “Devrimin doğuşuna tanık olun!” Diyerek bizleri de yolculuğa davet ediyor. Kadınların çalışma hakkının olmadığı ve devlet mülkü olarak popülasyonu artırmak için damızlık olarak zorlandıkları bir dünyada geçen dizi Elizabeth Moss’un performansıyla gün geçtikçe efsane mertebesine yükseliyor. 13 bölümden oluşacak üçüncü sezonunda Offred’in, doğru müttefikleri yanına alarak büyük uyanışa adım adım yaklaşmasını izleyeceğiz.

Come on, Vogue!

Burada da sağlam bir şekilde dadandığımız Pose, ikinci sezonuyla 11 Haziran’da dönüyor. Bu sefer, bıraktığımızdan birkaç yıl sonrasına gidiyor dizi. 1990’a, yani Madonna’nın Vogue’la dev bir patlama yaptığı o yıla… Drag kültürü artık ana akımın tam orta yerine taşınmıştır. Bianca’mız ve etrafındakilerin böylesine artan ilginin karşısında neler yaşayacağını anlatacak bu ikinci sezon bize. Pray Tell’li tadımlık videoya bakacak olursak, popülerlikle araları pek de fena değil gibi gözüküyor.