Yüreklerin burkulduğu o an…

Hiç sebep yokken, durup dururken sen neden böyle yaptın Mini Ada?

Güzel bir Cumartesi geride kalmış, karnım tok sırtım pek, uykuya hazırlanıyorum. YouTube’da biraz Bold Pilot videoları izleyip, birçok insandan daha insan olabilmiş bir atın bu diyarlardan geçmiş olduğunu öğrendikten sonra içimi bir huzur kapladı. Ama nasıl bir huzur; hem evin içinde dörtnala koşmak istiyorum hem de hiçbir şey yapmadan hareketsiz durmak. Dedim ben bari banyoya doğru şöyle son düzlüğe gireyim. Fırladım odadan. Girdim banyoya dörtnala. İşte aradığım huzur, sessizlik— derken şıp. Şıp. Şıp. Duş başlığı damlatıyor. Gece gece… Bir şeylerin ters gideceğini o an anlamalıydım.

Her ne kadar 2018’in Türkiyesi’nde olsak da, Göktürk köyümüzde bu gibi durumlar olası. Su damlatır, yoldan koyun sürüsü geçer, gece vakti kurtlar ulur. Bunlara alışkınım. Bold Pilot’tan aldığım gaz üzerimde ya, duş başlığına ben bir davrandım. Davranış o davranış. Yıllardır sitcom’larda, komedi filmlerinde izlediğim şey başıma geldi, başlık paramparça elimde kaldı. E daha beş dakika önce Gazi Koşusu’nu koşuyorduk?

Her neyse gittim vanadan suyu kapattım, banyonun kapısına olur da gece kalkıp unuturuz diye büyük harflerle SU YOK yazıp yapıştırdım. Elimin ayağım titremesi geçince artık yatmaya hazır halde odama geldim, her şeyi geride bırakıp kendimi de yatağa bırakacağım an öyle bir haber gördüm ki gecenin son sürprizi gerçekleşti, içim buruldu, tadım tuzum kaçtı, uyku kalmadı. İnanır mısınız, Antalya’da sahneden düşen insansı robot parçalanmış.

Aman Allah’ım onlar nasıl görseller, aman aman o nasıl bir trajedi. Mini Ada’nın, öz hakiki Asimo’muz, canımız robotumuzun yerle yeksan ettiği o anlar kameralara yansımış ve bence aşağıdaki görüntü karşısında kalbi sızlamayan insan olamaz.

mini-ada-kapak-2

Kusuruma bakmayın bundan sonrasına spoiler vererek devam edeceğim. Zaten düşmek tabiatı gereği benim içimi çok acıtan bir eylemken, (George Bush’un “Kimse düşemez” denilen Ginger’dan düştüğü zamanı hatırladım) bir de masum bir robotun başına gelince çok samimi söylüyorum, üzüldüm. Düşünsenize, yapabildikleriniz dans edebilmek ve bazı sorulara cevap verebilmek ama siz onca insanın içinde yerçekimine mağlup olup yere düşüyorsunuz. Kendini mi attı, her şey bir anda mı gelişti bilmiyoruz ama düştükten sonra Mini Ada’nın hem dijital ekranı hem de başı parçalanmış, iki görevli de usulca kollarına girerek onu salondan çıkarmış.

5c0bc8ffc03c0e15a49c44e2

Ağlamalı mı gülmeli mi emin değilim ama sanıyorum ben önce biraz ağlayacak, sonra da hafiften gülümseyeceğim.

Ama tüm bunlar olurken güzel bir deyişe rastladım, biraz keyfim yerine geldi, hayatıma böyle devam etmeye karar verdim: Robotlar düşe kalka, ağlaya güle optimum seviyeye ulaşacaklar. Japonların Asimo’su da düşmüştü. Sonra kalktı. Bold Pilot da düşmüştü, o da kalktı. Mini Ada da düştü. Bugün hepimizin ondan öğreneceği bir şey var. Üzülme Mini Ada, senin de kalkacağın günler gelecek ve biz o güne kadar “Konya’nın nesi meşhur?” sorusuna kendinden emin bir şekilde verdiğin cevabı hatırlayıp, birbirimize tebessüm edeceğiz: “Etli ekmek”.